REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać „usprawnienia” przedsprzedażne, czyli w jaki sposób auto przygotowano do oszukania kupującego?

Jakubowski Ryszard
Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki, dlatego przed zakupem auta należy je dokładnie sprawdzić. Fot. Fotolia
Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki, dlatego przed zakupem auta należy je dokładnie sprawdzić. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spryciarze sprzedający stare samochody potrafią stosować przeróżne sztuczki i zabiegi dla zmylenia kupującego. Niemal wszystkie można wykryć bardzo łatwo albo domyślać się ich istnienia po różnych symptomach.

Jeżeli sprzedający bardzo niechętnie zgadza się lub nie wyraża zgody na szczegółowe oględziny blach samochodu, połączone ze zdjęciem niektórych elementów wykładzin tapicerskich, prawdopodobnie chce ukryć partacko wykonane naprawy blacharskie albo nawet jakieś sztuczki z matą szklaną, czy zwykła gazetą, przyklejaną do zardzewiałych miejsc klejami chemoutwardzalnymi.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zmniejszyć lub zlikwidować poślizg paska klinowego?

REKLAMA

Jeżeli sprzedający unika przeprowadzenia jazdy próbnej lub dąży do jej maksymalnego skrócenia, ma sporo do ukrycia, zwłaszcza ze stanu silnika i bloku napędowego. Możliwe, że aby ukryć wycieki ze skrzyni biegów spuścił z niej olej i boi się, ze podczas jazdy próbnej może się ona zatrzeć. Boi się także, że nagranie silnika ujawni jego usterki i faktyczny stan, w tym duże luzy między tłokami i cylindrami.

Aby kupujący nie usłyszał hałasów ze skrzyni biegów, świadczących o jej dużym zużyciu, niektórzy sypią do niej drobne trociny, inni mieszają olej z towotem. Tylko jeden na kilka tysięcy kupujących sprawdza przed podpisaniem umowy, co znajduje się w skrzyni biegów i tylnym moście. Jeżeli skrzynia biegów i przekładnia główna (mechanizm różnicowy) nie mają korków spustowych, z ich zawartością nie zapoznaje się przed kupnem niemal nikt.

Przeciekającą chłodnicę uszczelni na kilka godzin spora porcja musztardy, lub fusy z kawy wrzucone do płynu chłodzącego. Na szczęście wycieki pozostawiają po sobie rdzawe plamy i zacieki, trudne do usunięcia, więc po dokładnych oględzinach korpusu silnika i radiatora chłodnicy można wykryć podstęp sprzedawcy. Plamy te, zamalowane wodoodpornym flamastrem, są nadal widoczne, choć trudniej je zauważyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak wyregulować gaźnik i ustawić wyprzedzenie zapłonu bez szczegółowych instrukcji serwisowych?

REKLAMA

Ciśnienie w cylindrach podniesie wlanie do nich przez gniazda świec zapłonowych lub żarowych po kilka centymetrów sześciennych gęstego oleju przekładniowego. To nic, że później zapieką się pierścienie tłokowe. W przypadku silników z zapłonem samoczynnym ciśnienie oleju można podnieść tak, że lampka kontrolna błyskawicznie zgaśnie po uruchomieniu silnika i nie zapali się po jego rozgrzaniu, napełniając miskę olejową gęstym, letnim olejem do silników wysokoprężnych.

Prawie nigdy stan licznika nie odpowiada rzeczywistemu przebiegowi pojazdu. Stąd pytanie o to, ile kilometrów rzeczywiście przejechał dany samochód jest w pełni uzasadnione. Nieuczciwy sprzedawca zwykle odpowiada „Tyle co na liczniku”. Uczciwy – zwłaszcza gdy nie jest pierwszym właścicielem samochodu, odpowiada zgodnie z prawdą: „Nie wiem”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA