REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak badać zmiany zużycia paliwa po przeprowadzeniu różnego rodzaju regulacji gaźnika i zapłonu?

Jakubowski Ryszard
Za pomocą małego zbiornika zastępczego można zbadać zużycie paliwa w samochodzie, fot. Fotolia
Za pomocą małego zbiornika zastępczego można zbadać zużycie paliwa w samochodzie, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby sprawdzić, czy naprawy i regulacje zapłonu, gaźnika lub wtryskiwaczy przyniosły spodziewane efekty w postaci oszczędności paliwa, wcale nie trzeba czekać, aż wypali się całe paliwo ze zbiornika. Można zastosować zbiornik zastępczy o bardzo małej pojemności.

W czasach, kiedy samochody tej samej marki, a nawet z tej samej serii produkcyjnej bardzo się między sobą różniły, inne było także zużycie paliwa przez nie. Obowiązywał wtedy przepis, nakazujący okresowe badanie zużycia paliwa przez samochody służbowe, co pozwalało na opracowanie indywidualnych norm eksploatacyjnych dla każdego pojazdu osobno. Badanie przeprowadzano za pomocą specjalnego zbiornika paliwa o pojemności kilku litrów, z naniesioną skalą, na której można było odczytać, jak dużo paliwa znajduje się w tym zbiorniku.

REKLAMA

Zobacz też: Jak znaleźć przyczynę trudności w uruchomieniu zimnego silnika?

REKLAMA

Zbiornik taki podłączano do pompy paliwa, po odłączeniu od niej właściwego zbiornika i zabezpieczeniu, aby nie wyciekło z niego paliwo. Następnie napełniano paliwem zbiornik pomiarowy, wieszano go na jednej z bocznych szyb i samochód przejeżdżał w określonych warunkach (ruch miejski, trasa poza miastem itp) pewien dystans, np. 10 do 20 km. Znając ilość zużytego paliwa obliczano, jakie jest zużycie na 100 km.

Podobnie można zmierzyć w ciągu kilkunastu minut jednostkowe zużycie paliwa w swoim samochodzie. Wystarczy zrobić samodzielnie taki zbiornik pomiarowy o pojemności około 2 litrów, podłączyć go do pompy paliwowej, napełnić dokładnie odmierzoną ilością paliwa i jeździć aż do jego całkowitego zużycia. Następnie ilość zużytego w czasie testu paliwa, wyrażoną w litrach, pomnożyć przez 100 i podzielić przez liczbę przejechanych w czasie testu kilometrów. Otrzymany wynik będzie obrazował, jak dużo paliwa potrzebuje nasze auto na przejechanie 100 km w danych warunkach.

Przykład – samochód potrzebował 2,2 litra paliwa na przejechanie 38 km. Obliczamy:
2,2 x 100 : 38 = 5,79 Tyle wynosi zużycie paliwa na 100 km.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – sprawdzenie silnika

W ten sposób można bardzo dokładnie zbadać zużycie paliwa po każdej czynności regulacyjnej, co pozwoli na wyregulowanie silnika z dużo większą dokładnością, niż na najlepszym stanowisku pomiarowym, nawet wyposażonym w hamownię podwoziową i superczułą sondę lambda. Oczywiście będzie to wymagało dużo więcej czasu, niż badanie na hamowni, ale koszt będzie znacznie mniejszy, a oszczędności dzięki temu uzyskane w ciągu kilku dni zrekompensują czas, poświęcony testom.

W ten sposób uzyskano oszczędność paliwa ponad 30% w samochodzie Syrena 105 B który zamiast przewidzianych w normie fabrycznej 12 litrów na 100 km, zużywał z pełnym obciążeniem najwyżej 8 litrów, a często mniej (najmniejsze zużycie – 5,7 l/100 km).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA