REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lancia Stratos: prosto ze stratosfery

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominik Sowiński
Lancia Stratos zakończyła swoją sportową karierę w fabrycznym zespole Lancii w 1976 roku. fot. Lancia
Lancia Stratos zakończyła swoją sportową karierę w fabrycznym zespole Lancii w 1976 roku. fot. Lancia

REKLAMA

REKLAMA

Lancia Stratos to jeden z wyścigowych modeli Lancii. Produkowany był w latach 1972-1974. Stratos obecnie jest uważany za ikonę rajdów samochodowych.

Historia modelu nazwanego Stratos zaczęła się już w 1971 roku gdy na salonie w Turynie Marcello Gandini zaprezentował swój prototyp. Jednak model do produkcji seryjnej wszedł rok później. Samochód był stworzony z myślą o wygraniu jak największej ilości rajdów samochodowych, wiec do sprzedaży wszedł jedynie po to aby uzyskać w ten sposób homologację wyścigową. Jako rajdówka auto spisywało się świetnie.

REKLAMA

 Firma Lancia aby zdobyć homologację rajdową musiała wyprodukować 500 sztuk auta. W ciągu dwóch lat w salonach firmowych Lancii pojawiło się 492 nabywców samochodu sportowego. Wersja Stradale Stratosa otrzymała 2,5 litrową jednostkę napędową w układzie V6. Moc jaką generuje silnik wynosi 190 KM.

Jaki silnik?

REKLAMA

Początkowa Lancia chciała zamontować pod maską Stratosa własny silnik z modeli Beta lub Fulvia. Jednak producentowi zależało na większej mocy i zdecydował się na silnik Ferrari. Lancia za zgodą Ferrari wykorzystała jednostkę pracującą pod maską Dino. Silnik Stratosa w wersji cywilnej wytwarza moment obrotowy wysokości 225Nm. Dzięki małej masie całkowitej wynoszącej tylko 980 kilogramów Lancia Stratos jest w stanie rozpędzić się do 230km/h.

Oczywiście osiągi jakimi dysponowała rajdówka były zdecydowanie większe. Sam silnik powiększono do wielkości 3 litrów i mocy 280KM. Lancia jako samochód z homologacja wyścigowa dysponowała mocą dochodzącą nawet do 560KM, warto by tutaj wspomnieć, że obecne samochody specyfikacji WRC mają trochę ponad 300KM, a Stratos to efekt pracy inżynierów z lat 70-tych Konstruktorzy Lancii uzyskali tak dużą moc dzięki turbodoładowanemu silnikowi o pojemności 3 litrów. Napęd w wyścigowym modelu włoskiego producenta jest przenoszony na tylne koła za pośrednictwem pięcio-stopniowej manualnej skrzyni biegów. Samochód posiadał stalową centralną konstrukcję klatkową z tylna ramą, na której osadzony był silnik.

Zobacz także: Nowa Lancia Ypsilon

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Historia legendy rajdów

Pierwsze swoje zwycięstwo w rajdach Stratos zdobył wygrywając Rajd Firestone w Hiszpanii w 1973 roku. Kierowcy ścigając się w tym samochodzie wygrali trzy razy z rzędu Mistrzostwa Świata Konstruktorów. Dzięki temu samochód odniósł swój sukces w świecie motoryzacji. Kolejnym sukcesem znanego już w rajdach samochodu było zdobycie Mistrzostwa Europy przez Bernarda Darniche. W 1979 roku zespół rajdowy Lancii zrezygnował z Lancii Stratos. Nastała wtedy rajdowa era samochodów z napędem na cztery koła. Podczas największych osiągnięć za kierownicą samochodu siadali kierowcy tacy jak Sandro Munari, Markku Alén, Björn Waldegård.

Zobacz także: Lancia

Lancia Stratos jest legendą rajdów samochodowych. fot. Lancia
Lancia Stratos ma napęd tylko na tylne koła. fot. Lancia
Lancia wygrała trzy razy z rzędu mistrzostwa świata konstruktorów. fot. Lancia
Silnik Lancii Stratos w wersji rajdowej ma 280KM. fot. Lancia
Lancia Stratos zyskała uznanie wsród kierowców rajdowych. fot. Lancia
Lancia Stratos została sprzedana w 492 egzemplarzach. fot. Lancia
Lancia Stratos w wersji cywilnej ma 190KM z 2,5 litrowego silnika. fot. Lancia
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA