REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdiagnozować przyczynę złej pracy układu zapłonowego starego typu (bez elementów elektronicznych)?

Jakubowski Ryszard
Jak zdiagnozować przyczynę złej pracy układu zapłonowego starego typu Fot. Fotolia
Jak zdiagnozować przyczynę złej pracy układu zapłonowego starego typu Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Układy zapłonowe, przed zastosowaniem w nich zdobyczy przemysłu elektronicznego, składały się z kilku zaledwie elementów. Dzięki temu ich naprawa była bardzo szybka i nieskomplikowana. Polegała głównie na wymianie uszkodzonych części na nowe.

Klasyczny układ zapłonowy składał się z dwóch części: niskonapięciowej i wysokonapięciowej. Część niskonapięciową tworzyły trzy elementy: przerywacz, sterowany krzywką, kondensator oraz niskonapięciowa część uzwojenia cewki zapłonowej. W części wysokonapięciowej znajdowały się, oprócz przewodów zapłonowych, także: rozdzielacz wysokiego napięcia złożony z palca rozdzielacza i bakelitowej kopułki oraz z końcówek przewodów zapłonowych, zakładanych na świece zapłonowe.

REKLAMA

Zobacz też: Jak zbadać cewkę zapłonową w aucie zabytkowym?

REKLAMA

Usterki, jakie pojawiały się w tak prymitywnym układzie zapłonowym, najczęściej wiązały się z zanieczyszczeniem styków przerywacza w wyniku iskrzenia lub przedostania się na nie smaru oraz zmniejszeniem przerwy między stykami wskutek wytarcia się plastikowego „zderzaka” ruchomej części przerywacza, ślizgającego się po krzywce. Przerwa ta z reguły powinna mieć 0,4 mm. Zanieczyszczone styki można łatwo oczyścić pilniczkiem do paznokci, najlepiej diamentowym, bez ich wymontowywania z aparatu zapłonowego. Po wymontowaniu można je czyścić i polerować także papierem ściernym, pod warunkiem, ze zostaną potem starannie umyte w spirytusie lub benzynie ekstrakcyjnej.

Uszkodzenie kondensatora, polegające na zwarciu jego okładzin (przebiciem izolacji wewnętrznej) objawia się całkowitym zanikiem iskry i grzaniem się cewki zapłonowej po włączeniu stacyjki. Jeżeli nastąpi utrata pojemności kondensatora, np wskutek przerwania połączenia wewnętrznego jednej z okładzin, na stykach przerywacza wystąpi bardzo silne iskrzenie, a uruchomienie silnika będzie bardzo trudne, ponadto już uruchomiony nie będzie w stanie pracować na wyższych obrotach.

Zobacz też: Jak działa cewka zapłonowa i jak ją prawidłowo podłączyć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uszkodzenie cewki zapłonowej objawia się brakiem iskry na końcówce przewodu zapłonowego, łączącego ją z rozdzielaczem wysokiego napięcia. W przypadku cewki z rezystorem należy także sprawdzić, czy nie spalił się lub czy jest prawidłowo podłączony. Czasem zanieczyszczenia, jakie zgromadzą się na obudowie cewki wokół przewodu zapłonowego, mogą powodować upływności (prądy błądzące) wysokiego napięcia, znacznie osłabiające iskrę. Dokładne oczyszczenie i przemycie spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną tej części cewki zwykle owocuje sukcesem.

Rozdzielacz zapłonu i palec rozdzielacza są elementami bardzo trwałymi, choć zdarzają się ich mechaniczne uszkodzenia, np, w wyniku uderzenia lub procesów starzeniowych. Uszkodzone – należy wymienić na pełnosprawne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA