REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiat 500 "Topolino"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominik Sowiński
Silnik Fiata 500
Silnik Fiata 500 "Topolino" ma tylko 13 koni mechanicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Fiat 500 „Topolino” to jeden z małolitrażowych modeli Fiata. „Topolino” czyli „Mała Mysz” był produkowany w latach 1936-1954. Do dziś pozostaje jednym z kultowych przedwojennych modeli Fiata.

REKLAMA

Historia Fiata „Topolino” rozpoczęła  się już w 1936 roku. Nazwa „Topolino” wzięła się z rozmiarów jakimi dysponował samochód. W tłumaczeniu oznacza ona „Mała Mysz”. Mały Fiat został wyposażony przez producenta w równie mały silnik o pojemności 569 centymetrów sześciennych. Dzisiaj powiedzielibyśmy bardziej że taki silnik pasuje bardziej to motocykla o średniej mocy ale dawniej takie jednostki napędzały również wieloślady. Nie trudno się domyśleć, że moc jaką osiągała jednostka jest również mała jak sam samochód. Wynosi ona skromne 13 koni mechanicznych. Napęd został przeniesiony w sposób klasyczny i tradycyjny dla samochodów z tamtych czasów czyli na tylne koła za pośrednictwem cztero-stopniowej manualnej skrzyni biegów.

REKLAMA

Producent oferował klientowi trzy typy nadwozia. Dla tych których marzeniem były sportowe samochody fiat przygotował ofertę dwu-drzwiowego coupe a nawet wersje cabrio. Osoby, które bardziej niż sportowy wygląd cenią sobie wygodę i funkcjonalność firma Fiat mogła zaproponować rodzaj nadwozia typu kombi. Jeśli chodzi o zużycie paliwa, choć dawniej nie miało ono takiego znaczenia jak teraz, silnik po przejechaniu 100 kilometrów pobierał z baku jedynie 6 litrów benzyny, czyli jest to wynik jakiego nie powstydziły by się współczesne samochody. Jednak czas w jakim przejedziemy wspomniane 100 kilometrów może wydawać się bardzo długi, gdyż prędkość maksymalna pojazdu  mimo bardzo małej masy wynoszącej niecałe 400 kilogramów wynosi tylko 85km/h.

Zobacz też: Test Fiat Punto Evo: hot-hatch rozcieńczony

Historia „Myszki Miki”

REKLAMA

Tym razem „Myszkę Miki” zamiast Walta Disneya zaprojektował włoski projektant nadwozi Rudolfo Schaffer. To za jego sprawą auto wygląda jak „Mała Myszka”. Fiat nazwał swój model 500, która wywodzi się od pojemności silnika ale w niedługim czasie od prezentacji samochodu użytkownicy nadali mu nazwę „Topolino”. Zapewne swój udział w nazwie miał tez popularny wtedy szary kolor. Seryjna produkcja zaczęła się w 1936 roku a zakończyła w 1954. Przez ten okres firma mająca swoją siedzibę w Turynie wyprodukowała 520 tysięcy sztuk popularnego dawniej samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na polski rynek auto trafiło już w tym samym roku w którym zostało wyprodukowane. Od samego początku samochód miał nabywców co spowodowało rozpoczęcie krótkiej serii produkcyjnej Fiata 500A. Przed wojną licencje na produkcję kultowego dawnej modelu wykupiła francuska firma Simca jako Simca Fiat 5 oraz niemiecki NSU. Poza tym „pięćsetka” była montowana jeszcze w fabryce Austo-Fiat. Po zakończeniu seryjnej produkcji „Topolino” miało swoich następców. Byli nimi Fiat 600 i 500 Nuova. Jednak w polskich salonach odnosił sukces dobrze znany wszystkim Fiat 126p nazwany „Maluchem”.

Zobacz też: Jakie są koszty rejestracji pojazdu zabytkowego?

Obecnie Fiat 500 Topolino jest ceniony wśród miłośników zabytkowych samochodów. Powstał nawet klub miłośników tego modelu w Holandii i na chwilę obecną deklaruje się ponad 250 członkami. Będąc w Polsce jest szansa zobaczyć  „pięćsetkę” gdyż szacuję się, że jest ich nawet kilkanaście sztuk.

Fiat 500 "Topolino" został zaprezentowany poraz pierwszy w 1936 roku.
Fiat 500 "Topolino" jest znany dobrze wśród koneserów.
Fiat 500 "Topolino" rozpędza sie maksumalnie do 85km/h.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 115 999 interwencji, 481 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia + podsumowanie długiego weekendu czerwcowego 2025]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 115 999 interwencji. Byli wzywani do 481 wypadków drogowych.

Prawo jazdy seniorów: Czy możesz je stracić od 1 lipca 2025?

W życie miały wejść nowe przepisy dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, seniorzy mieli regularnie przechodzić badania lekarskie kierowców po 65. roku życia, aby zachować ważność prawa jazdy. Dodatkowe obowiązki, w tym częstsze kontrole specjalistyczne (okulistyczne i neurologiczne), czekają również kierowców po 75. roku życia.

Jeden błąd i po egzaminie. Sprawdź nowe zasady egzaminu na prawo jazdy od 1 lipca 2025

Od 1 lipca 2025 roku obowiązują nowe przepisy, które rewolucjonizują sposób przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Wprowadzenie tzw. błędów krytycznych sprawia, że wystarczy jeden poważny błąd, by zakończyć egzamin wynikiem negatywnym – bez szansy na dokończenie jazdy. Sprawdź, czego unikać, aby nie oblać na pierwszym zakręcie.

R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

REKLAMA

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

REKLAMA

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA