REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elastyczność silnika: co to oznacza?

Dane techniczne samochodów są czasem wzbogacane o elastyczność. Jest ona mierzona na czwartym lub piątym biegu. Co to znaczy, że silnik wybranego przez nas modelu jest elastyczny? Jak mierzy się elastyczność?

Używany Citroen C3: miejska awangarda

Citroen C3 pierwszej generacji to małe, praktyczne i niepospolite miejskie autko. Wyglądem nawiązuje do słynnego modelu 2CV, zwanego kaczką. Nie jest to drogie auto, choć czasami koszty napraw elektroniki mogą nas zadziwić.

Używany Opel Vectra C: tani i pojemny

Opel Vectra C pojawiła się na rynku w 2002 roku. Mimo, że w 2008 roku zastąpiła ją nowsza Insignia, to nadal jest bardzo ciekawą propozycją na rynku aut używanych.

Test Volkswagen Cross Polo: Ulubieniec surferów

Volkswagen Polo Cross to zdecydowanie najatrakcyjniejsza pod względem wizualnym odmiana małego Polo. Czy oprócz tego, że najładniejsza to wersja Cross jest również najlepsza w gamie Polo?

REKLAMA

Sprawny silnik też zużywa olej

Ubywający olej nie musi być znakiem, że silnik jest niesprawny lub nadmiernie zużyty. Nawet nowe silniki zużywają olej, co jest zjawiskiem normalnym. Ile oleju może spalić silnik, kiedy zużycie jest już nadmierne?

Ford Focus III: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Ford Focus III generacji jest dostępny w trzech wersjach nadwoziowych; hatchback, sedan i kombi. W gamie jednostek napędowych nowego Focusa znajdziemy pięć diesli i cztery jednostki benzynowe. Do wyboru mamy także cztery poziomy wyposażenia. W poradniku tym podpowiadamy, jaką wersję Focusa wybrać.

Czy istnieją silniki pięciosuwowe?

Są firmy, które próbowały już użyć takiego określenia dla swoich silników. Rezygnują z cyklu Otta i szukają nowych rozwiązań na rzecz wyższej sprawności. Czym jest dodatkowy „suw” w obiegu Atkinsona lub Millera? Jakie są inne rozwiązania?

Opel Astra G/Zafira A: wymontowanie pompy paliwa w silniku benzynowym

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić pompę paliwa w Oplu Astrze G i Zafirze A z silnikiem benzynowym. Nie jest to skomplikowana operacja.

REKLAMA

Opel Astra G/Zafira A: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Kontrola ciśnienia sprężania pozwala nam na ocenę faktycznego stanu silnika. W poradniku tym pokażemy jak dokonać takiego sprawdzenia w Astrze G i Zafirze A.

Test Ford Focus III: łączy cechy poprzedników

Ford Focus to jeden z najpopularniejszych modeli aut na naszym rynku, zajmuje on zwykle jedno z czołowych miejsc w rankingach sprzedaży samochodów osobowych. Kilka miesięcy temu pojawiła się trzecia generacja Forda Focusa, która ma za zadanie podbić niemal cały świat.

Wyniki motoeksportu do kwietnia 2011

Eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2011 roku wyniósł prawie 6,77 miliardów euro. Jest to poprawienie wyniku z zeszłego roku o 18,29%.

Używane BMW serii 3 E46: opis modelu

BMW E46 to nic innego, jak stara dobra "trójka". Pojawiła się na rynku w 1998 roku i sprzedawano ją na wielu różnych rynkach: od Europy, przez USA, aż po Rosję, Wietnam, Indonezję i Chiny.

Używany Volkswagen Lupo: opis modelu

Mimo upływu lat używane Lupo jest warte uwagi. Najmniejszy Volkswagen zaskakuje zwrotnością i praktycznością. Koncern oferował wersje, które imponowały oszczędnością albo właściwościami jezdnymi. Niemiecki maluch jest też bardziej trwały od bliźniaczego Seata Arosy

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Seacie Ibiza IV i Volkswagenie Polo III. Samochody są podobne konstrukcyjnie dlatego wymiana oleju przebiega tak samo.

Seat Ibiza III/Volkswagen Polo IV: demontaż rozrusznika

Uszkodzony rozrusznik potrafi skutecznie unieruchomić nasze auto. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany rozrusznika w Seacie Ibiza III i Volkswagenie Polo IV.

Mazda 6: jaką wybrać? Poradnik kupującego

Mazda 6 oferowana jest w trzech wersjach nadwoziowych, sześciu silnikowych i czterech wyposażeniowych (plus jedna limitowana specjalna: Kirei). Oto, jaką Mazdę 6 wybrać.

Daimler i Bosch inwestują w napędy elektryczne

Firmy Daimler AG i Robert Bosch GmbH podpisały dokumenty prowadzące do założenia spółki (50:50) zajmującej się silnikami elektrycznymi. Nowa firma, pod nazwą EM-motive, będzie zajmowała się rozwojem, produkcją i sprzedażą innowacyjnych silników elektrycznych dla pojazdów elektrycznych. Siedzibą będzie Hildesheim.

Test Mazda 6 Sport: dyskretna, elegancka... i łagodna dla portfela

Mazda 6 nie jest najszybszym autem w klasie średniej. Nie jest też na pewno najbardziej ekskluzywna. Poza wyglądem jej zalety wcale nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak po chwili okazuje się, że ma ich całe mnóstwo.

BMW seria 3 E46: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Wzrokowe oględziny silnika nie przedstawią nam jego autentycznego stanu. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać pomiaru ciśnienia sprężania w BMW serii 3 E46.

Tramontana: hiszpańskie auto sportowe za pół miliona euro

Po Katalońsku słowo „tramuntana” oznacza... wiatr. Jednak to nie wszystko. To także niewielka firma, która zajmuje się konstruowaniem na zamówienie ekskluzywnych samochodów sportowych.

Mazda MX-5

Mazda MX-5 to jeden z ostatnich klasycznych roadsterów. Dostępna jest w dwóch wersjach silnikowych - 1.8l/126 KM oraz 2l/160 KM. W mocniejszej odmianie auto wyposażone jest standardowo w reflektory ksenonowe oraz elektrycznie rozkładany blaszany dach. Ten legendarny już model Mazdy charakteryzują rewelacyjne wręcz właściwości jezdne, które są efektem świetnego wyważenia samochodu, precyzyjnego układu kierowniczego oraz napędu na tylną oś. Zapraszamy do galerii zdjęć modelu MX-5.

Mazda MX-5 - którą wybrać? Poradnik kupującego

Mazda MX5 jest dostępna w jednej wersji nadwoziowej, ale w gamie znalazły się dwie jednostki napędowe.

Volkswagen Golf IV/Bora: przegląd układu wtryskowego benzyny

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej pracy silnika warto przyjrzeć się układowi wtryskowemu. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu wtryskowego w Volkswagenie Golf IV i Bora.

Fiat Sedici: jakiego wybrać? Poradnik kupującego

Fiat Sedici jest dostępny w jednej wersji nadwoziowej, dwóch silnikowych, z napędem na dwa lub cztery koła, a także w trzech wariantach wyposażenia. Podpowiadamy jaką wersję Fiata Sedici wybrać.

Historia motoryzacji: początki angielskiej motoryzacji

Choć bez wątpienia najbardziej znaną i prestiżową marką brytyjską jest Rolls-Royce, to jednak nie ten producent najbardziej przyczynił się do rozwoju brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego i w ogóle do rozwoju motoryzacji po drugiej stronie kanału La Manche.

Używany MG Rover 75: opis modelu

Duże, solidne i wygodne auto za niewielkie pieniądze. Używany Rover 75 to bardzo ciekawa oferta. Niedoceniony przez rynek samochód jest owocem mariażu Rovera z BMW. Ma wyjątkowy styl, ale potrafi nadszarpnąć budżet. Czy jest warty zainteresowania?

Test Fiat Sedici MultiJet: Włoch z japońskim rodowodem

Fiat Sedici to na pierwszy rzut oka nic nadzwyczajnego. Miejskie auto udające terenówkę poprzez powiększony prześwit i plastikowe nakładki na karoserii. Jednak crossover Fiata z mocnym dieslem i napędem na cztery koła potrafi zaskoczyć swoją praktycznością.

Audi A5 po zmianach

Audi udoskonala serię A5. W modelach A5 Sportback, Coupé, Cabriolet i S5 zaszło sporo istotnych zmian, mających na celu uatrakcyjnić ofertę. Sylwetka nabrała większej od poprzednika dynamiki a modyfikacje dotyczą silników, napędu quattro czy systemów Infotainment.

Historia motoryzacji: trudne początki silnika spalinowego

Mniej więcej w tym samym czasie co Austriak Siegfried Marcus, nad podobnymi konstrukcjami pracowali niezależnie dwaj niemieccy inżynierowie, Gottlieb Daimler i Carl Benz. Aż trudno uwierzyć, że ich prymitywne pojazdy nieprzypominające samochodów dały początek jednej z najbardziej znanych światowych marek. Ale na to przyszło poczekać kilka dziesięcioleci. Tymczasem w 1885 roku Benz wyjechał swoim trójkołowym wehikułem poza swoje podwórko i przejechał nim aż 24 kilometry.

Używane MINI: opis modelu

MINI w chwili debiutu oczarowało niemal wszystkich. Na nowe MINI mogli pozwolić sobie nieliczni, jednak samochody z drugiej ręki stają się coraz bardziej przystępne. MINI to ciekawa propozycja. Trzeba jednak pogodzić się ze sporymi kosztami eksploatacji.

Volkswagen Golf IV/Bora: pomiar ciśnienia sprężania

Wykonując pomiar ciśnienia sprężania można przekonać się, w jakiej kondycji jest silnik w naszym Golfie lub Borze. W poradniku tym dowiesz się, jakie są poprawne wartości ciśnienia i jak wykonać pomiar w Volkswagenie Bora i Golf IV.

Citroen C4: jakiego kupić? Poradnik kupującego

Citroen oferuje model C4 w trzech wersjach wyposażenia i pięciu wersjach silnikowych. Którą wersję Citroena C4 wybrać? Oto nasz poradnik.

Kultowy zabytkowy roadster, czyli Alfa Romeo Spider

Spider to dwumiejscowy roadster z napędem na tylne koła firmy Alfa Romeo. Pierwsza generacja Alfy Romeo Spider była produkowana w latach 1966-1969. Dziś Alfę Romeo Spider możemy spotkać na zlotach samochodów zabytkowych.

Test Citroen C4: francuskie wino w niemieckiej butelce

Citroen C4 drugiej generacji niestety również poddaje się obecnemu trendowi w designie, dzięki któremu auta kompaktowe stylistycznie bardzo zbliżają się do siebie. Nie oznacza to jednak, że C4 nie próbuje wepchnąć się łokciami do czołówki segmentu. Czy ma ku temu predyspozycje?

Lamborghini Aventador LP700-4

Lamborghini Aventador LP700-4 to następca sławnego Lamborghini Murcielago. Najnowszy produkt marki wygląda jeszcze bardziej agresywnie, jest mocniejszy i bardziej zaawansowany technologicznie niż jego poprzednik. Od 0 do 100 km/h auto przyspiesza w 2,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 350 km/h. Osiągi te zapewnia silnik V12 o pojemności 6,5 litra, który generuje moc 691 KM.

Fiat 500 "Topolino"

Fiat 500 „Topolino” to jeden z małolitrażowych modeli Fiata. „Topolino” czyli „Mała Mysz” był produkowany w latach 1936-1954. Do dziś pozostaje jednym z kultowych przedwojennych modeli Fiata.

Tuning mechaniczny i chip-tuning: na czym polega, czy daje przyrost mocy?

Serce naszego auta jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju modyfikacje. A modyfikacji, tych mniej lub bardziej skomplikowanych jest masa. Począwszy od prostych zmian oprogramowania silnika czyli chip-tuningu, przez bardziej skomplikowane modyfikacje mechaniczne, aż po fanaberię jaką jest system podtlenku azotu (NOS).

Mazda MX-5 Superlight: Mniej, to więcej!

„Mniej to więcej”: taka formuła obowiązywała projektantów Mazdy wykonujących MX-5 w wersji Superlight w centrum badawczo-rozwojowym w Oberursel (Niemcy). Wszystkie elementy, które nie są absolutnie niezbędne do jazdy, położono na wadze (nie ruszając tych, które mają wpływ na bezpieczeństwo).

Historia motoryzacji: od starożytności do XVII wieku

Pierwszym krokiem na drodze do narodzin motoryzacji było, nie inaczej, wynalezienie koła. Najprawdopodobniej koło wymyślili mieszkańcy Mezopotamii, od 4000 do 3500 lat przed naszą erą, zatem na długo przed oficjalnym rozpoczęciem historii motoryzacji.

Ile kosztuje nowy Volkswagen Tiguan?

Volkswagen Tiguan pojawił się na rynku w 2007 roku i od tego czasu sprzedano ponad 600 000 egzemplarzy tego modelu. Kolejna generacja auta zadebiutowała podczas Genewskiego Salonu Samochodowego, a dziś zostały opublikowane polskie ceny auta. Za podstawową wersję Trend&Fun trzeba zapłacić 89 990 zł.

Auta elektryczne niebezpieczne dla pieszych

Na ulicach pojawia się co raz więcej aut elektrycznych i hybrydowych. Ekologiczne rodzaje napędu są niezwykle ciche, przez co dochodzi do potrąceń pieszych, którzy nie słyszą nadjeżdżającego auta.

Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Pierburg 2EE

W poradniku tym przedstawimy całą charakterystykę i obsługę gaźnika Pierburg 2EE w Volkswagenie MK2. Poniżej znajduje się opis poszczególnych czynności serwisowych w gaźniku Golfa drugiej generacji.

Ford Sierra: sprawdzenie ciśnienia sprężania

Kontrola ciśnienia sprężania pozwoli nam na ocenę faktycznego stanu silnika naszej Sierry. Sprawdzenie ciśnienia sprężania nie jest trudne i bez problemu wykonamy je we własnym zakresie.

Ford Sierra: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Fordzie Sierra. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu sami dokonamy wymiany oleju w Fordzie Sierra.

Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Keihin

W poradniku tym przedstawimy całą charakterystykę i obsługę gaźnika Keihin w Volkswagenie Golfie MK2. Poniżej znajduje się opis poszczególnych czynności serwisowych w gaźniku Volkswagena Golfa drugiej generacji.

Pierwsza jazda Infiniti M35 Hybrid: ekorewolucja nieunikniona

Infiniti M35h to jeden z pierwszych samochodów hybrydowych nowej generacji korzystający z baterii litowo-jonowych, zapewniających większą efektywność i mniejsze zużycie paliwa. 5.5 sekundy do setki przy średnim spalaniu na poziomie 8 litrów? Technologia dojrzewa więc w Infiniti M35h taki wynik jest możliwy!

Volkswagen Golf MK2: sprawdzanie ciśnienia sprężania

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać pomiaru ciśnienia sprężania w Volkswagenie Golf MK2. Znając ciśnienie sprężania możemy ocenić stan techniczny silnika naszego Volkswagena Golfa Mk2.

Skoda Octavia Tour – którą wybrać? Poradnik kupującego

Skoda Octavia Tour dostępna jest w dwóch wersjach nadwoziowych z dwoma benzynowymi jednostkami napędowymi. Za dopłatą można też do mocniejszego silnika zamówić instalację LPG. Podpowiadamy, która konfiguracja Skody Octavii Tour jest optymalna.

Test Skoda Octavia Tour: wybór z rozsądku

Skoda Octavia Tour to nic innego jak Octavia II sprzed face liftingu. Jest tańsza o około 10 tys. zł od aktualnego modelu Skody Octavii II. Czy za mniejszą cenę dostajemy przy okazji dużo gorsze auto?

Używany Hyundai Atos: opis modelu

Zwrotny, przestronny i tani Hyundai Atos to ciekawa propozycja z rynku wtórnego. Ograniczony komfort jazdy oraz znaczne spalanie sprawiają, że nie każdy będzie nią zachwycony. Czy używany Hyundai Atos zasługuje na uwagę?

REKLAMA