REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audi 80 B4

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Sztoner
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W 1991 roku na niemieckim autosalonie zaprezentowano odświeżony model Audi B4. Była to kontynuacja linii Audi 80, które produkowano od 1972 roku.

Nowy model sedana Audi 80 został gruntownie odświeżony. Zmianie uległo zawieszenie. Poprawiono stylistycznie wnętrze auta poprzez wprowadzenie lepszej jakości materiałów i dużej palety wzorów. Przeprojektowano światła, zderzaki, maskę nadkola i tylną oś tak, aby można było w każdym modelu składać siedzenia.

REKLAMA

We wcześniejszej serii 80 istniał jeszcze model Audi 90. Firma oznaczała tak modele z bogatszym wyposażeniem. W momencie wprowadzenia na rynek B4 zakończyła się produkcja 90. Jednak na rynku Amerykańskim nadal pozostała tylko wersja Audi 90 wyposażona w silnik 2.8, skórzaną tapicerkę, klimatyzację, elektryczne szyby, fotele, lusterka i szyberdach. Ponadto dla zachowania, wysokich wtedy, norm bezpieczeństwa montowano wyraźne dla amerykańskich wersji duże zderzaki.

Zobacz również: Opinie kierowców o Audi 80

Nowa linia B4 zmieniła również listę dostępnych silników. Na początek zrezygnowano ze starego modelu silnika 1.8 na rzecz jednostki 2.0, która była dostępna w trzech wersjach 2.0 90KM, 115 i16v140KM. Dodatkowo zaprezentowano nowy 90-konny silnik 1,9TDI, który zresztą, jak wszystkie modele, od razu zdobył popularność na rynku europejskim. Ogólnie Audi B4 miało w swojej ofercie 12 różnych silników:

  • 1.6(71KM), R4, silnik benzynowy
  • 1.6 (101KM), R4, silnik benzynowy
  • 2.0 (90KM), R4, silnik benzynowy
  • 2.0E (115KM), R4, silnik benzynowy
  • 2.0E 16V (140KM), R4, silnik benzynowy
  • 2.3E (133KM), R5, silnik benzynowy
  • 2.6E (150KM), V6, silnik benzynowy
  • 2.8E (174KM), V6, silnik benzynowy
  • S2 2.2 (230KM) R5 silnik benzynowy
  • RS2 2.2 (315KM) R5 silnik benzynowy
  • 1.9 TD (75KM), R4, silnik wysokoprężny
  • 1.9 TDI (90KM), silnik wysokoprężny

REKLAMA

Do każdego modelu z silnikiem benzynowym oprócz 1.6 można było zamówić stały napęd na cztery koła. Również, po raz pierwszy w historii 80, zaprezentowano nadwozie kombi o nazwie Avant i Cabrio, którego budowa oparta została na modelu Coupe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 1993 roku Audi wypuściła na rynek dwa nowe modele z topowym silnikiem 2.2Turbo w wersji Avant i Sedan stosując tą samą technologię co w wersji Coupe o mocy 230 Koni z 6 biegowa skrzynią i stałym napędem na 4 koła.

Oprócz zmienionego zderzaka i niektórych elementów wnętrza wersje S2 praktycznie niczym się nie różniły od innych. Dopiero zasiadając za kierownicą auta, o mocy 230 koni i momencie obrotowym 380Nm, można było poczuć różnicę gdy pierwsza setka na prędkościomierzu pojawiała się już po 6 sekundach, a dzięki doskonale zestrojonemu zawieszeniu i wyciszeniu wnętrza jazda z prędkością 250 km/h była czystą przyjemnością.

Zobacz również: Nieśmiertelna "trójka"

REKLAMA

Niestety aby teraz stać się nabywcą jednego z 306 sedanów lub 1800 wyprodukowanych Avantów trzeba być nie lada szczęściarzem. Dostępność tych jednostek, w dobrym stanie, jest bardzo niska. Oczywiście na rynku wtórnym można spotkać jeszcze wersje S2 avant, ale ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Dobrze zachowany model możemy jedynie znaleźć po zachodniej stronie granicy pod warunkiem, że mamy w kieszeni kilka tysięcy euro.

Fabryka z Ingolstadt przygotowała jeszcze jedną limitowaną wersję Audi 80 Competition Quattro. Auto było wyposażone w stały napęd quattro i 140 konną jednostkę napędową o pojemności 2.0 16v. Ta limitowana seria została wyprodukowana w ilości 2500 sztuk na potrzeby zdobycia homologacji w wyścigach aut turystycznych DTM. Auto wizualnie odróżniało się jedynie innymi felgami, zderzakami i lampami z modelu V6. Oprócz tego występowało tylko w trzech kolorach nadwozia o nazwach RedLaser, BlackVulcan i SilverKristall. Audi Competition również stało się poszukiwanym modelem na rynku Young timerów. Ceny tych modeli są dużo niższe niż modeli S2.

W 1994 roku na Genewskim salonie odbyła się premiera najszybszego seryjnie produkowanego kombi. Audi przy współpracy z Porsche zbudowały model Audi RS2 Avant wyposażony w podobny silnik z modelu S2 o mocy 315KM i 410 Nm.

Pierwsza setka na liczniku RS2 pojawia się już po 5.4 sekundy, druga natomiast już po 22 sekundach, a prędkościomierz zatrzymywał się dopiero przy wartości 270km/h.

Wizualnie auto szczególnie wyróżniało się od pozostałych modeli 80. Za sprawą zderzaków z dużym wlotem powietrza, soczewkowym oświetleniem, obniżonym zawieszeniem,17calowymi felgami i dużymi zaciskami, sygnowanymi znaczkiem Porsche, auto, jak na tamte czasy, wyglądało naprawdę groźnie.

Wnętrze auta zostało wyposażone w karbonowe listwy, sportowe fotele Recaro obszyte alkantarą i nową sportową kierownicę.

Obecnie na rynku wtórnym możemy spotkać wiele świetnie zachowanych modeli Audi RS2. Jednak cena jaką musimy zapłacić za taki model to minimum 10 tysięcy euro.

W 1994 roku zakończono produkcję Audi 80 na rzecz nowego modelu A4. Niektóre modele takie jak RS2 pozostały jeszcze chwilę na rynku, a modele Cabrio były produkowane do 2000 roku.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA