Jak oczyścić silnik z zewnątrz?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie do czyszczenia silnika
Powinniśmy przede wszystkim zadbać o środowisko i rozłożyć pod samochodem plandekę, która zbierze zabrudzenia wraz z detergentem, spływające z silnika podczas mycia. Nie są one przyjazne środowisku, także warto o tym pomyśleć. Trzeba koniecznie odłączyć akumulator, aby w komorze silnika nie było niebezpiecznego źródła prądu. Powinniśmy również zabezpieczyć wszelkie elementy znajdujące się w komorze silnika, takie jak akumulator, aparat zapłonowy, puszka z filtrem powietrza. Nie powinny one mieć kontaktu z nadmiarem wody. Warto je okryć folią lub choćby plastikową reklamówką i obwiązać taśmą lub sznurkiem tak, aby elementy były szczelnie pokryte.
REKLAMA
Zobacz również: Jak umyć silnik?
Mycie silnika
Przed myciem warto uruchomić silnik na 3 do 5 minut, aby trochę go rozgrzać. Tłuste zabrudzenia będą wtedy lepiej z niego schodzić. Uważajmy, aby nie przegapić momentu, w którym silnik będzie miał odpowiednią temperaturę. Jeśli pozostawimy go włączony na dłużej, będzie długo stygł i z mycia nici. Następnie możemy czyścić wszystkie widoczne elementy, do których dosięgamy za pomocą detergentu, choćby płynu do naczyń, który skutecznie usunie tłuste i zapieczone zabrudzenia.
Zobacz również: Jak eksploatować silnik samochodowy?
Możemy również użyć odplamiacza do tkanin. Warto na chwilę pozostawić pokryty detergentem silnik, aby ułatwić sobie późniejsze mycie. Pozostaje nam tylko szorowanie. Musimy pogodzić się z tym, że niektórych zabrudzeń nie usuniemy zwykłym myciem. Gdy już wyszorowaliśmy silnik, powinniśmy spłukać go bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Możemy go włączyć, aby się rozgrzał i szybciej wysechł.
REKLAMA
REKLAMA