REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ratować się hamulcem ręcznym w razie awarii hamulca nożnego?

Jakubowski Ryszard
Ręczny hamulec jest w zasadzie hamulcem postojowym, dlatego jego skuteczność w zatrzymaniu jadącego samochodu jest znikoma. fot. Newspress
Ręczny hamulec jest w zasadzie hamulcem postojowym, dlatego jego skuteczność w zatrzymaniu jadącego samochodu jest znikoma. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Ręczny hamulec jest w zasadzie hamulcem postojowym, dlatego jego skuteczność w zatrzymaniu jadącego samochodu jest znikoma. Bywa on jednak przysłowiową deską ratunku w krytycznych sytuacjach.

Na szczęście do rzadkości należy awaria hamulców spowodowana zerwaniem elastycznego przewodu hamulcowego lub skorodowaniem przewodu sztywnego. Gdy jednak nastąpi, wówczas kierowca ma niewielkie szanse, aby uniknąć kolizji z innymi pojazdami lub przydrożnymi drzewami. Po stwierdzeniu, że z hamulcami dzieje się źle, np. po zasygnalizowaniu problemu przez lampkę ostrzegawczą trzeba, jak najszybciej zatrzymać pojazd, aby znaleźć usterkę i spróbować ją usunąć albo, aby wezwać profesjonalną pomoc techniczną.

REKLAMA

Zobacz również: Jak przedłużyć żywotność hamulców?

REKLAMA

Jeżeli droga jest wolna, bez żadnych przeszkód, można zmniejszać prędkość przez hamowanie silnikiem. Gdy zachodzi potrzeba szybszego zatrzymania się, trzeba wspomóc hamujące działanie silnika hamulcem ręcznym. Nie wolno jednak zaciągnąć go raptownie, powodując tym samym blokadę kół. Trzeba pamiętać, że ABS nie działa w przypadku hamulca ręcznego! A więc zaciągnąć hamulec na tyle, że da się wyraźnie odczuć jego działanie, ale nie nastąpi blokowanie kół.

Ponieważ dość często hamulec ręczny nie działa idealnie równomiernie na oba koła, trzeba liczyć się ze ściąganiem pojazdu na jedną stronę i w porę przeciwdziałać mu odpowiednimi ruchami kierownicy. Przy śliskiej nawietrzni może wystąpić poślizg ze ściągnięciem na jedną stronę i wówczas należy jak najszybciej zwolnić hamulec i poprzez umiejętne kontrowanie kierownicą wyprowadzić pojazd „na prostą”.

Hamowanie hamulcem ręcznym przy dużej prędkości może spowodować nadpalenie lub spalenie okładzin hamulcowych, jest to jednak mniejsza strata, niż wynikająca z rozbicia samochodu. Dodatkowym środkiem na wspomaganie hamowania tylko silnikiem i hamulcem ręcznym jest zwiększenie oporów aerodynamicznych. Jeżeli warunki na to pozwolą, można otworzyć przednie drzwi samochodu i siłą (najlepiej nogą) wypchnąć je do pozycji maksymalnego otwarcia a następnie utrzymać je w niej, tak długo, jak to będzie możliwe. Wymaga to użycia dużej siły!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak jechać po bardzo śliskiej nawierzchni, np. po jezdni pokrytej lodem?

Ta technika może nawet uratować życie pechowego kierowcy i jego pasażerów, choć może początkowo wydawać się, że jej skuteczność jest znikoma. Podczas prób z nieobciążonym samochodem - Mercedesem 124 - rozpędzonym do prędkości 60 km/godz., w którym włączono bieg jałowy i pozwolono mu na swobodne toczenie się, odcinek, po którym zatrzymał się, po otwarciu obu przednich drzwi na maksimum, był o prawie 6 metrów krótszy, niż w przypadku, gdy drzwi były zamknięte.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA