REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawić zawieszenie przednich kół w aucie zabytkowym?

Jakubowski Ryszard
Najczęstszym awariom ulegają tuleje metalowo gumowe, dzięki którym hałasy z kół nie są przenoszone bezpośrednio na karoserię lub ramę pojazdu
Najczęstszym awariom ulegają tuleje metalowo gumowe, dzięki którym hałasy z kół nie są przenoszone bezpośrednio na karoserię lub ramę pojazdu

REKLAMA

REKLAMA

Stan, w jakim znajduje się zawieszenie przednich kół pojazdu zabytkowego ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Dlatego wszystkie zauważone usterki należy jak najszybciej usunąć.

Najczęstszym awariom ulegają tuleje metalowo gumowe, dzięki którym hałasy z kół nie są przenoszone bezpośrednio na karoserię lub ramę pojazdu. Tuleje te są dostatecznie elastyczne aby wytłumić niepożądane drgania wahaczy i współpracujących z nimi zwrotnic.

REKLAMA

Guma, która pełni w nich rolę elementy tłumiącego, po pewnym okresie użytkowania traci swoje właściwości wskutek procesów zmęczeniowych, a także parcieje i wykrusza się w wyniku starzenia, wskutek czego w zawieszeniu pojawia się duży luz, objawiający się między innymi głośnymi stukami metalicznymi. Tuleje takie należy wymienić jak najszybciej na nowe. Nie jest to zabieg łatwy.

Zobacz też: Alfa Romeo 166: wymiana tulei w zwrotnicy tylnej. Poradnik    

REKLAMA

Po wymontowaniu z samochodu wahacza z uszkodzonymi tulejami należy usunąć z niego stare. Najlepiej zrobić to przy użyciu prasy i odpowiednich trzpieni. Można także wybić starą tuleję przy pomocy stalowej rurki o średnicy nie większej, niż jej zewnętrzna średnica, natomiast większej niż wewnętrzna średnica jej zewnętrznej części, lub dopasowanego trzpienia, wykonanego z twardej stali.

W domowych warunkach można próbować usunąć tuleję przy pomocy przyrządu, wykonanego ze śruby o średnicy równej wewnętrznej średnicy usuwanej tulei i dwóch odpowiednio dopasowanych tulejek. Metoda ta nie w każdych warunkach jest skuteczna. Czasem pomaga rozgrzanie usuwanej tulei i jej najbliższego otoczenia w gorącej kąpieli olejowej. Jednak najlepiej czynność usuwania tulei i wciskania nowych powierzyć odpowiednio wyposażonemu warsztatowi mechanicznemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Ford Escort: wymiana tulei metalowo - gumowych w tylnej belce

Gdy nie są dostępne tuleje metalowo-gumowe do danego typu i modelu pojazdu, bardzo często można je zastąpić identycznymi, ale z zupełnie innej marki. Trzeba jednak znać wszystkie wymiary tulei oryginalnej lub mieć ją jako wzór przy dobieraniu tulei zastępczych.

Podczas dokręcania sworzni, współpracujących z tulejami metalowo-gumowymi pojazd musi całym ciężarem spoczywać na kołach. Ich dokręcenie przy uniesionych kołach znacznie skróci okres ich użytkowania.

Naprawa zwrotnic w większości starych typów aut sprowadza się do wymiany zużytych tulei i sworzni na nowe oraz wzajemne ich dopasowanie przez rozwiercenie tulei po ich wciśnięciu na miejsce. Konieczne są do tego odpowiednie narzędzia oraz sporo wiedzy fachowej, popartej doświadczeniem i wprawą w wykonywaniu tego rodzaju napraw. Prace te lepiej powierzyć do wykonania odpowiednio wyposażonemu warsztatowi mechanicznemu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

REKLAMA

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

KGP: 99 285 interwencji, 239 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 285 interwencji. Byli wzywani do 239 wypadków drogowych.

REKLAMA