REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Międzynarodowe prawo jazdy wystarczy do kierowania wypożyczonym autem w ZEA, fot. newspress
Międzynarodowe prawo jazdy wystarczy do kierowania wypożyczonym autem w ZEA, fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jeździć po drogach największego symbolu luksusu i przepychu – Dubaju - można na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Tyczy się to tylko samochodów z wypożyczalni. Stan dróg jest bardzo dobry, na autostradach jednak czyhać będzie na nas duża liczba radarów.

Podstawowe informacje

Pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wymaga posiadania wizy, wydawanej na podstawie promesy udzielanej tzw. podmiotom miejscowym. Mogą być nimi osoby fizyczne posiadające obywatelstwo lub wizę pobytową tudzież osoby prawne np. hotele, biura podróży czy przedstawiciele linii lotniczych. 

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Madagaskarze?

Niezależnie od formy podróży, kopie polisy należy zachować do kontroli celnej. Do wyrobienia wizy potrzebny jest nam paszport ważny min. 6 miesięcy, bez śladu pobytu w państwie Izrael, który przekreśla możliwość wjazdu na teren ZEA.

Przepisy drogowe

REKLAMA

Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy jesteśmy uprawnieni do prowadzenia samochodów z wypożyczalni. Podróżowanie własnym bądź służbowym samochodem wymaga wyrobienia wizy pobytowej, która daje podstawy do wystąpienia o lokalne prawo jazdy. W praktyce uzyskamy je w każdym z siedmiu emiratów w departamentach zezwoleń policji drogowej. Do jego wydania niezbędne jest zalegalizowane tłumaczenie polskiego prawa jazdy.

Mandaty i kary nakładane są bardzo restrykcyjnie. Za jazdę pod wpływem alkoholu za pierwszym razem dostaniemy karę w wysokości 20 tysięcy AED oraz będzie grozić nam konfiskata auta do trzech miesięcy. Taryfikator mandatów podlega w Emiratach ciągłej modyfikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za przejechanie samochodem na czerwonym świetle grozi nam mandat w wysokości około 1000 zł i konfiskata auta na tydzień. Po powtórnym złapaniu, grozi nam już więzienie a w przypadku trzeciego mandatu – nawet deportacja. Na autostradach znajdują się w wielu miejscach radary, a skrzyżowania często wyposażone są w kamery. Przekroczenie prędkości skutkuje mandatami w wysokości od 600 do kilku tysięcy AED.

Zwyczaje drogowe różnią się od polskich. Kierowcy często zapominają o kierunkowskazach. Widok włączonego kierunkowskazu może być mylący – możliwe, że kierowca zapomniał go wyłączyć od poprzedniego skrzyżowania. Na autostradach, które są doskonale oświetlone, kierowcy jeżdżą bez świateł. Na skrzyżowaniach nie obowiązuje zasada prawej strony co wywołuje chaos i zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Kobiety są na pozycji uprzywilejowanej i często bywają bardziej pobłażliwie traktowane przez policjantów.

Atrakcje turystyczne

Największym z siedmiu emiratów i jednocześnie stolicą jest Abu Dhabi. Jest to nowoczesna metropolia z drapaczami chmur, szerokimi bulwarami i parkami, położonymi nad Zatoką Arabską. W mieście znajduje się czterdzieści meczetów, a w fazie budowy jest największy meczet świata, który będzie miał aż 20 tysięcy wieżyczek. Jednym z ważniejszych zabytków jest pałac Qasr Al Hosn.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują na Majorce ?

Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym emiratem ZEA, będącego symbolem przepychu, ropy naftowej i złota jest Dubaj. Perłą kurortu jest położony na sztucznej wyspie hotel Burj al-Arab w kształcie żagla, który jest jednym z najdroższych hoteli na świecie. Znajdują się tam malownicze wysepki palmowe.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

REKLAMA