REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Kajetan Puszek
Brawurowa jazda lokalnych kierowców może sprawić, że trudno nam będzie się przyzwyczaić do poruszania się samochodem po tym kraju. Fot. Fotolia
Brawurowa jazda lokalnych kierowców może sprawić, że trudno nam będzie się przyzwyczaić do poruszania się samochodem po tym kraju. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby wypożyczyć samochód w Urugwaju nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, co jest na pewno dużym ułatwieniem formalnym. Przemierzając kolejne zakątki tego kraju zobaczymy, że największym problemem Urugwaju jest dominacja dróg jednokierunkowych, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy.

Podstawowe przepisy

Wyjazdy turystyczne do Urugwaju do 90 dni, odbywają się bez konieczności posiadania wizy. Warunkiem koniecznym jest posiadanie polskiego paszportu z minimum 3 – miesięcznym okresem ważności. Rekomendujemy posiadanie biletu powrotnego oraz określonej kwoty dewiz. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z celnikami na granicy lub podczas kontroli paszportowej. Jeżeli jesteśmy zainteresowani przedłużeniem pobytu w Urugwaju, to powinniśmy uzyskać stosowną zgodę w Urzędzie Migracyjnym (Dirección Nacional de Migración) lub poprzez stronę www.dnm.minterior.gub.uy.

REKLAMA

Przepisy drogowe

Jeżeli planujemy wypożyczyć samochód w Urugwaju, potrzebne do tego będzie nam krajowe prawo jazdy. Nie wymaga się od nas międzynarodowego prawa jazdy. Stan dróg w Urugwaju znajduje się na bardzo dobrym poziomie. Musimy być przygotowani na to, iż sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach dróg ustawione są bezpośrednio za skrzyżowaniem tzn. za przejściem dla pieszych. Autostrady są płatne.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mali?

Brawurowa jazda lokalnych kierowców może sprawić, że trudno nam będzie się przyzwyczaić do poruszania się samochodem po tym kraju. Kierowcy z reguły nie używają kierunkowskazów itp., dlatego też musimy być bardzo ostrożni na urugwajskich drogach. W Urugwaju obowiązuje ruch prawostronny. Generalnie poza terenem zabudowanym ograniczenie wynosi do 110 km/h, jednak czasem można spotkać się z także z 90 km/h. Limity prędkości znajdują się na znakach drogowych, także podczas jazdy na bieżąco będziemy mogli dostosowywać prędkość do przepisów. Dużym problemem jest fakt, iż w Urugwaju większość dróg jest jednokierunkowych. Utrudnia to jazdę i potrafi doprowadzić do białej gorączki. W centrach miast zdarza się, że znajdziemy dwie krzyżówki z drogami dwukierunkowymi, lecz niestety na tym się kończy. Jesteśmy skazani na poruszanie się po jednokierunkowych drogach, które często tworzą tzw. „wąskie gardła” i są przyczyną korków.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atrakcje

Centrum tego największego miasta urugwajskiego jest Plaza Constitucion, katedra i ratusz o nazwie Cabildo. Jest to prawdziwe urugwajskie miasto z prawdziwego zdarzenia. Penetrując jego wnętrze możemy odnosić wrażenie, że niektóre jego części są dosyć zaniedbane. Ale i tak w ogólnym rozrachunku robi wrażenie. Montevideo zamieszkuje ok. 1,8 miliona ludzi. Warto zobaczyć położone nad brzegami La Platy Colonia del Sacramento. Największy czar mają wąskie uliczki, które prowadzą do nadrzecznej promenady. W Punta del Este, nadmorskim kurorcie znajdziemy największe i najbardziej atrakcyjne plaże w kraju. Miasto jest częstym celem wycieczek znanych postaci z Ameryki oraz Europy.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA