REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać „usprawnienia” przedsprzedażne, czyli w jaki sposób auto przygotowano do oszukania kupującego?

Jakubowski Ryszard
Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki, dlatego przed zakupem auta należy je dokładnie sprawdzić. Fot. Fotolia
Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki, dlatego przed zakupem auta należy je dokładnie sprawdzić. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki i zabiegi dla zmylenia kupującego. Niemal wszystkie można wykryć bardzo łatwo albo domyślać się ich istnienia po różnych symptomach.

Jeżeli sprzedający bardzo niechętnie zgadza się lub nie wyraża zgody na szczegółowe oględziny blach samochodu, połączone ze zdjęciem niektórych elementów wykładzin tapicerskich, prawdopodobnie chce ukryć partacko wykonane naprawy blacharskie albo nawet jakieś sztuczki z matą szklaną, czy zwykła gazetą, przyklejaną do zardzewiałych miejsc klejami chemoutwardzalnymi.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zmniejszyć lub zlikwidować poślizg paska klinowego?

REKLAMA

Jeżeli sprzedający unika przeprowadzenia jazdy próbnej lub dąży do jej maksymalnego skrócenia, ma sporo do ukrycia, zwłaszcza ze stanu silnika i bloku napędowego. Możliwe, że aby ukryć wycieki ze skrzyni biegów spuścił z niej olej i boi się, ze podczas jazdy próbnej może się ona zatrzeć. Boi się także, że nagranie silnika ujawni jego usterki i faktyczny stan, w tym duże luzy między tłokami i cylindrami.

Aby kupujący nie usłyszał hałasów ze skrzyni biegów, świadczących o jej dużym zużyciu, niektórzy sypią do niej drobne trociny, inni mieszają olej z towotem. Tylko jeden na kilka tysięcy kupujących sprawdza przed podpisaniem umowy, co znajduje się w skrzyni biegów i tylnym moście. Jeżeli skrzynia biegów i przekładnia główna (mechanizm różnicowy) nie mają korków spustowych, z ich zawartością nie zapoznaje się przed kupnem niemal nikt.

Przeciekającą chłodnicę uszczelni na kilka godzin spora porcja musztardy, lub fusy z kawy wrzucone do płynu chłodzącego. Na szczęście wycieki pozostawiają po sobie rdzawe plamy i zacieki, trudne do usunięcia, więc po dokładnych oględzinach korpusu silnika i radiatora chłodnicy można wykryć podstęp sprzedawcy. Plamy te, zamalowane wodoodpornym flamastrem, są nadal widoczne, choć trudniej je zauważyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak wyregulować gaźnik i ustawić wyprzedzenie zapłonu bez szczegółowych instrukcji serwisowych?

REKLAMA

Ciśnienie w cylindrach podniesie wlanie do nich przez gniazda świec zapłonowych lub żarowych po kilka centymetrów sześciennych gęstego oleju przekładniowego. To nic, że później zapieką się pierścienie tłokowe. W przypadku silników z zapłonem samoczynnym ciśnienie oleju można podnieść tak, że lampka kontrolna błyskawicznie zgaśnie po uruchomieniu silnika i nie zapali się po jego rozgrzaniu, napełniając miskę olejową gęstym, letnim olejem do silników wysokoprężnych.

Prawie nigdy stan licznika nie odpowiada rzeczywistemu przebiegowi pojazdu. Stąd pytanie o to, ile kilometrów rzeczywiście przejechał dany samochód jest w pełni uzasadnione. Nieuczciwy sprzedawca zwykle odpowiada „Tyle co na liczniku”. Uczciwy – zwłaszcza gdy nie jest pierwszym właścicielem samochodu, odpowiada zgodnie z prawdą: „Nie wiem”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA