REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odkryć wycieki paliwa, olejów i innych płynów eksploatacyjnych i odnaleźć ich przyczyny?

Jakubowski Ryszard
Jak odkryć wycieki? Fot. Fotolia
Jak odkryć wycieki? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje prosty i bardzo skuteczny sposób na stwierdzenie wycieków różnych płynów z urządzeń samochodowych i wstępne zlokalizowanie miejsca ich powstawania. Jest nim ustawienie samochodu na rozłożonych na podłodze lub jezdni arkuszach papieru, w ostateczności na starych gazetach.

REKLAMA

Papier pod samochodem należy odpowiednio obciążyć, aby nie został przesunięty lub usunięty przez przypadkowy podmuch wiatru albo np. przez bawiące się pod autem zwierzę. Po kilku, a jeszcze lepiej – po kilkunastu godzinach na podłożonych papierach będą widoczne wszystkie wycieki, na dodatek będzie łatwo odróżnić wycieki oleju z silnika i bloku napędowego od wycieków płynu z chłodnicy i płyny hamulcowego oraz – płynu z układu spryskiwaczy szyb, a także paliwa z nieszczelnych przewodów i uszkodzonego zbiornika. Po rozmieszczeniu plam będzie można bez najmniejszego problemu zlokalizować każdy z wycieków, łatwo odnaleźć i stwierdzić jego przyczynę.

REKLAMA

W podobny sposób można zbadać wycieki, pojawiające się okresowo, np tylko podczas pracy silnika albo przy silnym wciśnięciu pedału hamulca lub sprzęgła, jeżeli jest ono sterowane za pośrednictwem układu hydraulicznego. Przy poszukiwaniu wycieków z pracującego silnika należy papiery pod samochodem ułożyć tak, aby zostały odpowiednio obciążone przez jego koła. To nie wystarczy, trzeba jeszcze bardzo starannie obciążyć krawędź papieru po stronie wentylatora chłodnicy, aby wytworzony przez niego silny strumień powietrza go nie podarł lub nie przemieścił w inne miejsce.

Zobacz także: Jak oczyścić gaźnik?

Najtrudniejsze do zlokalizowania są wycieki, w których płyn nie ścieka bezpośrednio pionowo na podłożone papiery w wyniku grawitacji, ale spływa po innych przedmiotach, np. po ściankach komory silnika lub zbiornika paliwa, albo po korpusie silnika. W takim przypadku, po znalezieniu miejsca, z którego płyn kapie swobodnie, prześledzić jego drogę, zwykle dostatecznie dobrze widoczną na powierzchniach, po których spływa, aż do miejsca jego wypływania. Gdyby odszukanie takiego miejsca było trudne, można posłużyć się zwykłą szkolną kredą, nacierając nią podejrzane miejsca po wcześniejszym ich oczyszczeniu i osuszeniu. Ciemny płyn wnikając między drobinki białej kredy bardzo wyraźnie wskaże miejsce, z którego wypływa.

Zobacz także: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej niebezpieczne są wycieki paliwa i ich przyczyn należy szukać aż do skutku. Podobnie ważne jest znalezienie miejsc wycieku płynu hamulcowego, Czasem, jeżeli wyciek jest wynikiem skorodowania lub przetarcia się albo mikropęknięcia przewodu hamulcowego, jest to bardzo trudne nawet przy zastosowaniu sposobu z kredą. Wówczas trzeba skorzystać z pomocy innej osoby, która będzie naciskała silnie pedał hamulca co najmniej przez dłuższą chwilę. W uszkodzonym miejscu powinna się pojawić co najmniej jedna jego kropla, która po chwili rozpłynie się wśród zanieczyszczeń zewnętrznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA