REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Peru?

Kajetan Puszek
Podróżowanie po Peru nie musi być niebezpieczne, jeżeli zapoznamy się z warunkami drogowymi i przyswoimy podstawowe przepisy drogowe.
Podróżowanie po Peru nie musi być niebezpieczne, jeżeli zapoznamy się z warunkami drogowymi i przyswoimy podstawowe przepisy drogowe.

REKLAMA

REKLAMA

Peru to państwo, w którym dominują relikty kultur prekolumbijskich. Jednym z nich jest znane na całym świecie Machu Picchu. Podróżowanie po Peru nie musi być niebezpieczne, jeżeli zapoznamy się z warunkami drogowymi i przyswoimy podstawowe przepisy drogowe.

Podstawowe przepisy

Podróżowanie do Peru w celach turystycznych nie wymaga wyrobienia wizy, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni. Zaleca się posiadanie paszportu z minimum 6 – miesięcznym terminem ważności. Przy wylocie z Peru pobierana jest opłata lotniskowa w wys. 31 $ lub 6 $ - jeśli korzystamy z usług linii wewnętrznych.

REKLAMA

Kwoty do 10 tys. $ nie wymagają wypełniania deklaracji. Restrykcje celne są zgodne z normami światowymi. Należy pamiętać jedynie, że wywożenie materiału roślinnego i zwierzęcego podlega surowym karom. Szczególną kontrolą objęte jest wywożenie wyrobów rzemiosła artystycznego i ludowego. Jeżeli wywozimy wyroby kultur prekolumbijskich, zachowajmy dowód zakupu, ponieważ często żąda się go na lotnisku.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w USA?

Przepisy drogowe

REKLAMA

W Peru można się poruszać na podstawie międzynarodowego i krajowego prawa jazdy. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, na autostradach plasuje się pomiędzy 60 a 100 km/h. W Peru obowiązuje ruch prawostronny. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, jaka może być wykryta podczas kontroli policyjnej to 50 mg/100 ml. Obligatoryjne jest posiadanie zapiętych pasów na wszystkich siedzeniach.

Warunki drogowe w Peru mogą się różnić drastycznie od tych panujących na terenie Europy. Przed wejściem do samochodu należy zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i prawem drogowym, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko wypadku. Ekstremalnie niebezpieczne jest poruszanie się samochodem nocą z powodu słabego oznaczenia dróg. Nie należy podróżować samemu po mało uczęszczanych, wiejskich drogach nawet podczas dnia, gdyż jest to niebezpieczne. Zalecamy jazdę z zapasowym kołem, niezbędnym zestawem narzędzi i z wystarczającym zapasem paliwa, ponieważ odległości pomiędzy miastami a co za tym idzie serwisem czy stacjami benzynowymi, są bardzo duże. Często powodem wypadków jest mgła, która występuje na wybrzeżu oraz na górskich autostradach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii? 

Atrakcje

Peru to przede wszystkim państwo pełne zapierających dech w piersiach zabytków. Pierwszym z nich jest Cuzco – dawna stolica Inków, najstarsze nadal istniejące miasto w Ameryce Południowej. W tym mieście lokalna ludność posługuje się dawnym dialektem indiańskiego języka keczua. Znajdują się tam takie zabytki jak : katedra Coricanchy, Santa Catalina i Santo Domingo. W Machu Picchu okrzykniętym jednym z 7 cudów świata ujrzymy pochodzące z XV wieku ruiny miasta wchodzącego w Imperium Inków. W obrębie kompleksu znajduje się aż 1200 schodów, system kanałów i zbiorników, który został wykuty w skałach. W centralnym punkcie Machu Picchu usytuowane jest Obserwatorium Astronomiczne, Świątynia Trzech Okien oraz Wieża Słońca. Stolicą Peru jest Lima, zbudowana przez hiszpańskich konkwistadorów w 1535 roku. Znajduje się w niej wiele reliktów kolonialnej architektury, które dzięki gęstej mgle „garua” wydaje się być jeszcze bardziej magiczne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA