Jakie przepisy drogowe obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe informacje
Pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wymaga posiadania wizy, wydawanej na podstawie promesy udzielanej tzw. podmiotom miejscowym. Mogą być nimi osoby fizyczne posiadające obywatelstwo lub wizę pobytową tudzież osoby prawne np. hotele, biura podróży czy przedstawiciele linii lotniczych.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Madagaskarze?
Niezależnie od formy podróży, kopie polisy należy zachować do kontroli celnej. Do wyrobienia wizy potrzebny jest nam paszport ważny min. 6 miesięcy, bez śladu pobytu w państwie Izrael, który przekreśla możliwość wjazdu na teren ZEA.
Przepisy drogowe
REKLAMA
Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy jesteśmy uprawnieni do prowadzenia samochodów z wypożyczalni. Podróżowanie własnym bądź służbowym samochodem wymaga wyrobienia wizy pobytowej, która daje podstawy do wystąpienia o lokalne prawo jazdy. W praktyce uzyskamy je w każdym z siedmiu emiratów w departamentach zezwoleń policji drogowej. Do jego wydania niezbędne jest zalegalizowane tłumaczenie polskiego prawa jazdy.
Mandaty i kary nakładane są bardzo restrykcyjnie. Za jazdę pod wpływem alkoholu za pierwszym razem dostaniemy karę w wysokości 20 tysięcy AED oraz będzie grozić nam konfiskata auta do trzech miesięcy. Taryfikator mandatów podlega w Emiratach ciągłej modyfikacji.
Za przejechanie samochodem na czerwonym świetle grozi nam mandat w wysokości około 1000 zł i konfiskata auta na tydzień. Po powtórnym złapaniu, grozi nam już więzienie a w przypadku trzeciego mandatu – nawet deportacja. Na autostradach znajdują się w wielu miejscach radary, a skrzyżowania często wyposażone są w kamery. Przekroczenie prędkości skutkuje mandatami w wysokości od 600 do kilku tysięcy AED.
Zwyczaje drogowe różnią się od polskich. Kierowcy często zapominają o kierunkowskazach. Widok włączonego kierunkowskazu może być mylący – możliwe, że kierowca zapomniał go wyłączyć od poprzedniego skrzyżowania. Na autostradach, które są doskonale oświetlone, kierowcy jeżdżą bez świateł. Na skrzyżowaniach nie obowiązuje zasada prawej strony co wywołuje chaos i zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Kobiety są na pozycji uprzywilejowanej i często bywają bardziej pobłażliwie traktowane przez policjantów.
Atrakcje turystyczne
Największym z siedmiu emiratów i jednocześnie stolicą jest Abu Dhabi. Jest to nowoczesna metropolia z drapaczami chmur, szerokimi bulwarami i parkami, położonymi nad Zatoką Arabską. W mieście znajduje się czterdzieści meczetów, a w fazie budowy jest największy meczet świata, który będzie miał aż 20 tysięcy wieżyczek. Jednym z ważniejszych zabytków jest pałac Qasr Al Hosn.
Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują na Majorce ?
Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym emiratem ZEA, będącego symbolem przepychu, ropy naftowej i złota jest Dubaj. Perłą kurortu jest położony na sztucznej wyspie hotel Burj al-Arab w kształcie żagla, który jest jednym z najdroższych hoteli na świecie. Znajdują się tam malownicze wysepki palmowe.
REKLAMA
REKLAMA