REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Luksemburgu

Kajetan Puszek
Księstwo Luksemburga jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego można przebywać na jego terenie, niezależnie od celu do 90 dni.
Księstwo Luksemburga jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego można przebywać na jego terenie, niezależnie od celu do 90 dni.

REKLAMA

REKLAMA

Podróż po krajach Beneluksu jest dużo bardziej zbliżona w kwestii prawa drogowego do polskiej specyfiki, w stosunku do sytuacji np. w krajach arabskich. Poznajmy szczegółowe regulacje dotyczące kodeksu drogowego i zwyczajów kierowców obowiązujących w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Podstawowe przepisy

Księstwo Luksemburga jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego można przebywać na jego terenie, niezależnie od celu do 90 dni. Przekroczenie granicy odbywa się na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Jedynym ograniczeniem wjazdowym może być aktualny zakaz sądowy.

REKLAMA

Przepisy drogowe

W Wielkim Księstwie Luksemburga nie jest obligatoryjne legitymowanie się międzynarodowym prawem jazdy, krajowy dokument ( starego i nowego wzoru ) jest całkowicie respektowany. Nie można jedynie posiadać dwóch dokumentów wydanych w różnych krajach. Unijne prawo jazdy można otrzymać bez powtórnej konieczności zdawania egzaminu. Jest to możliwe w przypadku zagubienia dokumentu, utraty jego ważności lub w sytuacji, w której jesteśmy obywatelami polskimi, mieszkającymi w jednym z krajów UE.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Na drogach szybkiego ruchu ograniczenie prędkości jest do 100 km/h, na innych drogach na obszarze niezabudowanym – 70 km/h. Obszar zabudowany – 50 km/h a autostrady – 130 km/h.

REKLAMA

W Luksemburgu obowiązują następujące górne limity prędkości: na autostradach – 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu (o oddzielonych jezdniach dla każdego kierunku) – 100 km/godz., na innych drogach na obszarze nie zabudowanym – 70 km/godz., na obszarach zabudowanych – 50 km/godz.. Prawo w Luksemburgu egzekwuje jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnie przystosowanych do swojego rozmiaru fotelikach. Obowiązkową częścią wyposażenia jest kamizelka odblaskowa. Podobnie jak w większości krajów UE zabrania się korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo bardzo surowo jest przestrzegane. Wysokość mandatów oscyluje pomiędzy 50 a 300 Euro. Jeżeli bardzo radykalnie przekroczymy dopuszczalną prędkość, policja ma prawo zabrać nam prawo jazdy. Dużą wagę przywiązuje się do dokumentów – brak jednego z nich skutkuje wysokimi karami. Podobnie jak w Polsce, w Luksemburgu przestrzega się zasady pierwszeństwa dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Atrakcje

Prawdziwą perłą kraju jest stolica Luksemburg, która jest jednocześnie stolicą kulturalną, gospodarczą i turystyczną. Warto zobaczyć w niej Pałac Książęcy z XVI wieku oraz Katedrę Notre Dame z barokowymi organami. W jej krypcie znajduje się duża atrakcja turystyczna a mianowicie nagrobek króla Czech – Jana Ślepego Luksemburskiego. Inne zabytki Luksemburga to kościół św. Marcina oraz najstarsza wieża Bramy św. Michała. Będąc w Luksemburgu nie można ominąć również Cytadeli Św. Ducha, pochodzącej z XVII wieku.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA