REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak umyć silnik?

Wiele modeli aut nie jest wyposażona w obudowę i osłony umożliwiającą utrzymanie silnika w czystości. Dlatego, co jakiś czas, musimy go umyć.

Honda Civic

Honda Civic pojawiła się na świecie w roku 1972. Doczekała się aż ośmiu pokoleń potomków, z których jedno wygląda, jakby pochodziło z nieprawego łoża...

Kupujesz auto – jaki silnik wybrać? Porada

Producenci aut w swojej ofercie proponują nam szeroką gamę wersji silnikowych. Co wybrać i co się tak naprawdę opłaca?

Czyszczenie przepustnicy – jak to zrobić w Renault Clio z silnikiem D4F?

Jedną z przyczyn nierównej pracy silnika D4F w Renault Clio może być zabrudzona przepustnica, w której gromadzi się osad i ogranicza jej działanie. Czyszczenie przepustnicy w Renault Clio z jednostką napędową D4F można na szczęście przeprowadzić samemu.

REKLAMA

Dlaczego moje auto nie chce odpalić?

Najczęściej problemy z odpaleniem samochodu zdarzają się zimą. Źle przygotowane auto do sezonu zimowego sprawia nam wiele problemów przy uruchamianiu silnika.

Jaka jest rzeczywista moc silnika? Dlaczego różni się od danych producenta?

Powszechnie ocenia się wartość silnika i jego możliwości na podstawie enigmatycznego pojęcia, jakim jest moc silnika. Żaden producent nie podaje, o jaką moc chodzi. Ta rzeczywista często ma mało wspólnego z tą w folderach reklamowych.

Alfa Romeo 1.8 TS: wymiana świec zapłonowych

Wymiana tyczy się wszystkich modeli Alfa Romeo z silnikiem 1.8 Twin Spark. Warto ją wykonać samemu, gdyż nie jest to trudna operacja. Oto opis krok po kroku, jak wymienić świece w Alfa Romeo.

Jak najmniejszym kosztem zwiększyć moc silnika?

Uważa się, że zwiększanie mocy silnika jest zabiegiem kosztownym, pracochłonnym, wymagającym sporej wiedzy teoretycznej oraz dostępu do wielu narzędzi i urządzeń warsztatowych. Tymczasem na zwiększeniu mocy silnika można  oszczędzić sporo pieniędzy.

REKLAMA

Jak ratować się hamulcem ręcznym w razie awarii hamulca nożnego?

Ręczny hamulec jest w zasadzie hamulcem postojowym, dlatego jego skuteczność w zatrzymaniu jadącego samochodu jest znikoma. Bywa on jednak przysłowiową deską ratunku w krytycznych sytuacjach.

Jak działa zasilanie silnika gazem LPG lub CNG?

Do zasilania tłokowych silników spalinowych coraz częściej są stosowane paliwa gazowe. Wynika to ze względów ekonomicznych: gaz jest paliwem znacznie tańszym od paliwa płynnego. Poniżej przedstawiamy sposób działania instalacji LPG i CNG.

Jak działają pompowtryskiwacze w silnikach Diesla?

W niektórych przypadkach wtryskiwacz w silniku o zapłonie samoczynnym, stanowi integralną część pompy wtryskowej, obsługującej tylko jeden cylinder. Zespół taki znany jest pod nazwą pompowtryskiwacz. Jak działają pompowtryskiwacze w silnikach Diesla?

Jak są zbudowane zawory w wysilonych silnikach?

Zawory w silnikach samochodowych pracują w bardzo ciężkich warunkach, głównie ze względu na bardzo wysoką temperaturę oraz na dużą częstotliwość udarów mechanicznych, spowodowanych uderzaniem grzybka zaworu w przylgnię.

Jak często sprawdzać poziom oleju w silniku?

Olej w silniku samochodowym odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko służy do smarowania obracających się lub przesuwających elementów, ale także odprowadza do miski olejowej dużą część ciepła, wytwarzanego podczas spalania paliwa.

Jak regulować luzy zaworowe w starszych typach silników?

Aby zawory pracowały prawidłowo, muszą być odpowiednio wyregulowane. Jedyną wielkością podlegającą regulacji, jest luz zaworowy czyli luz, który występuje pomiędzy dźwignią zaworu lub krzywką wałka rozrządu, a trzonkiem zaworu.

Mercedes CLS CGI. Kolaż klasyki i elegancji

Podczas salonu paryskiego zaprezentowano drugą generację Mercedesa CLS. Równie klasyczny i elegancki jak jego poprzednik nie zawiódł entuzjastów 'stylowej sportowości'.

Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)?

Istotną rolę w uszczelnieniu zarówno silnika, jak i skrzyni biegów oraz innych podzespołów, w których elementami pracującymi są wałki lub czopy obrotowe, są pierścienie Simmera, zwane też simmeringami. Oto jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera?

Jak działa wtryskiwacz?

Wtryskiwacze i pompowtryskiwacze zostały wynalezione mniej więcej w tym samym czasie, w którym powstawały pierwsze silniki o zapłonie samoczynnym, czyli wysokoprężne. Od kilkudziesięciu lat są stosowane także w silnikach benzynowych jako alternatywa dla gaźnika.

Jakie są negatywne skutki hamowania silnikiem?

Hamowanie silnikiem jest w wielu sytuacjach konieczne, zwłaszcza gdy w ten sposób odciąża się hamulce, np. podczas zjazdów po drogach o dużym spadku lub w czasie jazdy z dużym obciążeniem, np. z kompletem pasażerów z bagażami i przyczepą nie posiadającą hamulców.

Jak rozpoznać spalanie stukowe?

Spalanie detonacyjne, zwane w technice spalaniem stukowym, jest jednym z ważniejszych powodów poważnych uszkodzeń silnika, dlatego należy mu przeciwdziałać wszelkimi sposobami. Aby było to skuteczne, trzeba poznać przyczyny i objawy zjawiska spalania stukowego.

Ford Probe czy Opel Calibra?

W połowie lat 90. ubiegłego wieku Opel i Ford wypuściły na rynek bardzo podobne w stylu auta. Które wygra pojedynek po latach?

Myć silnik, czy nie myć – oto jest pytanie?

Czystość silnika to dla wielu osób powód do zadowolenia. Przesadna troska o czystość naszego samochodu może sprawić, że po myciu silnika mogą pojawić się usterki łożysk alternatora, pompy wodnej, wspomagania kierownicy lub napinaczy pasków.

Czy warto tankować wysokooktanowe paliwo?


Podjeżdżając pod dystrybutor na stacji benzynowej zastanawiamy się zawsze, jakie paliwo wybrać, droższe czy tańsze. Poniżej kilka cennych wskazówek, które paliwo tankować.

25-letni Mercedes jak nowy


Kiedy w 1985 roku pani Dagmara Albrecht kupiła Mercedesa 190D usłyszała, że jeśli po 25 latach będzie nadal nim jeździła, otrzyma specjalną nagrodę. Koncern Daimler dotrzymał słowa - i zafundował czerwonemu Mercedesowi kompletny remont.

Jak rozpoznać uszkodzoną uszczelkę pod głowicą?

Jazda z uszkodzoną uszczelką pod głowicą jest niewskazana. Można doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Jednak jak sprawdzić czy rzeczywiście mamy uszkodzoną uszczelkę pod głowicą?

Toyota Avensis II

Dobre, do bólu dobre. Bezawaryjne i legendarnie solidne. Nudne jak flaki z olejem. Takie jest flagowe auto Toyoty.

Renault Megane II

Design Megane II uznano za kontrowersyjny, acz szybko okazało się, że dzięki swojemu wyglądowi doskonale wyróżnia się z tłumu. A dziwne linie absolutnie nie przeszkadzają w jeździe.

Jak oczyścić silnik z zewnątrz?

Czyszczenie silnika raz na jakiś czas przyda się choćby po to, aby móc obserwować różnego typu usterki, objawiające się wyciekami. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Jak szukać wycieków oleju silnikowego?

Olej w silniku to jeden z witalnych płynów naszego samochodu. Jego wycieki mogą być niebezpieczne dla silnika, mogą też wskazywać na jego usterkę. Podpowiadamy, jak zlokalizować wyciek.

Saab 9-3

Saaba nie kupuje się przypadkiem, szukając auta w dobrym stanie w konkretnym przedziale cenowym. By go zdobyć, trzeba się w nim zakochać.

Opel Omega MV6: wymiana silnika dmuchawy

Koszt naprawy awarii silnika dmuchawy zapewne dorównałyby cenie zakupu nowego silnika, który na szczęście nie jest taki drogi i możemy wymienić go sami.

Jak wymienić czujnik wałka rozrządu w Oplu Omega MV6?

Jedną z przyczyn problemów z uruchomieniem silnika w Oplu Omega MV6 z silnikiem 3,2 V6 może być uszkodzenie czujnika rozrządu.

Problemy z aparatem zapłonowym w Mitsubishi Space Star

Nierówna praca silnika to zawsze niepokojąca oznaka, sugerująca, że należy sprawdzić w Mitsubishi Space Start kilka rzeczy. Jedną z nich to aparat zapłonowy.

Jak poprawnie wymieniać świece w silnikach TDI?


Wymiana świec w silnikach Diesla bywa kłopotliwa. Może się to wydać niemożliwe, ale ponad 70% świec ulega uszkodzeniu podczas wykręcania. W poradniku tym podpowiemy, jak bezpiecznie wykręcić świece.

Wymiana wentylatora chłodnicy w Fiacie Punto – jak to zrobić?

Uszkodzenie wentylatora chłodnicy w Fiacie Punto może doprowadzić do przegrzania i zatarcia silnika. Różnica kosztów pomiędzy okresową wymianą a remontem jest dość duża.

Jak wyregulować sprzęgło w Hondzie Accord CC7?

Kiedy nasza Honda Accord CC7 ma już kilka lat, warto pamiętać o okresowych przeglądach. Jednym z ważnych elementów, któremu należy poświęcić szczególną uwagę, jest sprzęgło. Oto jak je wyregulować.

Jak sprawdzić temperaturę zamarzania płynu do chłodnicy?

Zima ma duże wymagania dla naszego układu chłodniczego, dlatego potrzebna jest także wysoka odporność płynu na zamarzanie. Gdy nadejdzie mróz i płyn zamarznie, nie ominie nas wizyta w serwisie.

Jak wymienić uszczelniacz wału korbowego w Mercedesie W202?

Jeśli w okolicach wału korbowego Mercedesa W202 pojawi się olej warto dokonać wymiany uszczelniacza/simmeringu. Przy pomocy kilku narzędzi sami uporamy się z wymianą. Naprawa zajmuje około dwóch godzin.

Jak oczyścić kable wysokiego napięcia?

Jeśli zauważamy, że z naszym samochodem dzieje się coś złego, silnik pracuje nierówno, być może przyczyną są zanieczyszczone kable wysokiego napięcia. Podpowiadamy, jak oczyścić przewody zapłonowe?

Jak działa układ wydechowy?

Układ wydechowy nie jest zwykłą, prostą rurą odprowadzającą spaliny z silnika. Składa się on z wielu części, z których jedyną widoczną dla nas jest jego końcówka. Przybliżamy, jak jest zbudowany oraz jak działa układ wydechowy.

Wymiana pompy paliwa

Dziwny hałas, bądź charakterystyczne wycie, dochodzące z okolic tylnego rzędu siedzeń może świadczyć o zbliżającym się końcu pompy paliwowej.

Kodowanie kluczyka w BMW E39 – jak to zrobić?

Po wymianie baterii w kluczyku z pilotem, lub jeśli musimy kupić nowy, będziemy zmuszeni do ponownego jego zaprogramowania.

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Większość kierowców zapomina o potrzebie wymiany, bądź sprawdzaniu stanu oleju przekładniowego, mając na względzie zalecenia producentów pojazdów.

Montaż sportowego układu dolotowego

Przychodzi taki moment, kiedy osiągi naszego auta przestają być zadowalające. Jedną z najprostszych metod na podniesienie mocy jest ingerencja w układ dolotowy.

Czyszczenie wtryskiwaczy

Układ paliwowy, oprócz przewodów, regulatora ciśnienia paliwa, filtra paliwa oraz pompy, posiada jeszcze jeden ważny element – wtryskiwacze. Od ich stanu pośrednio zależy moc i osiągi auta, a w skrajnych przypadkach bezpieczeństwo jednostki napędowej.

Co zrobić z ukręconą świecą żarową?


Ukręcona świeca żarowa to poważny problem. Zazwyczaj kojarzy się to z potrzebą zdjęcia głowicy. Jednak, okazuje się, że są inne lepsze metody. Zanim zdecydujesz się, co zrobić, przeczytaj naszą poradę.

Audi 80 B4

W 1991 roku na niemieckim autosalonie zaprezentowano odświeżony model Audi B4. Była to kontynuacja linii Audi 80, które produkowano od 1972 roku.

Skoda Superb z nowym napędem


Napęd flagowego modelu Skody został wzbogacony o możliwość połączenia silnika Diesla z dwusprzęgłową skrzynią DSG i napędem na cztery koła.

Jak odgrzybić klimatyzację w Audi B4?

Z powodów zdrowotnych należy przynajmniej raz na rok poddać układ klimatyzacji odgrzybianiu. Zabieg ten można wykonać w serwisie lub zrobić to samemu.

Czyszczenie i smarowanie wirnika nawiewu powietrza w Fiacie Grande Punto – jak to zrobić?

Gdy po włączeniu nadmuchu powietrza w naszym aucie usłyszymy piski lub inne dziwne dźwięki to znaczy, że czas na wyczyszczenie i nasmarowanie łożyska wirnika nawiewu.

Jak sprawdzić stan rozrządu?

Kupując samochód bez historii serwisowej ciężko nam ocenić stan rozrządu. Nalepki na obudowie silnika nie zawsze pokazują autentyczny stan. Podpowiemy, jak samemu sprawdzić rozrząd - choć najlepiej jest zawsze, profilaktycznie, rozrząd wymienić.

REKLAMA