REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znaleźć przerwy lub uszkodzenia izolacji w instalacji elektrycznej pojazdów?

Jakubowski Ryszard
Odnalezienie usterki układu elektrycznego jest bardzo trudne. Fot. Fotolia
Odnalezienie usterki układu elektrycznego jest bardzo trudne. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instalacja samochodowa składa się z dziesiątków metrów przewodów elektrycznych, poukładanych w różnej grubości wiązki. Igielitowa izolacja tych przewodów z czasem twardnieje i pęka, zwykle w miejscach załamań. Pęknięcie takie często owocuje zerwaniem cienkich, miedzianych drucików znajdujących się wewnątrz tej izolacji.

REKLAMA

Odnalezienie takiej drobnej, ale denerwującej usterki jest bardzo trudne, a często niemożliwe bez rozłożenia wiązki, w której uszkodzony przewód się znajduje. Jeszcze gorzej, gdy pęknięta izolacja odsłoni gołe druty, które stykając się z metalowymi elementami karoserii lub innymi, podobnie uszkodzonymi przewodami mogą powodować zwarcia, owocujące przepalaniem bezpieczników, lub - w przypadku gdy dany obwód, taki jak zapłonowy czy wzbudzenia prądnicy - nie jest chroniony bezpiecznikiem, pożar instalacji. Odszukanie takiego uszkodzenia i zaizolowanie go jest więc bardzo ważne, gdyż od tego może zależeć nawet całość pojazdu.

REKLAMA

Miejsca, w których pęka lub przeciera się izolacja przewodów, są dobrze znane elektrykom. Są to przede wszystkim różne uchwyty, „wąsy” i innego rodzaju wsporniki, podtrzymujące wiązkę przewodów, o ile nie są zabezpieczone miękką koszulką izolacyjną, Izolacja pęka także w miejscach dużych, ostrych zgięć przewodu, pod kątem zbliżonym do prostego lub od niego mniejszym. Pęka także tam, gdzie przewód zwisa swobodnie na dłuższym odcinku bez żadnego podparcia i może się kołysać.

Zobacz też: Jak zdejmować i zakładać głowicę silnika?

Nie ma skutecznego sposobu na szybkie wykrycie pęknięć izolacji przewodów poza wymienionymi miejscami. Gdy jednak użytkownik pojazdu obawia się skutków takich usterek, może poszukać ich dostatecznie efektywną, choć drastyczną metodą. Powinien w tym celu wymienić wszystkie bezpieczniki na najmniejsze z możliwych do zdobycia. Zwykle najmniejsze są dostosowane do pracy pod obciążeniem do 8 A.

Następnie powinien ostrożnie poruszać wyglądającymi podejrzanie przewodami tak, aby stykały się jak najczęściej z metalowymi elementami pojazdu. Przetarta izolacja zaowocuje zwarciem, i w miejscu uszkodzonym pojawi się niewielki dym. Nie jest to niebezpieczne, ponieważ natychmiast przepali się właściwy bezpiecznik i prąd przestanie płynąć. Po starannym zaizolowaniu wszystkich znalezionych miejsc bez izolacji, można z powrotem wymienić bezpieczniki na właściwe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Serwis bieżący pojazdów zabytkowych

Opisana metoda jest bardzo „amatorska” i wielu elektryków uzna ją za profanację. Dysponują oni jednak specjalistyczną wiedzą i odpowiednimi przyrządami, pozwalającymi im na szybkie wykrywanie uszkodzeń izolacji. Jej badanie polega na podłączaniu do poszczególnych przewodów prądu o napięciu 500 V, przy odłączonych wszystkich bez wyjątku odbiornikach. Tak duże napięcie wywoła zawsze iskrzenie przy uszkodzonej lub nadwątlonej izolacji, nawet gdy miejsce to nie dotyka do żadnych elementów metalowych. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.

REKLAMA