REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy drogowe w Luksemburgu

Kajetan Puszek

REKLAMA

REKLAMA

Podróż po krajach Beneluksu jest dużo bardziej zbliżona w kwestii prawa drogowego do polskiej specyfiki, w stosunku do sytuacji np. w krajach arabskich. Poznajmy szczegółowe regulacje dotyczące kodeksu drogowego i zwyczajów kierowców obowiązujących w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Podstawowe przepisy

Księstwo Luksemburga jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego można przebywać na jego terenie, niezależnie od celu do 90 dni. Przekroczenie granicy odbywa się na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Jedynym ograniczeniem wjazdowym może być aktualny zakaz sądowy.

REKLAMA

Przepisy drogowe

W Wielkim Księstwie Luksemburga nie jest obligatoryjne legitymowanie się międzynarodowym prawem jazdy, krajowy dokument ( starego i nowego wzoru ) jest całkowicie respektowany. Nie można jedynie posiadać dwóch dokumentów wydanych w różnych krajach. Unijne prawo jazdy można otrzymać bez powtórnej konieczności zdawania egzaminu. Jest to możliwe w przypadku zagubienia dokumentu, utraty jego ważności lub w sytuacji, w której jesteśmy obywatelami polskimi, mieszkającymi w jednym z krajów UE.

Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Na drogach szybkiego ruchu ograniczenie prędkości jest do 100 km/h, na innych drogach na obszarze niezabudowanym – 70 km/h. Obszar zabudowany – 50 km/h a autostrady – 130 km/h.

REKLAMA

W Luksemburgu obowiązują następujące górne limity prędkości: na autostradach – 130 km/godz., na drogach szybkiego ruchu (o oddzielonych jezdniach dla każdego kierunku) – 100 km/godz., na innych drogach na obszarze nie zabudowanym – 70 km/godz., na obszarach zabudowanych – 50 km/godz.. Prawo w Luksemburgu egzekwuje jazdę w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach. Dzieci do lat 3 muszą być przewożone w specjalnie przystosowanych do swojego rozmiaru fotelikach. Obowiązkową częścią wyposażenia jest kamizelka odblaskowa. Podobnie jak w większości krajów UE zabrania się korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Prawo bardzo surowo jest przestrzegane. Wysokość mandatów oscyluje pomiędzy 50 a 300 Euro. Jeżeli bardzo radykalnie przekroczymy dopuszczalną prędkość, policja ma prawo zabrać nam prawo jazdy. Dużą wagę przywiązuje się do dokumentów – brak jednego z nich skutkuje wysokimi karami. Podobnie jak w Polsce, w Luksemburgu przestrzega się zasady pierwszeństwa dla pojazdów nadjeżdżających z prawej strony.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Niemczech?

Atrakcje

Prawdziwą perłą kraju jest stolica Luksemburg, która jest jednocześnie stolicą kulturalną, gospodarczą i turystyczną. Warto zobaczyć w niej Pałac Książęcy z XVI wieku oraz Katedrę Notre Dame z barokowymi organami. W jej krypcie znajduje się duża atrakcja turystyczna a mianowicie nagrobek króla Czech – Jana Ślepego Luksemburskiego. Inne zabytki Luksemburga to kościół św. Marcina oraz najstarsza wieża Bramy św. Michała. Będąc w Luksemburgu nie można ominąć również Cytadeli Św. Ducha, pochodzącej z XVII wieku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

    Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

    Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

    Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

    Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

    UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    REKLAMA

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    REKLAMA

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    REKLAMA