REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy obowiązują w Kolumbii?

Kajetan Puszek
Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Fot. Fotolia
Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kolumbia to kraj , w którym kierowcy jeżdżą tak, jakby nie słyszeli kiedykolwiek o przepisach drogowych. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, choć duża część z nich to drogi o niedobrej nawierzchni, po których należy poruszać się bardzo ostrożnie. Zapoznajmy się z najważniejszymi przepisami i regulacjami prawnymi Kolumbii.

Podstawowe przepisy

Przebywanie na terytorium Kolumbii przez obywateli polskich nie wymaga posiadania wizy  jeśli wizyta nie trwa dłużej niż 90 dni, a pobyt ma charakter turystyczny, naukowy, zawodowy etc. O ostatecznej długości wizy decyduje celnik na granicy, który wbija termin ważności wizy do naszego paszportu. Informacji o wizach można zaczerpnąć w Ambasadzie Republiki Kolumbii w Warszawie. Jeżeli opuszczamy kraj drogą lotnicza to musimy uiścić opłatę lotniskową w wysokości 52 $ - można jej dokonać także w walucie miejscowej, czyli COP ( kolumbijskie peso ). Pamiętajmy, że te opłaty nie są wliczone w koszt biletów lotniczych i nie można ich dokonywać za pomocą karty kredytowej.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Armenii?

Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości ok. 52 USD (w dolarach lub w walucie miejscowej). Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. W określonych przypadkach można ubiegać się o 50-procentową zniżkę, która uzależniona jest od czasu pobytu w Kolumbii i kategorii posiadanej wizy.

Przepisy drogowe

Aby wypożyczyć samochód w Kolumbii, należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy. Wypożyczalnie zlokalizowane są przeważnie na międzynarodowych lotniskach bądź przy dużych hotelach. Przepisy ruchu drogowego nie odbiegają znacząco od polskich. Należy pamiętać, że Kolumbijczycy nie jeżdżą zbyt przepisowo, co rodzi wiele okazji do kolizji. Najczęściej objawia się to w nieużywaniu kierunkowskazów i nie przestrzeganiu zasady pierwszeństwa przejazdu. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym waha się od 30 – 60 km/h. Ogólnokrajowe ograniczenie prędkości to 80 km/h. Kraj posiada sieć dróg, którymi poprzecinane są również obszary Andów oraz te na karaibskim wybrzeżu. Porze deszczowej – od listopada do lutego , mogą pojawić się problemy na drogach w postaci osuwisk etc. Cześć dróg jest płatna i koszt przejazdu nie przekracza zwykle 3 $. W Kolumbii znajduje się tzw. „Land International” , którą można dojechać do Ekwadoru i Wenezueli. 

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atrakcje

Największą uwagę należy skupić na stolicy – Bogocie. Koniecznie należy przejść się najstarszą dzielnicą Bogoty – La Candelaria, zobaczyć Plac Bolivara z barokową katedrą, Museo de Oro oraz Muzeum Botero. Warto wybrać się kolejką linową do Sanktuarium położonego na górze Monserrate ( 3132 m.n.p.m. ).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA