Jak szukać wycieków oleju silnikowego?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie
Potrzebne nam będzie stare prześcieradło, które już nie przyda nam się jako pościel lub duży arkusz gazety, w ostateczności kawałek jasnej plandeki. Powinniśmy rozłożyć je pod samochodem tak, aby pokrywało całą powierzchnię pod komorą silnika.
REKLAMA
Zobacz również: Dlaczego moje auto nie chce odpalić?
Sprawdzenie
Należy włączyć silnik i dać mu trochę popracować, aż porządnie się rozgrzeje. Nie wyłączajmy go od razu po osiągnięciu optymalnej temperatury. Niech olej osiągnie optymalną gęstość. Jeśli nie ma wycieków, pozostawmy samochód w ten sam sposób na noc, aby rano móc zaobserwować, czy są na nim plamy. Jeśli pojawiły się plamy, od razu albo po nocy, powinniśmy spróbować postawić diagnozę.
Diagnoza
Zobacz również: Jak rozpoznać uszkodzoną uszczelkę pod głowicą?
Jeśli wycieki oleju pojawiły się w trakcie pracy silnika, powinniśmy sprawdzić filtr oleju lub korek miski olejowej. Najlepiej będzie je porządnie dokręcić, gdyż ich poluzowanie jest główną przyczyną wyciekania oleju w trakcie pracy silnika, czyli wtedy, gdy olej jest rzadki. Jeśli zaś plamy pojawiły się po nocy, powinniśmy najpierw zdiagnozować, skąd pochodzi wyciek. Plamy brązowo-czarne to olej, czerwone to prawdopodobnie płyn wspomagania kierownicy lub ze skrzyni biegów, natomiast plamy przezroczyste sugerują wyciek z układu hamulcowego.
Zobacz też: Po co w silniku jest olej?
REKLAMA
REKLAMA