REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdejmować i zakładać głowicę silnika?

Jakubowski Ryszard
Przy odrobinie wysiłku i wprawy zdjęcie głowicy nie powinno stanowić trudności
Przy odrobinie wysiłku i wprawy zdjęcie głowicy nie powinno stanowić trudności

REKLAMA

REKLAMA

Czasem, na szczęście niezwykle rzadko, zachodzi konieczność zdjęcia z silnika jego głowicy pomiędzy normalnymi remontami, np. w celu naprawy gniazd zaworowych lub wymiany przeciekającej uszczelki.

Zdjęcie głowicy nie jest czynnością trudną, choć wymaga pewnej wprawy i wiedzy. W tym celu należy najpierw odłączyć od niej cały osprzęt, w tym oba kolektory. Często wiąże się to z koniecznością odłączenia kolektora wydechowego od reszty układu wydechowego, a zawsze wymaga zdjęcia filtra powietrza i gaźnika. Najczęściej nie jest konieczne zdejmowanie z głowicy rozrządu, zwłaszcza gdy chodzi jedynie o wymianę uszczelki.

REKLAMA

Wystarczy jedynie rozłączyć jego napęd, np. zdjąć łańcuszek lub koła zębate, które go napędzają. Można z głowicy wymontować świece zapłonowe, a w przypadku silnika z zapłonem samoczynnym – podgrzewacze oraz odłączyć od głowicy wszystkie dochodzące do niej przewody, zapisując miejsca, do których były one podłączone. Dotyczy to także przewodów zapłonowych i wtryskowych.

Zobacz też: Jak znaleźć cylinder niepracujący lub pracujący nieprawidłowo?

Po zluzowaniu, a następnie odkręceniu wszystkich nakrętek lub śrub mocujących głowicę, można ją ostrożnie zdjąć, zwracając uwagę, aby nie uszkodzić nią innych elementów silnika i wyposażenia. Głowice, zwłaszcza żeliwne silników z zapłonem samoczynnym, są ciężkie i niewygodne do przenoszenia, dlatego dobrze jest poprosić inną osobę o pomoc.

Problemy ze zdjęciem głowicy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku, gdyby odkręcona głowica nie dała się łatwo oderwać od korpusu silnika, należy sprawdzić, czy odkręcono wszystkie nakrętki lub czy zostały wykręcone i usunięte wszystkie śruby ją mocujące. Następnie trzeba ostukać ją ze wszystkich stron dużym gumowym lub drewnianym młotkiem. Czynność tę powtarzać aż do chwili, gdy głowicę da się swobodnie zdjąć. Nie należy przy tym wkładać pomiędzy nią a korpus silnika żadnych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić płaszczyzny styku.

Zakładanie głowicy powinno poprzedzić bardzo staranne oczyszczenie obu płaszczyzn styku – jej i korpusu silnika. bacząc aby zanieczyszczenia nie wpadły do cylindrów i kanałów w korpusie silnika. Na czas czyszczenia warto je zatkać szmatkami. Następnie nałożyć na korpus silnika nową uszczelkę – stara jest zwykle bezużyteczna. Można przykleić ją silikonową masą uszczelniającą, zwłaszcza gdy zachodzi obawa, że deformacje i uszkodzenia korpusu silnika i głowicy mogą spowodować pewne nieszczelności, zwłaszcza pomiędzy kanałami olejowymi i chłodzącymi. 

Zobacz też: Różnice pomiędzy silnikami dolnozaworowymi i górnozaworowymi

Masę nakładać oszczędnie, aby jej nadmiar nie zatkał żadnych kanałów. Po nasmarowaniu silikonem jej górnej powierzchni można ostrożnie nałożyć głowicę i docisnąć ją rękami do korpusu silnika. Następnie wkręcić, początkowo lekko, śruby lub nakrętki mocujące głowicę. Do ich ostatecznego dokręcenia będzie konieczny klucz dynamometryczny oraz schemat kolejności dokręcania. Dokręcać zawsze z zalecaną siłą, lepiej minimalnie za mocno niż za słabo.

Gdy nie ma schematu dokręcania, można przyjąć bez większego ryzyka, że dokręca się śruby przeciwległe, zaczynając od pary najbliższych środkowi głowicy, posuwając się stopniowo symetrycznie ku jej brzegom. Zwykle po wymianie uszczelki konieczne jest dodatkowe dokręcenie głowicy po kilku dniach normalnej eksploatacji silnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA