REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymieniać przewody hamulcowe?

Jakubowski Ryszard
Prace przy układzie hamulcowym, a zwłaszcza związane z wymianą i dorabianiem ważnych elementów, wymagają sporej wiedzy i doświadczenia. Fot. Fotolia
Prace przy układzie hamulcowym, a zwłaszcza związane z wymianą i dorabianiem ważnych elementów, wymagają sporej wiedzy i doświadczenia. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prace przy układzie hamulcowym, a zwłaszcza związane z wymianą i dorabianiem ważnych elementów, wymagają sporej wiedzy i doświadczenia oraz bardzo dużej staranności.

REKLAMA

Czasem zachodzi potrzeba wymiany skorodowanych lub przetartych sztywnych przewodów hamulcowych lub uszkodzonych albo parciejących przewodów elastycznych. Są do tego potrzebne w zasadzie jedynie dwa klucze służące do luzowania przeciwnakrętek przy złączach, oraz płaski wkrętak i płaskoszczypy do odginania i doginania różnego rodzaju uchwytów i innych elementów podtrzymujących przewody. Najlepsze są specjalne klucze oczkowe przecięte, przeznaczone do prac przy układach hamulcowych i wtryskowych.

REKLAMA

Przy rozkręcaniu złączy należy zachować dużą ostrożność, aby nie uszkodzić dobrych elementów układu hamulcowego i nie zniszczyć sześciokątnych złączy ani przeciwnakrętek, o co bardzo łatwo przy zastosowaniu niewłaściwych, zużytych lub uszkodzonych kluczy. Jeżeli uda się rozłączyć przewody lub odłączyć od cylinderków albo pompy hamulcowej, można uszkodzony zastąpić dobrym, najlepiej oryginalnym lub - w zastępstwie – podobnym, pochodzącym z innego modelu lub nawet typu samochodu, o ile jego długość oraz gwinty złączek będą pasowały do już istniejących w naprawianym pojeździe.

Zobacz też: Zabytkowe pojazdy najczęściej spotykane na naszych drogach

O szczelność takiego połączenia w zasadzie można się nie martwić – ogromna większość przewodów hamulcowych na całym świecie ma bardzo podobny system uszczelniania, polegający na dociskaniu specjalnie ukształtowanego końca rurki do stożka we wnętrzu złącza. Jedynie złącza przewodów elastycznych po stronie cylinderków hamulcowych są często uszczelniane specjalnymi podkładkami, wykonanymi np ze zmiękczonej miedzi.

W przypadku, gdy zdobycie oryginalnego lub zastępczego sztywnego przewodu hamulcowego jest niemożliwe z uwagi np. na rodzaj gwintów w jego złączach, można taki przewód wykonać samodzielnie, wykorzystując złącza zdjęte ze starego, uszkodzonego. Wystarczy, po założeniu tych złączy na rurkę, uformować odpowiednio jej zakończenia, na kształt przypominający dyfuzory dętych instrumentów blaszanych takich jak puzon czy trąbka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak samodzielnie smarować miejsca wymagające smarowania w układzie kierowniczym, zawieszenia i hamulcowym? 

Podczas montowania i dokręcania złączy przewodów hamulcowych należy pamiętać, aby ich nie uszkodzić, zwłaszcza nie powyginać bez potrzeby i nie załamać podczas dokręcania przeciwnakrętek. Przewody elastyczne powinny być tak dokręcane, aby nie uległy nawet najmniejszemu skręceniu osiowemu i innym deformacjom. Przewody sztywne w miejscach mocowania do karoserii przed dogięciem blach je mocujących warto okręcić cienką gumą lub nałożyć na nie rurkę igielitową odpowiedniej średnicy (rozciętą wzdłuż), co uchroni je przed przetarciem.

Po zakończeniu prac starannie odpowietrzyć układ hamulcowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA