Czyszczenie wtryskiwaczy
REKLAMA
REKLAMA
W wielu wypadkach awarie wtryskiwaczy (dot. samochodów zasilanych benzyną) są bolączką kierowców korzystających z LPG, bądź w wyniku zatankowania nieodpowiedniego paliwa (ropy zamiast benzyny lub benzyny niskiej jakości – zbyt mała liczba oktanowa). W wyniku jazdy tylko z wykorzystaniem LPG przez długi czas, wtryskiwacze benzyny ulegają „zapieczeniu”. Na rynku jest sporo preparatów służących do czyszczenia układów wtryskowych. Aplikowanie preparatów czyszczących odbywa się bardzo podobnie. Ogranicza się do dolania specyfiku do wlewu paliwa i pozostawieniu auta z włączonym silnikiem na biegu jałowym.
REKLAMA
Zobacz również: Jak naprawić elektromagnes rozrusznika?
REKLAMA
Wśród użytkowników spotykane są jednak różne opinie na temat skuteczności tychże dodatków. Alternatywą jest zdemontowanie wtryskiwaczy z listwy wtryskowej i oddanie na czyszczenie do profesjonalnych zakładów zajmujących się regeneracją wtryskiwaczy. Podczas takiego zabiegu wtryskiwacze są umieszczane w specjalnych „wanienkach” i poddawane ultradźwiękom. Jest to o tyle lepsza metoda, iż można zweryfikować jej rezultat bardzo szybko. Po kąpieli w ultradźwiękach, każdy z wtryskiwaczy poddawany jest kontroli wydajności. Jesteśmy w stanie wyeliminować od razu wadliwy wtryskiwacz.
Uszkodzony wtryskiwacz lub taki, który nie zapewnia odpowiednich dawek paliwa, może prowadzić do spadku osiągów naszego samochodu. W skrajnych przypadkach nawet do poważnej awarii silnika (np. awarie układu korbowo – tłokowego, w wyniku zbyt ubogiej mieszanki paliwowo-powietrznej).
Zobacz również: Jak wymienić szczotki w alternatorze?
REKLAMA
REKLAMA