REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymontować i naprawić rozrusznik? – część mechaniczna

Jakubowski Ryszard
Najważniejszą czynnością, poprzedzającą wymontowanie rozrusznika jest zdjęcie tej klemy z akumulatora, która jest połączona z masą pojazdu fot. Chevrolet
Najważniejszą czynnością, poprzedzającą wymontowanie rozrusznika jest zdjęcie tej klemy z akumulatora, która jest połączona z masą pojazdu fot. Chevrolet

REKLAMA

REKLAMA

Wymontowanie uszkodzonego rozrusznika z samochodu nie jest trudne, choć wiąże się ze sporym ryzykiem w przypadku popełnienia błędu. Niewłaściwa kolejność wykonywanych czynności może doprowadzić do pożaru auta.

REKLAMA

Najważniejszą czynnością, poprzedzającą wymontowanie rozrusznika jest zdjęcie tej klemy z akumulatora, która jest połączona z masą pojazdu. W ogromnej większości przypadków jest to klema ujemna, ale są wśród zabytkowych aut pojazdy z dodatnim biegunem na masie. W razie wątpliwości należy zdjąć obie klemy z akumulatora, dbając aby przy luzowaniu śrub, które je zaciskają, nie dotknąć narzędziem do żadnego metalowego elementu pojazdu.

REKLAMA

Kolejną czynnością jest odłączenie przewodów od wyłącznika elektromagnetycznego rozrusznika. Najlepiej zacząć od najcieńszego z nich, podłączonego do uzwojenia elektromagnesu. Bywa, że po odłączeniu od zacisków elektromagnesu zapomina się o tym mało okazałym przewodzie i przy wyjmowaniu rozrusznika zrywa się go. Odłączając przewody rozruchowe i zasilające od zacisków – śrub na bakelitowej części elektromagnesu należy odłożyć do osobnego pudełka wszystkie zdejmowane nakrętki i podkładki, o ile nie są one skorodowane lub nadpalone. Elementy te, jeżeli są oryginalne, są najczęściej pokrywane specjalnymi powłokami lub są wykonywane ze specjalnych stopów i zastąpienie ich zwykłymi nie jest wskazane.

Zobacz też: Jak i kiedy wymieniać łożyska w prądnicach i alternatorach? 

Po wymontowaniu rozrusznika można go rozebrać, pamiętając, aby przedtem zdjąć sprężyny ze szczotek i wyjąć je ze szczotkotrzymaczy. Najczęstszym awariom ulegają w rozruszniku elementy ruchome, służące do przenoszenia napędu za pośrednictwem zębnika na koło zamachowe i do automatycznego rozłączania wirnika rozrusznika od koła zamachowego w chwili, gdy silnik zacznie pracować. Elementy te, zwłaszcza sprzęgło jednokierunkowe sprężone z zębnikiem, nie są naprawialne. Uszkodzone trzeba zastąpić pełnosprawnymi. Można jedynie bardzo ostrożnie, za pomocą wąskiej tarczy szlifierskiej usunąć ewentualne zadziory, jakie czasem powstają na czołach zębów zębnika, pamiętając o tym, ze zęby te muszą mieć odpowiednio ukształtowane czoła, aby mogły łatwo wsuwać się pomiędzy zęby wieńca zębatego koła zamachowego.

Zobacz też: Co zrobić po awarii termostatu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Często zachodzi potrzeba wymiany tulejek łożyskujących wirnik rozrusznika. Nie można ich zastąpić łożyskami, chyba że konstrukcja rozrusznika od razu zakłada używanie łożysk, co jest rzadkością. Zużyte tulejki można zastąpić jedynie oryginalnymi lub identycznymi, ale pochodzącymi z oryginalnego kompletu naprawczego innego rozrusznika. Są one wykonywane ze specjalnego stopu w oparciu o specjalną technologię, nadającą im strukturę gąbczastą, dzięki czemu smar może w nie wnikać i pozostawać bardzo długo, co w praktyce czyni rozrusznik elementem całkowicie bezobsługowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA