REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać duże i graniczne zużycie ważnych zespołów i podzespołów samochodu, grożące awarią?

Jakubowski Ryszard
Zadbanie o najważniejsze elementy pozwoli cieszyć się eksploatacją przez długie lata
Zadbanie o najważniejsze elementy pozwoli cieszyć się eksploatacją przez długie lata

REKLAMA

REKLAMA

Bez dokładnych pomiarów, możliwych do przeprowadzeniu dopiero po rozmontowaniu danego zespołu, określenie stopnia zużycia elementów i podzespołów jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe.

REKLAMA

Natomiast całkowicie niemożliwe jest stwierdzenie możliwości uszkodzenia części w wyniku zmęczenia materiału. Zużycie części można określić w dużym przybliżeniu na podstawie pomiarów pośrednich, choć metoda ta nie gwarantuje jednoznacznego stanu danej części może się zdarzyć, że awaria nastąpi szybciej niż można się spodziewać. Stąd np. w lotnictwie wymienia się części po przepracowaniu przez nie ściśle określonej liczby godzin bez względu na stan, w jakim są.

REKLAMA

W przypadku samochodów eksploatowanych przez kilkanaście i więcej lat można mieć prawie pewność, że wiele ich elementów będzie wymagało szybkiej wymiany, ponieważ nikt wcześniej  ich nie wymieniał lub wymiana była przeprowadzona bardzo dawno. Tak więc, jeżeli taki pojazd ma jeszcze służyć przez kilkanaście następnych lat, najkorzystniej byłoby rozłożyć na części absolutnie wszystkie jego podzespoły, a następnie ponownie je zmontować po wymienieniu w nich co najmniej tych części, które wykazują duże zużycie. Jak duże może ono być?

Zobacz też: Jak wykonać światła awaryjne w samochodach, których konstrukcja tego nie przewidywała?

REKLAMA

W przypadku elementów łatwo dostępnych, takich jak klocki hamulcowe, pasek klinowy, itp. można przyjąć, że - o ile nie ma na nich oznaczeń, wskazujących na konieczność wymiany - dopiero zużycie w granicach 70% kwalifikuje je do wymiany. W przypadku części, do których dostęp jest czaso- i pracochłonny, należy je wymienić już po wykryciu ich pięćdziesięcioprocentowego lub nawet mniejszego zużycia. Dotyczy to szczególnie nakładek szczęk hamulcowych i okładzin tarczy sprzęgłowej.

Silnik do naprawy kwalifikuje wiele symptomów, takich jak stuki w dolnej części, dzwonienie tłoków o ścianki cylindrów itp. Objawem, sygnalizującym potrzebę przeprowadzenia jego gruntownej naprawy, jest dymienie z rury wydechowej nawet po nagrzaniu do temperatury pracy. Nie dotyczy to silników dwusuwowych, które dymią najczęściej po dodaniu zbyt dużej porcji oleju do paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zakładać szyby?

Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie sworznie i inne elementy zawieszenia, w tym tuleje metalowo-gumowe. Jeżeli będą na nich widoczne wyraźne ślady zużycia w postaci wytartych fragmentów, lub ślady zatarcia, elementy te należy zastąpić nowymi. To samo dotyczy łożysk w kołach, jeżeli wykazują luzy. Zdarza się, że w takim łożysku pęka wianek, utrzymujący kulki lub rolki w odpowiednich odległościach od sienie i łożysko natychmiast blokuje koło.

Luzy we wszystkich łożyskach tocznych intensyfikują zachodzące w nich procesy zmęczeniowe, które mogą prowadzić nawet do pęknięcia takiego łożyska, co ma często poważne następstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA