REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znaleźć przyczyny złej współpracy akumulatora z instalacją elektryczną pojazdu zabytkowego?

Jakubowski Ryszard
Są trzy powody, w wyniku których następują zakłócenia w pracy akumulatora. Fot. Fotolia
Są trzy powody, w wyniku których następują zakłócenia w pracy akumulatora. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nawet najlepszy akumulator, wyprodukowany przez renomowaną firmę, nie zapewni dostatecznie łatwego rozruchu silnika, jeżeli nie będzie on dobrze współpracował z instalacją elektryczną pojazdu.

Są trzy powody, w wyniku których następują zakłócenia w pracy akumulatora. Pierwszym i zarazem najpowszechniejszym są wadliwe styki, zwłaszcza styki klem z biegunami akumulatora i styki przewodów rozruchowych z elektromagnesem rozrusznika i z masą silnika. Drugim powodem jest niewłaściwa praca alternatora lub prądnicy, spowodowana np. uszkodzeniem lub złym ustawieniem regulatora napięcia.

REKLAMA

Trzecim powodem jest nadmiar odbiorników prądu, czyli pobór prądu przekraczający możliwości jego wytwarzania przez prądnicę lub alternator w danych warunkach eksploatacyjnych, np. w wyniku jazdy na krótkich odcinkach z częstym uruchamianiem silnika, jazdy z niewielką prędkością obrotową silnika lub na skutek wymuszonego postoju w korkach.

Zobacz też: Silniki dwusuwowe: konstrukcja, zasada działania, historia

REKLAMA

Pierwszy z powodów tylko z pozoru wydaje się łatwy do wykrycia. Warstewka zanieczyszczeń pomiędzy klemą i biegunem akumulatora bywa bardzo cienka, przez co jest niewidoczna. Najgorszym rozwiązaniem są spotykane w starszych modelach samochodów klemy ołowiane. Dla uniknięcia problemów należy wymienić je jak najszybciej na klemy mosiężne, bez sprawdzania, czy nadają się one do dalszego użytku.

Jeżeli współpracowały one z aluminiowymi przewodami rozruchowymi, należy także wymienić te przewody na miedziane, których wolne końce (do podłączenia klem) należy starannie pobielić lutem cynowo-ołowianym, a drugie przylutować do końcówek z oczkami, nie używając do tego ani kwasu ani kwaśnej pasty lutowniczej, lecz wyłącznie kalafonii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak zaadaptować niektóre części od współczesnych pojazdów do aut zabytkowych?

REKLAMA

Zdarza się, że zbyt mocno ściśnięta klema pęknie, przy czym pęknięcie jest zazwyczaj bardzo słabo widoczne. Usterka ta utrudnia jednak zarówno rozruch silnika, jak i ładowanie akumulatora podczas jazdy. Klemę taką należy jak najszybciej wymienić na nową.

Objawem złego kontaktu klem z biegunami akumulatora lub przewodów rozruchowych z elektromagnesem albo korpusem silnika są, poza gorszą pracą rozrusznika, skoki napięcia w instalacji, o których świadczy zarówno wyraźnie jaśniejsze świecenie reflektorów oraz szybsza praca silników dmuchaw i wycieraczek szyb po zwiększeniu obrotów silnika. Objawy te mogą także świadczyć o wadliwej pracy regulatora napięcia, ślizganiu się paska klinowego lub o usterkach wewnętrznych prądnicy albo alternatora. Jeżeli po sprawdzeniu i wymianie klem albo przewodów rozruchowych nie ustąpią, należy przyczyny szukać w pokładowej „elektrowni” pojazdu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

REKLAMA