REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa zasilanie silnika gazem LPG lub CNG?

Jakubowski Ryszard
tankowanie lpg / Fot. Fotolia
tankowanie lpg / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do zasilania tłokowych silników spalinowych coraz częściej są stosowane paliwa gazowe. Wynika to ze względów ekonomicznych: gaz jest paliwem znacznie tańszym od paliwa płynnego. Poniżej przedstawiamy sposób działania instalacji LPG i CNG.

Zaletą paliwa gazowego jest jego bardzo wysoka liczba oktanowa, zazwyczaj przekraczająca 100, co oznacza, iż może być ono stosowane bez żadnych obaw do silników o dużym stopniu sprężania. Paliwo gazowe zapewnia jednakowy skład mieszanki paliwowo-powietrznej, zasilającej poszczególne cylindry, dzięki czemu ilość produktów niezupełnego spalania jest w takich silnikach bardzo niska.

REKLAMA

Paliwo gazowe nie powoduje spłukiwania filmu olejowego, pokrywającego ścianki cylindra, dzięki czemu trwałość zespołu tłok – cylinder jest wyższa, niż w silnikach zasilanych paliwem płynnym. W komorze spalania takiego silnika prawie zupełnie nie wydziela się nagar, co ma istotne znaczenie dla jego przebiegów między naprawczych.

Zobacz też: Przeróbka auta na gaz. Czy to się opłaca?

REKLAMA

Podstawową wadą zasilania silników spalinowych paliwem gazowym jest konieczność stosowania dodatkowych, często dużych zbiorników gazu, zajmujących zwykle sporo przestrzeni, przeznaczonej na bagaż. Istotne jest również duże zagrożenie pożarem i wybuchem w przypadku nawet najmniejszej nieszczelności instalacji gazowej lub udziału takiego samochodu w wypadku drogowym lub większej stłuczce. Ponadto do uruchomienia zimnego silnika zasilanego gazem jest zazwyczaj konieczne zwykłe paliwo płynne, co wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych zaworów, odcinających gaz na czas rozruchu, a następnie odcinających dopływ paliwa płynnego, gdy silnik zacznie pracę na paliwie gazowym.

Gaz, po obniżeniu jego ciśnienia w reduktorze do nieznacznie przekraczającego ciśnienie atmosferyczne, jest kierowany do komory mieszalnika, który jest w rzeczywistości bardzo zmodyfikowanym gaźnikiem o znacznie powiększonych przekrojach przewodów i dysz paliwowych w stosunku do gaźnika zwykłego. Po zmieszaniu w nim gazu z powietrzem jest zasysany do cylindrów i tam spalany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również:  Auto na gaz LPG – jak przygotować się do zimy?

Z uwagi na to, że paliwo gazowe ma znacznie większą objętość, niż para nasycona benzyny silnikowej, napełnienia cylindrów jest gorsze, niż w przypadku zasilania benzynowego. W efekcie moc takiego silnika jest mniejsza w skrajnym przypadku nawet o 30% w stosunku do analogicznego silnika, zasilanego benzyną. Wiąże się to z podawaniem znacznie większych dawek mieszanki gazowo-powietrznej do cylindrów dla uzyskania wymaganej mocy, a tym samym przyspieszeń i prędkości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA