Jak wymienić tarczę sprzęgłową?
REKLAMA
REKLAMA
Nieco inaczej wygląda to w przypadku sprzęgieł wielotarczowych i podwójnych, ale w takie prawie nigdy nie były wyposażone silniki pojazdów uchodzących dziś za zabytkowe.
REKLAMA
Do wymiany tarczy sprzęgłowej konieczne jest wyjęcie z samochodu silnika, lub skrzyni biegów. Tylko w niektórych typach aut, najczęściej wyposażonych w bardzo duże silniki, dostęp do sprzęgła jest możliwy po zdjęciu specjalnych osłon lub elementów obudowy koła zamachowego.
Zobacz też: Jak wymieniać okładziny cierne tarczy sprzęgła?
REKLAMA
Po uzyskaniu swobodnego dostępu do koła zamachowego należy odkręcić od niego kosz sprzęgła wraz z dociskiem. Tarcza sprzęgła znajduje się albo w koszu sprzęgła razem z zaciskiem, albo wewnątrz koła zamachowego. W każdym przypadku jej usunięcie i założenie na jej miejsce nowej jest łatwe. Należy pamiętać, aby starannie oczyścić zarówno koło zamachowe, jak i kosz sprzęgła z pyłu pochodzącego ze ścierających się elementów sprzęgła, głównie z okładzin tarczy sprzęgłowej.
Gdy pył ten jest twardo zbity i wciśnięty w różne zakamarki, a sprzęgło wykazywało przed wymianą tendencje do ślizgania się, trzeba znaleźć i usunąć przyczynę wycieku oleju z silnika lub skrzyni biegów i usunąć ją, nawet gdy wyciek ten nie pozostawił innych śladów poza tłustymi, ciemnoszarymi kawałkami zbrylonego pyłu. Następnie starannie umyć benzyną ekstrakcyjną, czterochloroetylenem lub podobnie działającymi zmywaczami przynajmniej te miejsca, z którymi stykają się okładziny tarczy sprzęgłowej, zarówno na kole zamachowym jak i na docisku sprzęgła.
Jeżeli nie można znaleźć nawet najmniejszego wycieku oleju, tłuste zanieczyszczenie sprzęgła może mieć przyczynę w niepotrzebnym lub nadmiernym nasmarowaniu elementów rozrusznika albo wieńca zębatego na kole zamachowym.
Montaż tarczy
Po włożeniu tarczy sprzęgłowej na miejsce dokładnie w takim położeniu jak tarcza usunięta i wstępnym, lekkim dokręceniu kosza sprzęgła do koła zamachowego należy ustawić tarczę idealnie centrycznie, co możliwi potem łatwe połączenie silnika ze skrzynią biegów. Można to wykonać nawet przy pomocy stalowego trzpienia, który da się wsunąć w otwór wielowpustowy w tarczy sprzęgła, albo za pomocą starego wałka sprzęgłowego. Następnie dokręcić silnie wszystkie śruby, mocujące kosz sprzęgła do koła zamachowego.
Zobacz też: Jak postępować z dociskową tarczą sprzęgła z kilkoma sprężynami i „łapkami”?
Podczas prac przy sprzęgle można łatwo wykryć i wymienić wszystkie uszkodzone lub zużyte elementy docisku sprzęgła, łożyska wyciskowego itp, a nawet wymienić wieniec zębaty koła zamachowego, gdyby był zużyty ponad miarę.
REKLAMA
REKLAMA