REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozpoznać duże i graniczne zużycie ważnych zespołów i podzespołów samochodu, grożące awarią?

Jakubowski Ryszard
Zadbanie o najważniejsze elementy pozwoli cieszyć się eksploatacją przez długie lata
Zadbanie o najważniejsze elementy pozwoli cieszyć się eksploatacją przez długie lata

REKLAMA

REKLAMA

Bez dokładnych pomiarów, możliwych do przeprowadzeniu dopiero po rozmontowaniu danego zespołu, określenie stopnia zużycia elementów i podzespołów jest bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe.

REKLAMA

Natomiast całkowicie niemożliwe jest stwierdzenie możliwości uszkodzenia części w wyniku zmęczenia materiału. Zużycie części można określić w dużym przybliżeniu na podstawie pomiarów pośrednich, choć metoda ta nie gwarantuje jednoznacznego stanu danej części może się zdarzyć, że awaria nastąpi szybciej niż można się spodziewać. Stąd np. w lotnictwie wymienia się części po przepracowaniu przez nie ściśle określonej liczby godzin bez względu na stan, w jakim są.

REKLAMA

W przypadku samochodów eksploatowanych przez kilkanaście i więcej lat można mieć prawie pewność, że wiele ich elementów będzie wymagało szybkiej wymiany, ponieważ nikt wcześniej  ich nie wymieniał lub wymiana była przeprowadzona bardzo dawno. Tak więc, jeżeli taki pojazd ma jeszcze służyć przez kilkanaście następnych lat, najkorzystniej byłoby rozłożyć na części absolutnie wszystkie jego podzespoły, a następnie ponownie je zmontować po wymienieniu w nich co najmniej tych części, które wykazują duże zużycie. Jak duże może ono być?

Zobacz też: Jak wykonać światła awaryjne w samochodach, których konstrukcja tego nie przewidywała?

REKLAMA

W przypadku elementów łatwo dostępnych, takich jak klocki hamulcowe, pasek klinowy, itp. można przyjąć, że - o ile nie ma na nich oznaczeń, wskazujących na konieczność wymiany - dopiero zużycie w granicach 70% kwalifikuje je do wymiany. W przypadku części, do których dostęp jest czaso- i pracochłonny, należy je wymienić już po wykryciu ich pięćdziesięcioprocentowego lub nawet mniejszego zużycia. Dotyczy to szczególnie nakładek szczęk hamulcowych i okładzin tarczy sprzęgłowej.

Silnik do naprawy kwalifikuje wiele symptomów, takich jak stuki w dolnej części, dzwonienie tłoków o ścianki cylindrów itp. Objawem, sygnalizującym potrzebę przeprowadzenia jego gruntownej naprawy, jest dymienie z rury wydechowej nawet po nagrzaniu do temperatury pracy. Nie dotyczy to silników dwusuwowych, które dymią najczęściej po dodaniu zbyt dużej porcji oleju do paliwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zakładać szyby?

Koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie sworznie i inne elementy zawieszenia, w tym tuleje metalowo-gumowe. Jeżeli będą na nich widoczne wyraźne ślady zużycia w postaci wytartych fragmentów, lub ślady zatarcia, elementy te należy zastąpić nowymi. To samo dotyczy łożysk w kołach, jeżeli wykazują luzy. Zdarza się, że w takim łożysku pęka wianek, utrzymujący kulki lub rolki w odpowiednich odległościach od sienie i łożysko natychmiast blokuje koło.

Luzy we wszystkich łożyskach tocznych intensyfikują zachodzące w nich procesy zmęczeniowe, które mogą prowadzić nawet do pęknięcia takiego łożyska, co ma często poważne następstwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA