REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak usuwać poważne usterki w układzie hamulcowym pojazdów zabytkowych?

Jakubowski Ryszard
Jak usuwać poważne usterki w układzie hamulcowym pojazdów zabytkowych? Fot. Fotolia
Jak usuwać poważne usterki w układzie hamulcowym pojazdów zabytkowych? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Układ hamulcowy pojazdu należy, obok kierowniczego, do najbardziej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dlatego należy jak najszybciej usuwać zauważone usterki, nawet najdrobniejsze, a także wymieniać w porę klocki lub szczęki hamulcowe oraz sprawdzać przynajmniej raz na rok stan przewodów hamulcowych, zwłaszcza elastycznych.

W przypadku konieczności wymiany przewodów elastycznych można je zastąpić przewodami produkowanymi współcześnie, pod warunkiem, że ich końcówki posiadają identyczne gwinty, jak przewody stare oraz podobną długość. Wielkość sześciokąta tych końcówek nie ma żadnego znaczenia. Podczas poszukiwania nowych przewodów trzeba mieć przy sobie stary przewód dla porównania.

REKLAMA

Przewody sztywne można zastąpić produkowanymi obecnie przewodami półsztywnymi, które nie są fabrycznie kształtowane pod kątem danego modelu. Można je swobodnie, samodzielnie dowolnie wyginać, pamiętając jednak o tym, aby zgięcia miały możliwie największy promień dla uniknięcia możliwości załamania, co może zmniejszyć lub całkowicie zamknąć przepływ płynu hamulcowego.

Zobacz także: Jak wykryć i usunąć usterki układu hamulcowego?

REKLAMA

W przypadku trudności z kupnem sztywnych przewodów o odpowiednich końcówkach można je przełożyć z przewodów starych. Czynność ta wymaga jednak sporej wprawy i dużej staranności wykonania, dlatego warto wcześniej poćwiczyć na kawałkach niepotrzebnego przewodu.

Przewody hamulcowe w większości przypadków uszczelniają się na łączówkach (złączkach) przez dociśnięcie ich specjalnie ukształtowanych końców do powierzchni stożkowych wewnątrz łączówek. Aby to zrobić, trzeba przygotować prosty przyrząd. Do jego wykonania będą potrzebne dwa niewielkie kawałki tekstolitu lub bardzo twardego drewna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Silniki dwusuwowe: konstrukcja, zasada działania, historia

Po ich złączeniu należy wywiercić na płaszczyźnie ich styku otwór o średnicy minimalnie mniejszej, niż zewnętrzna średnica przewodu hamulcowego. Dzięki temu będzie on tkwił między nimi jak w imadle, ale nie zostanie zgnieciony. Następnie należy rozwiercić jeden z końców tego otworu na głębokość około 4-5 mm wiertłem o średnicy około 10 mm. Powstanie stożkowe wgłębienie, które będzie formą do kształtowania zakończenia przewodu. Konieczny będzie jeszcze bolec o średnicy minimalnie mniejszej od średnicy stożkowego zagłębienia, o końcu zeszlifowanym lub zatoczonym w kształcie stożka pasującego do kształtu tego zagłębienia. Może to być punktak.

Zobacz także: Jak kupić używane auto? – sprawdzenie karoserii

Po zamocowaniu w wykonanym uchwycie przewodu hamulcowego z odciętą końcówką tak, aby nie wystawał więcej niż 1 mm ponad stożkowe zagłębienie uchwytu przy pomocy bolca i bardzo lekkiego młotka ukształtować koniec rurki przewodu hamulcowego tak, aby wypełnił całą szerokość wspomnianego zagłębienia, jednocześnie nie dopuszczając do spękania jego obrzeży. Staranne wykonanie gwarantuje, że takie zakończenie przewodu hamulcowego nie będzie jakością i funkcjonalnością ustępowało fabrycznemu zakończeniu i taki przewód będzie mógł być eksploatowany latami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA