Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe przepisy
Przebywanie na terytorium Kolumbii przez obywateli polskich nie wymaga posiadania wizy jeśli wizyta nie trwa dłużej niż 90 dni, a pobyt ma charakter turystyczny, naukowy, zawodowy etc. O ostatecznej długości wizy decyduje celnik na granicy, który wbija termin ważności wizy do naszego paszportu. Informacji o wizach można zaczerpnąć w Ambasadzie Republiki Kolumbii w Warszawie. Jeżeli opuszczamy kraj drogą lotnicza to musimy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 52 $ - można jej dokonać także w walucie miejscowej, czyli COP ( kolumbijskie peso ). Pamiętajmy, że te opłaty nie są wliczone w koszt biletów lotniczych i nie można ich dokonywać za pomocą karty kredytowej.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?
Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy.
Przepisy drogowe
Aby wypożyczyć samochód w Kolumbii, należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Wypożyczalnie zlokalizowane są przeważnie na międzynarodowych lotniskach bądź przy dużych hotelach. Przepisy ruchu drogowego nie odbiegają znacząco od polskich. Należy pamiętać, że Kolumbijczycy nie jeżdżą zbyt przepisowo, co rodzi wiele okazji do kolizji. Najczęściej objawia się to w nieużywaniu kierunkowskazów i nie przestrzeganiu zasady pierwszeństwa przejazdu. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym waha się od 30 – 60 km/h. Ogólnokrajowe ograniczenie prędkości to 80 km/h. Kraj posiada sieć dróg, którymi poprzecinane są również obszary Andów oraz te na karaibskim wybrzeżu. Porze deszczowej – od listopada do lutego , mogą pojawić się problemy na drogach w postaci osuwisk etc. Cześć dróg jest płatna i koszt przejazdu nie przekracza zwykle 3 $. W Kolumbii znajduje się tzw. „Land International” , którą można dojechać do Ekwadoru i Wenezueli.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii?
Atrakcje
Największą uwagę należy skupić na stolicy – Bogocie. Koniecznie należy przejść się najstarszą dzielnicą Bogoty – La Candelaria, zobaczyć Plac Bolivara z barokową katedrą, Museo de Oro oraz Muzeum Botero. Warto wybrać się kolejką linową do Sanktuarium położonego na górze Monserrate ( 3132 m.n.p.m. ).
REKLAMA
REKLAMA