REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykryć i usunąć usterki układu hamulcowego?

Jakubowski Ryszard
Układ hamulcowy ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, więc nie są dopuszczalne w nim nawet najmniejsze usterki. Fot. Fotolia
Układ hamulcowy ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, więc nie są dopuszczalne w nim nawet najmniejsze usterki. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na to, że układ hamulcowy ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, nie są dopuszczalne w nim nawet najmniejsze usterki. Należy je niezwłocznie usunąć.

REKLAMA

Do najczęściej spotykanych usterek układu hamulcowego należy wyciekanie płynu hamulcowego przez nieszczelne gumki na tłoczkach hamulcowych i w pompie hamulcowej. Wycieki można stwierdzić dwojako: albo po szybkich ubytkach płynu hamulcowego, co może nie mieć żadnego związku z tłoczkami i gumkami, albo po podłożeniu na noc arkuszy papieru pod wszystkie koła i w okolicy pompy hamulcowej. Nieszczelności można także wykryć podczas oględzin wewnętrznych stron felg bez potrzeby zdejmowania ich z piast. Jeżeli są pokryte warstwą zawilgoconego kurzu, prawdopodobnie istnieje w danym kole jakaś nieszczelność.

REKLAMA

Aby stwierdzić, czy zawilgocenie pochodzi z płynu hamulcowego, czy ze smaru wyciekającego z łożyska koła, należy silnie docisnąć do niego papierową chusteczkę do nosa, a następnie poddać ją szybkiemu badaniu organoleptycznemu. Smar zmieszany z kurzem nie ma prawie żadnego zapachu, a na chusteczce pozostawia ślad wyłącznie w miejscu, w którym była ona dociskana do felgi. Płyn hamulcowy ma wyczuwalny, choć bardzo słaby zapach alkoholu, a plama pozostawiona na chusteczce może mieć tendencję do powolnego powiększania się, najczęściej nierównomiernego i trudnego do zauważenia w pierwszej chwili.

Zobacz także: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

Wyciekający z nieszczelnych cylinderków płyn hamulcowy może wsiąknąć w szczęki hamulcowe w przypadku hamulców bębnowych i spowodować znaczne osłabienie siły hamowania. Gdy w kole pracującym po przeciwnej stronie hamulec będzie działał prawidłowo, podczas hamowania nastąpi gwałtowne ściągnięcie pojazdu w jego stronę, co może doprowadzić do poważnej katastrofy. Nie zawsze pomoże nawet najszybsza reakcja kierowcy próbującego ruchem kierownicy przeciwdziałać ściąganiu.

Inną, ale równie poważną usterką hamulców w starych pojazdach, jest naturalne starzenie się elastycznych przewodów hamulcowych, wykonanych ze zbrojonej gumy. W części przypadków przewód taki staje się po prostu nieszczelny, a bywa, że potrafi pęknąć podczas ostrego hamowania. W innych przypadkach kawałki gumy zapychają jego końcówki i uniemożliwiają przepływ płynu hamulcowego do cylinderków w kołach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak rozpoznać graniczne zużycie nakładek szczęk i klocków hamulcowych i czym ono grozi?

Przewody elastyczne należy w starym samochodzie wymienić przed rozpoczęciem jego eksploatacji, jeżeli był przez dłuższy okres nieużywany, bez względu na stan, w jakim się znajdują. Należy przyjąć, że z uwagi na niedoskonałe surowce użyte do ich produkcji, okres eksploatacyjny wynosi nie więcej niż 10 lat. Wymiana przewodów elastycznych nie jest ani kłopotliwa, ani kosztowna, a jedyne utrudnienie może być związane z poluzowaniem ich gwintowanych połączeń przy demontażu oraz z odpowietrzeniem układu hamulcowego, do czego konieczna jest pomoc drugiej osoby.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA