REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odblokować hamulec tarczowy i bębnowy?

Jakubowski Ryszard
Zablokowanie hamulców w jednym z kół to bardzo niebezpieczna awaria, fot. Fotolia
Zablokowanie hamulców w jednym z kół to bardzo niebezpieczna awaria, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zablokowanie hamulców w jednym z kół podczas jazdy może doprowadzić do wypadku. Gdy nastąpi w czasie postoju, uniemożliwi dalszą jazdę. Awarię tę nie zawsze można łatwo i szybko usunąć.

Przyczyną blokowania się hamulców jest bardzo często korozja. W przypadku hamulca pomocniczego, postojowego jest to niemal w każdym przypadku korozja jego cięgła (linki), wynikająca z zaniedbania konieczności okresowego smarowania. Koroduje nie tylko sama linka, ale także jej pancerz. Dawniej nie używano teflonowych osłon wewnątrz pancerza i linka stykała się z nim bezpośrednio, co powodowało łatwe ścieranie się z niej powłoki antykorozyjnej.

REKLAMA

Zobacz też: Jak i kiedy wymieniać łożyska w prądnicach i alternatorach?

REKLAMA

Linkę, zakleszczającą się w wyniku korozji, można czasem rozruszać po wtłoczeniu w jej pancerz dużej porcji dobrego smaru lub specjalnego preparatu o właściwościach smarnych i antykorozyjnych. Może także pomóc zanurzenie jej razem z pancerzem na kilka godzin w oleju napędowym lub opałowym, co wymaga wymontowania jej z pojazdu.

Korozja jest także przyczyną zacinania się tłoczków hamulcowych w cylinderkach, jak również urządzeń regulacyjnych lub samoczynnych regulatorów hamulców w przypadku hamulców bębnowych. Korozja albo różnego rodzaju zanieczyszczenia blokują także klocki hamulców tarczowych w ich uchwytach i w prowadnicach. Walka z nią jest trudna, ponieważ preparaty antykorozyjne użyte w nadmiarze mogą natłuścić okładziny klocków hamulcowych, co osłabi znacznie skuteczność hamulców.

W przypadku tłoczków, zacinających się wewnątrz cylinderków czasem wystarczy solidne ich oczyszczenie drobnoziarnistym papierem ściernym po wyjęciu (wypchnięciu) z nich tłoczków. Następnie konieczne będzie staranne ich przepłukanie płynem hamulcowym, aby nie pozostały w nich nawet śladowe ilości ścierniwa i swobodne resztki startej rdzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak podłączyć programator wycieraczek w pojeździe do tego niedostosowanym?

REKLAMA

Zabieg ten prowadzi jednak do powiększania się średnicy cylinderka hamulcowego, co może doprowadzić do jego nieszczelności, dlatego powinien być traktowany jako ostateczność. Należy go przeprowadzać z dużym wyczuciem, aby nie spowodować porysowania ścianek cylinderka.

Przyczyną zablokowania się hamulców może być także odklejenie się okładziny szczęki hamulcowej lub klocka. W początkach rozwoju motoryzacji okładziny hamulcowe były nitowane do szczęk. Potem stwierdzono, że korzystniej jest je przyklejać, co miało wydłużać okres ich użytkowania i powiększać ich czynną powierzchnię o kilka procent.

Stosowane w tamtych latach kleje nie były doskonałe, wiec czasem zdarzało się, że okładzina odklejała się, np. w wyniku przegrzania hamulców. Jeżeli odkleiła się tylko z jednej strony, nadal pełniła swoje zadanie, choć o wiele gorzej, a na dodatek cały czas lekko ocierała się o bęben hamulcowy. Jeżeli odkleiła się na całej długości, zwykle blokowała bęben. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest wymiana szczęki na dobrą. Nie można ponownie przyklejać ani nitować zerwanej okładziny. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA