REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?

Kajetan Puszek
Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Fot. Fotolia
Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kolumbia to kraj , w którym kierowcy jeżdżą tak, jakby nie słyszeli kiedykolwiek o przepisach drogowych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami i regulacjami prawnymi Kolumbii.

Podstawowe przepisy

Przebywanie na terytorium Kolumbii przez obywateli polskich nie wymaga posiadania wizy  jeśli wizyta nie trwa dłużej niż 90 dni, a pobyt ma charakter turystyczny, naukowy, zawodowy etc. O ostatecznej długości wizy decyduje celnik na granicy, który wbija termin ważności wizy do naszego paszportu. Informacji o wizach można zaczerpnąć w Ambasadzie Republiki Kolumbii w Warszawie. Jeżeli opuszczamy kraj drogą lotnicza to musimy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 52 $ - można jej dokonać także w walucie miejscowej, czyli COP ( kolumbijskie peso ). Pamiętajmy, że te opłaty nie są wliczone w koszt biletów lotniczych i nie można ich dokonywać za pomocą karty kredytowej.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?

Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy.

Przepisy drogowe

Aby wypożyczyć samochód w Kolumbii, należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Wypożyczalnie zlokalizowane są przeważnie na międzynarodowych lotniskach bądź przy dużych hotelach. Przepisy ruchu drogowego nie odbiegają znacząco od polskich. Należy pamiętać, że Kolumbijczycy nie jeżdżą zbyt przepisowo, co rodzi wiele okazji do kolizji. Najczęściej objawia się to w nieużywaniu kierunkowskazów i nie przestrzeganiu zasady pierwszeństwa przejazdu. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym waha się od 30 – 60 km/h. Ogólnokrajowe ograniczenie prędkości to 80 km/h. Kraj posiada sieć dróg, którymi poprzecinane są również obszary Andów oraz te na karaibskim wybrzeżu. Porze deszczowej – od listopada do lutego , mogą pojawić się problemy na drogach w postaci osuwisk etc. Cześć dróg jest płatna i koszt przejazdu nie przekracza zwykle 3 $. W Kolumbii znajduje się tzw. „Land International” , którą można dojechać do Ekwadoru i Wenezueli. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atrakcje

Największą uwagę należy skupić na stolicy – Bogocie. Koniecznie należy przejść się najstarszą dzielnicą Bogoty – La Candelaria, zobaczyć Plac Bolivara z barokową katedrą, Museo de Oro oraz Muzeum Botero. Warto wybrać się kolejką linową do Sanktuarium położonego na górze Monserrate ( 3132 m.n.p.m. ).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA