Jakie przepisy drogowe obowiązują w Malezji?
REKLAMA
REKLAMA
Malezja to państwo położone w południowo – wschodniej Azji na Półwyspie Malajskim na południe od Wietnamu oraz obejmujące północną część wyspy Borneo. Malezja sąsiaduje z Tajlandią, Indonezją, Brunei Darussalam oraz z Wietnamem i Filipinami przez Morze Południowo-Chińskie. Wyspa położona jest w strefie równikowej, dlatego przez cały rok panują tam wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni Celsjusza.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Filipinach?
Stolicą jest Kuala Lumpur, w obrębie 70 km od jej centrum znajduje się jeden z międzynarodowych portów lotniczych - „KLIA”. Dominującym wyznaniem w Malezji jest Islam, mniejszością są wyznawcy Buddyzmu, Chrześcijaństwa i Hinduizmu.
Przepisy drogowe
REKLAMA
Aby legalnie przebywać na terytorium Malezji, wystarczy paszport z przynajmniej 6 miesięcznym terminem ważności. Pobyty turystyczne do 90 dni nie wymagają posiadania wizy. Władze honorują międzynarodowe i polskie prawo jazdy, które musi być przetłumaczone na język angielski.
Na obszarze zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi od 40-60 km/h, 70-90 km/h poza obszarem zabudowanym i 110 km/h na autostradach. W państwie obowiązuje ruch lewostronny. Stan dróg szczególnie na kontynencie jest bardzo dobry; drogi charakteryzują się dobrą nawierzchnią, a kultura jazdy jest na wysokim poziomie. W dużych ośrodkach miejskich dobrym środkiem komunikacji są riksze. W kraju obowiązuje system parkometrów, brak ich respektowania spotyka się z bardzo szybkim zainteresowaniem malezyjskiej policji.
Atrakcje Malezji
Najważniejsze ośrodki Półwyspu Malajskiego to Kuala Lumpur, w której wrażenie robi wieża Twin Towers, jaskinia Batu – położona na wzgórzu o wysokości 122 m świątynia hinduistyczna oraz park Lake Gardens – kompleks z tropikalnymi roślinami i jeziorami. Miasto łączy w sobie nowoczesność wieżowców z mauretańską i kolonialną architekturą, którą najlepiej widać w chińskiej oraz malajskiej dzielnicy.
Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują na Korsyce?
REKLAMA
Innym ważnym ośrodkiem jest Malakka, położona przy cieśninie. Znaidzjemy w niej chińską świątynię Cheng Hoon Teng, ruiny wybudowanego przez Portugalczyków kościoła Św. Pawła i fortu z XVI w. oraz kościół holenderski (XVIII w.). Znajduje się tam także meczet Trangkerah (XVIII w.).
Wyspa Penang, połączona jest z kontynentem trzykilometrowym mostem. Stolicą stanu jest Georgetown – kurort z przepiękną plażą Batu, kawiarniami i restauracjami, nazwany na część króla Anglii Jerzego III.
REKLAMA
REKLAMA