REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić maksymalną moc, możliwą do uzyskania z alternatora?

Aby stwierdzić, czy alternator wytwarza dostatecznie dużo energii a jej ewentualne braki mają inne przyczyny, należy wykonać prosty pomiar woltomierzem. Fot. Fotolia
Aby stwierdzić, czy alternator wytwarza dostatecznie dużo energii a jej ewentualne braki mają inne przyczyny, należy wykonać prosty pomiar woltomierzem. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Alternatory, choć o wiele bardziej niezawodne od prądnic, też czasem ulegają awariom. Większość z nich wynika z naturalnego zużycia części takich jak węglowe szczotki albo łożyska.

Zdarza się czasem, że przestaje pracować jedna lub więcej sekcji, wytwarzających prąd. Przyczyną jest albo uszkodzenie diod prostowniczych, np w wyniku zdjęcia klemy z akumulatora podczas pracy alternatora, albo z przeciążenia. Diody półprzewodnikowe mają bardzo długą żywotność i niesłychanie rzadko tracą swoje właściwości same z siebie. Czasem zdarza się, że jedna z sekcji nie działa w wyniku rozlutowania końca uzwojenia lub wady fabrycznej, która ujawniła się po latach.

REKLAMA

Alternator, który pracuje znacznie mniejszą mocą, niż fabryczna, nie będzie w stanie zaspokoić pełnego zapotrzebowania na energię elektryczną samochodu. Akumulator nie będzie więc w pełni ładowany, a może się zdarzyć, że wystąpi deficyt energetyczny, przy jednoczesnym braku sygnalizacji przerwy W odpowiedzi naładowaniu.

Zobacz też: Jak zdejmować i zakładać głowicę silnika?  

REKLAMA

Aby stwierdzić, czy alternator wytwarza dostatecznie dużo energii a jej ewentualne braki mają inne przyczyny, należy wykonać prosty pomiar woltomierzem. Po podłączeniu jego końcówek do biegunów akumulatora należy uruchomić silnik i włączyć tak dużo odbiorników prądu, jak to tylko możliwe, a wiec światła długie, światłą przeciwmgłowe, dmuchawy, klimatyzację, radio na maksimum siły głosu itd. Jeżeli przy średnich obrotach silnika napięcie na biegunach akumulatora (najlepiej aby mierzyć je pośrednio, na klemach a nie na samych biegunach) po kilku minutach pracy silnika nie osiągnie co najmniej 13,5 V, będzie to świadectwem złej pracy alternatora.

Gdy jest on wyposażony w zewnętrzny regulator napięcia, można zdjąć z jego wyprowadzeń oba przewody i na chwilę je zewrzeć. Gdy napięcie na akumulatorze wzrośnie, przyczyna słabego ładowania tkwi w regulatorze napięcia a nie w alternatorze. Zakładając z powrotem przewody na wyprowadzenia regulatora nie wolno zamienić ich miejscami! Jeżeli regulator jest integralną częścią alternatora, opisany test jest niemożliwy do wykonania. Konieczne jest wymontowanie alternatora z samochodu, aby wyszukać usterkę po jego rozmontowaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak docierać silnik – nowy i po remoncie?

Zużycie szczotek, które najczęściej powoduje złą pracę alternatora, objawia się obecnością dużej ilości pyłu węglowego w jego wnętrzu, którego nie zdołał usunąć strumień powietrza chłodzącego. Stan diod można sprawdzić jedynie po ich odłączenia od końców uzwojeń. Należy przy tym zapisać lub zapamiętać układ połączeń, aby po sprawdzeniu i ewentualnej wymianie uszkodzonych elementów łatwo przywrócić poprzedni stan. Uszkodzenia uzwojenia rozpoznaje się po zwęgleniu jego izolacji. Przerwane połączenia między uzwojeniami i diodami albo między diodami a zaciskiem wyjściowym są zazwyczaj dobrze widoczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA