REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć się przed skutkami różnych awarii w trasie?

Jakubowski Ryszard
Jak zabezpieczyć się przed awarią? Fot. Fotolia
Jak zabezpieczyć się przed awarią? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stare, zabytkowe pojazdy mają wiele części oryginalnych, pracujących w nich od nowości lub od wielu lat, które mogą w każdej chwili ulec awarii. Trudno je wszystkie wymienić na nowe podczas odrestaurowywania auta.

Wybierając się zabytkowym autem w dłuższą drogę należy być przygotowanym na każdą ewentualność, a zwłaszcza mieć odpowiednie zaplecze warsztatowe w bagażniku, pozwalające na wykonanie wielu doraźnych i poważniejszych napraw, oraz zestaw niezbędnych części. Nie chodzi tu o wożenie zapasowego silnika, ale o części, które najczęściej ulegają awariom.

REKLAMA

Wśród narzędzi powinny znaleźć się komplety kluczy nasadowych, płaskich i oczkowych, przynajmniej jeden klucz nastawny, klucz do świec, różnego rodzaju szczypce i płaskoszczypy. Przydadzą się narzędzia specjalistyczne, dostosowane do danego typu auta, np. ściągacze do bębnów hamulcowych, przyrządy do ustawiania zapłonu itp.

Zobacz także: Jak składać silnik po remoncie? - ogólne wskazówki

REKLAMA

Spośród części zamiennych niezbędne są elementy aparatu zapłonowego lub cały kompletny aparat, paski klinowe odpowiedniego rozmiaru, linki i cięgła elastyczne, najlepiej cały komplet, świece zapłonowe, komplet żarówek i bezpieczników, kilka odcinków przewodów elektrycznych o różnych przekrojach oraz złączki męskie i żeńskie wraz z narzędziem do ich zaciskania na przewodach. Warto mieć w zapasie jeden przegub napędowy, a w przypadku przegubów homokinetycznych także zapasowy sworzeń wraz z zawleczkami lub pierścieniami Segera. Można też wozić ze sobą jedną półośkę. Ale koniecznie trzeba mieć komplet gumowych przewodów do układu chłodzenia, szczotki do prądnicy lub alternatora, zapasowe części do pompy paliwa lub nawet całą pompę itp.

Przy doborze części zapasowych, zabieranych w podróż warto pamiętać, że najszybciej psują się części bardzo miękkie, takie jak przewody elastyczne, cięgła i linki, oraz części bardzo twarde, pracujące pod dużym obciążeniem, np różnego rodzaju sworznie i przeguby. W obu przypadkach przyczyną awarii są najczęściej procesy starzeniowe i zmęczenie materiału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie oleje stosować w pojazdach zabytkowych przy różnym stopniu zużycia silnika i skrzyni biegów?

REKLAMA

Niezbędnym wyposażeniem podróżującego amatora zabytkowych pojazdów musi być ubranie robocze z cienkimi ale mocnymi rękawicami roboczymi, materac piankowy, umożliwiający prace pod podwoziem, co najmniej jedna dobra latarka i lampa przenośna, najlepiej diodowa, zasilana z pokładowego akumulatora. Przydatna jest robocza kurtka nieprzemakalna, lub nawet cały sztormiak, gdy będzie konieczna naprawa podczas deszczu. Należy pamiętać o elementach odblaskowych, choćby w postaci opasek, używanych przez rowerzystów, a także o kamizelce odblaskowej. Bardzo przydatna może okazać się linka holownicza.

W samochodzie nie może zabraknąć różnych śrub, wkrętów, nakrętek i podkładek różnego rodzaju oraz wybijaków, pobijaków itp. Konieczny jest także młotek oraz solidny podnośnik. Przydadzą się kliny pod koło oraz co najmniej jedna kobyłka, gwarantująca bezpieczeństwo podczas prac naprawczych ze zdjętymi kołami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA