REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie części i podzespoły samochodu zabytkowego najczęściej ulegają awariom?

Jakubowski Ryszard
Najczęściej uszkodzeniom ulegają elementy zawieszenia i silniki; fot. Fotolia
Najczęściej uszkodzeniom ulegają elementy zawieszenia i silniki; fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadzono w Polsce badania, dotyczące częstotliwości awarii, występujących w produkowanych wówczas w Polsce samochodach osobowych. Oto najważniejsze wyniki tych badań.

1. Najczęściej uszkodzeniom ulegają elementy zawieszenia i silniki. Awarie zdarzają się średnio co 14 000 km dla dolnych elementów zawieszenia i co 22 000 km dla elementów górnych.
2. Nieco rzadziej zdarzają się uszkodzenia sprzęgła niezawinione przez użytkownika. Podobna jest częstotliwość awarii urządzeń elektrycznych
3. Najmniejszą awaryjnością odznaczają się skrzynie biegów i przekładnie główne oraz mechanizmy różnicowe. Minimalnie większą awaryjność od nich wykazują wały i przeguby napędowe.
4. Wytrzymałość elementów układu rozrządu jest bardzo wysoka. Najkrócej pracują w nich koła zębate i łańcuchy, wytrzymując średnio około 34 000 km.
5. Awarie uszczelnień i elementów układu wydechowego zdarzają się mniej więcej z częstotliwością awarii silnika.

REKLAMA

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – sprawdzenie silnika

REKLAMA

Podczas tych badań stwierdzono, że najwięcej awarii zdarza się w samochodach o przebiegu 30 - 40 000 kilometrów. Następny „niebezpieczny” okres eksploatacji samochodu występuje po przejechaniu 60 000 kilometrów, kiedy obok uszkodzeń mechanicznych, wynikających z wad wykonawczych i wad materiałowych pojawiają się także usterki o podłożu starzeniowym.

Interesujące jest także, że aż 63% uszkodzeń samochodu ma w tym okresie podłoże stricte tribologiczne, przy czym występują one przeważnie w słabych ogniwach układów mechanicznych. Tak więc na awaryjność pojazdów, produkowanych na początku II połowy XX wieku, główny wpływ miały procesy tribologiczne i dziś, podczas napraw i remontów samochodów, pochodzących z tamtych lat należy przede wszystkim zajmować się częściami i elementami, których owe procesy dotyczą bezpośrednio.

Oczywiście nie można wykluczyć równoległego występowania innych usterek, a zwłaszcza wynikających z niestarannego wykonania i montażu zespołów i podzespołów, niedokładnie przeprowadzonych procesów technologicznych, w tym obróbki cieplnej itp. Usterki te, z uwagi na bardzo długi okres eksploatacji pojazdu zabytkowego, prawdopodobnie ujawniły się wiele lat temu i zostały wówczas usunięte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak znaleźć przyczynę trudnego rozruchu silnika gorącego?

Jeżeli jednak pojazd nie był eksploatowany, ponieważ dla ówczesnego właściciela stanowił lokatę kapitału, lub był eksploatowany bardzo rzadko i jego średni roczny przebieg wynosił około 1000-2000 km, należy liczyć się z możliwością wystąpienia tych usterek w każdej chwili. Podobnie trzeba brać pod uwagę możliwość wystąpienia awarii w wyniku procesów tribologicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA