Czy wiesz jak czyścić felgi aluminiowe?
REKLAMA
REKLAMA
Czyszczone felgi muszą być zimne. Temperatura kół wzrasta bardzo szybko, zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas długotrwałego parkowania na słońcu. Jednak na rozgrzanych kołach preparaty czyszczące szybko odparowują, natomiast silne detergenty mogą wówczas powodować przebarwienia. Dlatego warto poczekać, aż felgi ostygną.
REKLAMA
Lakier stosowany na nowoczesnych felgach aluminiowych najwyższej jakości przypomina ten używany na karoserii i również jest dwuwarstwowy. Dlatego do woskowania felg możemy użyć tych samych środków, co do pielęgnacji nadwozia, pamiętajmy jednak, by koła wcześniej umyć i wysuszyć.
Zobacz też: Jak zbudowany jest układ kierowniczy samochodu?
REKLAMA
Z zasady warto unikać silnych detergentów i myć felgi środkami neutralnymi. Produkty na bazie kwasów mogą powodować odbarwienie zewnętrznej warstwy lakieru i zainicjować zmiany korozyjne. Jeśli ze względu na mocne zabrudzenia musimy użyć preparatów na bazie kwasów, to po czyszczeniu koniecznie opłuczmy dokładnie koła wodą, ze szczególnym uwzględnieniem takich trudno dostępnych elementów jak mocowanie śrub, otwór centralny, przetłoczenia i elementy grawerowane.
Czyszczenie znacznie ułatwiają i przyspieszają myjki ciśnieniowe. Pamiętajmy jednak, że ich niewłaściwe użycie w połączeniu z silnymi środkami myjącymi może powodować przebarwienie i łuszczenie lakieru. Dlatego zawsze przed zastosowaniem myjki zapoznajmy się z zaleceniami producenta.
Zobacz też: Zawieszenie McPherson, wielowahaczowe i belka skrętna - jak je poznać?
Nie zapominajmy o oponach! Jeśli będą brudne i zakurzone, zepsuje to efekt lśniących felg. Dlatego po wyschnięciu kół warto zastosować dedykowany środek do konserwacji. Preparaty takie zwykle są względnie tanie i proste w użyciu (w sprayu lub atomizerze) i poprawiają znacznie wygląd opon.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.