REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustawić zbieżność kół bez specjalistycznych przyrządów?

Jakubowski Ryszard
W ogromnej większości pojazdów przednie koła w stanie spoczynku nie są do siebie równoległe.
W ogromnej większości pojazdów przednie koła w stanie spoczynku nie są do siebie równoległe.

REKLAMA

REKLAMA

Aby układ kierowniczy pracował poprawnie oraz aby do minimum zmniejszyć zużycie opon przednich kół pojazdu, muszą być one wzajemnie ustawione w odpowiedni sposób. Najważniejsze jest ustawienie ich położenia w płaszczyźnie poziomej. Podpowiadamy, jak ustawić zbieżność kół.

W ogromnej większości pojazdów przednie koła w stanie spoczynku nie są do siebie równoległe. Wynika to z tego, że podczas jazdy oddziałują na nie różne siły, dążące do zmiany ich wzajemnego położenia, polegającego najczęściej na odchylaniu ich przednich części na zewnątrz. Tylko w nielicznych typach samochodów koła podczas jazdy dążą do odchylania się do wewnątrz, ku sobie. Odchylenie to w obu wypadkach nie jest duże, wynosi zaledwie kilka stopni, ale musi być skompensowane. W przeciwnym wypadku na styku opony z nawierzchnią drogi wystąpią niekorzystnie działające siły, skutkujące gorszą przyczepnością opony do drogi i zwiększeniem oporów tarcia podczas toczenia, co owocuje zwiększonym zużyciem paliwa i przyspieszonym zużyciem bieżnika, nawet o kilkaset procent.

REKLAMA

Zobacz też: Jak wymieniać resory i sprężyny?

REKLAMA

Stacje serwisowe dysponują odpowiednim, kosztownym sprzętem, pozwalającym na ustawienie kąta zbieżności (lub rozbieżności) kół z wysoką precyzją. Można jednak ustawić położenie kół z dostateczną dokładnością, posługując się bardzo prymitywnym narzędziem.

Wzajemne położenie kół mierzy się odległością zewnętrznej części obręczy obu kół na wysokości ich osi. Gdy odległość ta po stronie bliższej tyłowi samochodu jest większa, koła są ustawione zbieżnie. Aby zmierzyć tę odległość należy zaopatrzyć się w rurkę cienkościenną o średnicy wewnętrznej około 10 mm i długości nieco większej, niż szerokość pojazdu. Rurkę tę należy przymocować na końcach w dowolny sposób do drewnianych niewielkich klocków tak, aby po ich ustawieniu na drodze znalazła się ona na wysokości osi kół. Następnie do jednego z jej końców przymocować poziomo na stałe sztywny i dość gruby pręt tak ukształtowany, aby jego wolny koniec swobodnie dotykał do obręczy koła bez dotykania do opony.

Zobacz też: Jak wykryć i usunąć usterki układu hamulcowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podobnie ukształtowany pręt należy przymocować trwale do końca kilkudzisięciocentymetrowej rurki lub pręta o średnicy zewnętrznej minimalnie mniejszej, niż średnica wewnętrzna rurki, przymocowanej dom klocków drewnianych. Po wsunięciu tak przygotowanej końcówki do jej wnętrza tworzy się przyrząd pomiarowy, przypominający suwmiarkę bez noniusza. Ustawiając go raz przed kołami, raz za nimi, i przykładając jego końcówki do obręczy koła, zawsze na tej samej wysokości po obu stronach, można zmierzyć z dokładnością do 1 mm wzajemne ustawienie kół. Wystarczy na pręcie lub rurce wewnętrznej zaznaczyć miejsce, do którego się wysunie przy pomiarze odległości między kołami po ich tylnej stronie, a następnie zrobić to samo po stronie przedniej kół.

Odległość między wyznaczonymi punktami będzie odpowiadała aktualnej zbieżności, lub rozbieżności kół. Korygując ich ustawienie za pomocą tulei regulacyjnych na drążkach kierowniczych, można metodą kolejnych przybliżeń, uzyskać niemal idealne ustawienie zbieżności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA