REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymieniać szczęki hamulcowe?

Jakubowski Ryszard
Do zdjęcia bębnów hamulcowych są niezbędne dwa narzędzia: klucz do odkręcenia nakrętki mocującej bęben i ściągacz do bębnów, którym często może być zwykły, mocny ściągacz do łożysk Fot. Fotolia
Do zdjęcia bębnów hamulcowych są niezbędne dwa narzędzia: klucz do odkręcenia nakrętki mocującej bęben i ściągacz do bębnów, którym często może być zwykły, mocny ściągacz do łożysk Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby samodzielnie wymienić szczęki hamulcowe należy dysponować odpowiednim zestawem narządzi i podstawową wiedzą o działaniu hamulców bębnowych i urządzeń regulacyjnych, jakie się w nich znajdują.

REKLAMA

Do zdjęcia bębnów hamulcowych są niezbędne dwa narzędzia: klucz do odkręcenia nakrętki mocującej bęben i ściągacz do bębnów, którym często może być zwykły, mocny ściągacz do łożysk. Nakrętkę luzuje się wstępnie przez zdjęciem koła, a nawet – przed podniesieniem samochodu podnośnikiem. Dzięki temu można tę czynność wykonać samodzielnie. Można także odkręcić ją, gdy koło jest uniesione i zahamowane, co wymaga silnego naciskania na pedał hamulca przez pomocnika.

REKLAMA

Podczas ściągania bębna hamulcowego można napotkać na opór, pochodzący od szczęk hamulcowych, które zostały dociśnięte do znacznie zużytego bębna przez urządzenia regulacyjne. W długo używanych bębnach wskutek ścierania metalu przez szczęki wytwarza się zagłębienie o szerokości szczęk i głębokości co najmniej 1 mm. Gdy szczęki są w nie wciśnięte, a nie ma zewnętrznych regulatorów, pozwalających na ich zluzowanie, jedyną metodą jest cierpliwe ostukiwanie bębna gumowym lub drewnianym młotkiem. Wytworzone drgania będą bardzo wolno luzowały samoregulatory, aż w końcu będzie możliwe zdjęcie bębna. Taki bęben wymaga przetoczenia, aby zlikwidować istniejące progi, zagłębienia i ewentualną owalizację.

Zobacz też: Jak samodzielnie sprawdzać hamulce?

REKLAMA

Aby wyjąć zużyte szczęki hamulcowe należy ostrożnie, aby nie zgubić sprężynek, odpiąć te elementy, które utrzymują je przy tarczy hamulca we właściwym położeniu. Często są to elementy samoregulatorów. Po ich odpięciu należy je oczyścić i schować w osobnym pudełku, aby nie zginęły. Szczęki hamulcowe są ze sobą złączone przy pomocy silnych sprężyn. Nie trzeba ich zdejmować, aby zdjąć szczęki. Wystarczy pociągnąć za obie do siebie, aby po przekroczeniu pewnego położenia było możliwe łatwe zdjęcie sprężyn. Należy jedyni dbać, aby przy okazji nie wypchnąć tłoczków z cylinderka hamulcowego.

Przed założeniem nowych szczęk należy wcisnąć jak najgłębiej oba tłoczki hamulcowe. Wymaga to pewnej siły oraz uwagi, aby nie uszkodzić wnętrza cylinderka hamulcowego. Najlepiej użyć odpowiedniej wielkości klocków z turbaksu (rezoteksu) lub podobnego materiału, które dadzą się swobodnie, ale bez większych luzów wsunąć do wnętrza cylinderka po wyjęciu z nich gumek ochronnych. W niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych tłoczki są na tyle długie, że wystają z cylinderków i nie są potrzebne specjalne popychacze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak oszczędzać hamulce?

Pomocnym narzędziem może być niewielki ścisk stolarski, którym ściska się tłoczki albo przez wspomniane popychacze turbaksowe, albo bezpośrednio. Po założeniu nowych szczęk należy założyć na nie elementy, utrzymujące je przy tarczy. Założenie i naciągnięcie sprężyn ściągających szczęki wymaga umiejętności i pewnej wprawy. Można pomóc sobie wydłużonymi płaskoszczypami albo podobnym narzędziem, ale najlepiej założyć sprężyny przed włożeniem szczęk w ich uchwyty i do cylinderków, a następnie, ustawić szczęki we właściwym położeniu i zapiąć urządzenia mocujące je we właściwym położeniu. Pomoc drugiej osoby może być przy tym konieczna. Na koniec założyć bęben hamulcowy i mocno dokręcić jego nakrętkę.

Nie naciskać na pedał hamulca ani nie zaciągać hamulca ręcznego przed założeniem bębnów hamulcowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA