REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak badać zmiany zużycia paliwa po przeprowadzeniu różnego rodzaju regulacji gaźnika i zapłonu?

Jakubowski Ryszard
Za pomocą małego zbiornika zastępczego można zbadać zużycie paliwa w samochodzie, fot. Fotolia
Za pomocą małego zbiornika zastępczego można zbadać zużycie paliwa w samochodzie, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby sprawdzić, czy naprawy i regulacje zapłonu, gaźnika lub wtryskiwaczy przyniosły spodziewane efekty w postaci oszczędności paliwa, wcale nie trzeba czekać, aż wypali się całe paliwo ze zbiornika. Można zastosować zbiornik zastępczy o bardzo małej pojemności.

W czasach, kiedy samochody tej samej marki, a nawet z tej samej serii produkcyjnej bardzo się między sobą różniły, inne było także zużycie paliwa przez nie. Obowiązywał wtedy przepis, nakazujący okresowe badanie zużycia paliwa przez samochody służbowe, co pozwalało na opracowanie indywidualnych norm eksploatacyjnych dla każdego pojazdu osobno. Badanie przeprowadzano za pomocą specjalnego zbiornika paliwa o pojemności kilku litrów, z naniesioną skalą, na której można było odczytać, jak dużo paliwa znajduje się w tym zbiorniku.

REKLAMA

Zobacz też: Jak znaleźć przyczynę trudności w uruchomieniu zimnego silnika?

REKLAMA

Zbiornik taki podłączano do pompy paliwa, po odłączeniu od niej właściwego zbiornika i zabezpieczeniu, aby nie wyciekło z niego paliwo. Następnie napełniano paliwem zbiornik pomiarowy, wieszano go na jednej z bocznych szyb i samochód przejeżdżał w określonych warunkach (ruch miejski, trasa poza miastem itp) pewien dystans, np. 10 do 20 km. Znając ilość zużytego paliwa obliczano, jakie jest zużycie na 100 km.

Podobnie można zmierzyć w ciągu kilkunastu minut jednostkowe zużycie paliwa w swoim samochodzie. Wystarczy zrobić samodzielnie taki zbiornik pomiarowy o pojemności około 2 litrów, podłączyć go do pompy paliwowej, napełnić dokładnie odmierzoną ilością paliwa i jeździć aż do jego całkowitego zużycia. Następnie ilość zużytego w czasie testu paliwa, wyrażoną w litrach, pomnożyć przez 100 i podzielić przez liczbę przejechanych w czasie testu kilometrów. Otrzymany wynik będzie obrazował, jak dużo paliwa potrzebuje nasze auto na przejechanie 100 km w danych warunkach.

Przykład – samochód potrzebował 2,2 litra paliwa na przejechanie 38 km. Obliczamy:
2,2 x 100 : 38 = 5,79 Tyle wynosi zużycie paliwa na 100 km.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – sprawdzenie silnika

W ten sposób można bardzo dokładnie zbadać zużycie paliwa po każdej czynności regulacyjnej, co pozwoli na wyregulowanie silnika z dużo większą dokładnością, niż na najlepszym stanowisku pomiarowym, nawet wyposażonym w hamownię podwoziową i superczułą sondę lambda. Oczywiście będzie to wymagało dużo więcej czasu, niż badanie na hamowni, ale koszt będzie znacznie mniejszy, a oszczędności dzięki temu uzyskane w ciągu kilku dni zrekompensują czas, poświęcony testom.

W ten sposób uzyskano oszczędność paliwa ponad 30% w samochodzie Syrena 105 B który zamiast przewidzianych w normie fabrycznej 12 litrów na 100 km, zużywał z pełnym obciążeniem najwyżej 8 litrów, a często mniej (najmniejsze zużycie – 5,7 l/100 km).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

REKLAMA

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC?

Ubezpieczyciele muszą podnieść ceny. Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC? W których województwach kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty? Gdzie kierowcy płacili najwięcej?

Błyskawiczna akcja policjantów, w kilka godzin odzyskali skradziony samochód

To była szybka akcja policjantów z Jasła. Zaledwie kilka godzin od kradzieży samochodu wartego 170 tys. udało im się go odzyskać. 

Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?

Firmom czasem nie wystarcza po prostu bycie liderem w danej branży. W pewnym momencie zaczyna chodzić o coś więcej, o misję. Taką ma Ford. To ma być coś więcej niż tylko produkowanie pojazdów, to potrzeba budowania lepszego świata - dla człowiek i dla planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy dla własnego dobra. 

REKLAMA

Nielegalne wyścigi: 558 skontrolowanych pojazdów, 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł! Policjanci zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów i wystawili 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł. Działania policjantów skupiały się na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych.

KGP: 104 142 interwencji, 475 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 104 142 interwencji.

REKLAMA