REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wymienić tarczę sprzęgłową?

Jakubowski Ryszard
Wymiana zużytych elementów wymaga sporej ilości czasu
Wymiana zużytych elementów wymaga sporej ilości czasu

REKLAMA

REKLAMA

Tarcza sprzęgłowa w każdym silniku, w którym występuje tzw. sprzęgło suche, czyli w ogromnej większości silników samochodowych jest umieszczona w tzw. koszu pomiędzy kołem zamachowym a dociskiem, który najczęściej jest integralną częścią kosza na stałe z nim połączoną.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku sprzęgieł wielotarczowych i podwójnych, ale w takie prawie nigdy nie były wyposażone silniki pojazdów uchodzących dziś za zabytkowe.

REKLAMA

Do wymiany tarczy sprzęgłowej konieczne jest wyjęcie z samochodu silnika, lub skrzyni biegów. Tylko w niektórych typach aut, najczęściej wyposażonych w bardzo duże silniki, dostęp do sprzęgła jest możliwy po zdjęciu specjalnych osłon lub elementów obudowy koła zamachowego.

Zobacz też: Jak wymieniać okładziny cierne tarczy sprzęgła?

REKLAMA

Po uzyskaniu swobodnego dostępu do koła zamachowego należy odkręcić od niego kosz sprzęgła wraz z dociskiem. Tarcza sprzęgła znajduje się albo w koszu sprzęgła razem z zaciskiem, albo wewnątrz koła zamachowego. W każdym przypadku jej usunięcie i założenie na jej miejsce nowej jest łatwe. Należy pamiętać, aby starannie oczyścić zarówno koło zamachowe, jak i kosz sprzęgła z pyłu pochodzącego ze ścierających się elementów sprzęgła, głównie z okładzin tarczy sprzęgłowej.

Gdy pył ten jest twardo zbity i wciśnięty w różne zakamarki, a sprzęgło wykazywało przed wymianą tendencje do ślizgania się, trzeba znaleźć i usunąć przyczynę wycieku oleju z silnika lub skrzyni biegów i usunąć ją, nawet gdy wyciek ten nie pozostawił innych śladów poza tłustymi, ciemnoszarymi kawałkami zbrylonego pyłu. Następnie starannie umyć benzyną ekstrakcyjną, czterochloroetylenem lub podobnie działającymi zmywaczami przynajmniej te miejsca, z którymi stykają się okładziny tarczy sprzęgłowej, zarówno na kole zamachowym jak i na docisku sprzęgła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nie można znaleźć nawet najmniejszego wycieku oleju, tłuste zanieczyszczenie sprzęgła może mieć przyczynę w niepotrzebnym lub nadmiernym nasmarowaniu elementów rozrusznika albo wieńca zębatego na kole zamachowym.

Montaż tarczy

Po włożeniu tarczy sprzęgłowej na miejsce dokładnie w takim położeniu jak tarcza usunięta i wstępnym, lekkim dokręceniu kosza sprzęgła do koła zamachowego należy ustawić tarczę idealnie centrycznie, co możliwi potem łatwe połączenie silnika ze skrzynią biegów. Można to wykonać nawet przy pomocy stalowego trzpienia, który da się wsunąć w otwór wielowpustowy w tarczy sprzęgła, albo za pomocą starego wałka sprzęgłowego. Następnie dokręcić silnie wszystkie śruby, mocujące kosz sprzęgła do koła zamachowego.

Zobacz też: Jak postępować z dociskową tarczą sprzęgła z kilkoma sprężynami i „łapkami”?

Podczas prac przy sprzęgle można łatwo wykryć i wymienić wszystkie uszkodzone lub zużyte elementy docisku sprzęgła, łożyska wyciskowego itp, a nawet wymienić wieniec zębaty koła zamachowego, gdyby był zużyty ponad miarę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA