REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Citroen C3: miejska awangarda

Kalinowski Marcin
Citroen C3 w wersji pięciodrzwiowej
Citroen C3 w wersji pięciodrzwiowej
Citroen

REKLAMA

REKLAMA

Citroen C3 pierwszej generacji to małe, praktyczne i niepospolite miejskie autko. Wyglądem nawiązuje do słynnego modelu 2CV, zwanego kaczką. Nie jest to drogie auto, choć czasami koszty napraw elektroniki mogą nas zadziwić.

Citroen C3 pojawił się na rynku w 2002 roku. Od razu wzbudził sporo emocji: wyglądał nietuzinkowo, jak na małe auto był bardzo obszerny w środku, dość pojemny jest też bagażnik (mieści aż 305 litrów!), a silniki oszczędne. Niestety z czasem okazało się, że auto wcale nie jest niezawodne, stąd wiele egzemplarzy kusi dziś niską ceną.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Citroenie C3

Od wprowadzenia na rynek w 2002 roku Citroen C3 dostępny był tylko jako pięciodrzwiowy hatchback. Dopiero rok później pojawił się model Pluriel, czyli kabriolet. W 2004 roku Citroen wprowadził na rynek uterenowioną wersję XTR. W 2005 roku C3 przeszedł facelifting: zmodernizowano zarówno wnętrze jak i nadwozie, pojawił się też nowy silnik diesla 1,6 HDi o mocy 109 KM. W 2008 roku wprowadzono kolejną nowinkę: w silniku 1,4 litra pojawił się system Start&Stop. C3 pierwszej generacji produkowano do 2009 roku. W 2010 pojawił się Citroen C3 drugiej generacji.

Silniki

W Citroenie C3 spotkać można silniki benzynowe i Diesla. W benzynach zdarzają się drobne wycieki oleju, awaryjne są też silniki krokowe i cewki zapłonowe.

Benzynowe:

1,1 60 KM - słabe osiągi, a zużycie paliwa wcale nie jest aż tak niższe od nieco mocniejszych wersji. Raczej nie polecamy, choć silnik jest raczej bezawaryjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1,4 75 KM - ośmiozaworowy silnik wolnossący, niezawodny i trwały. Ze względu na ośmiozaworową głowicę jest to silnik tani w naprawie i eksploatacji. Zużywa średnio 6,2 litra na 100 kilometrów.

1,4 16V 90 KM - szesnastozaworowa wersja poprzedniego silnika. Większe osiągi przekładają się na... nieco mniejsze spalanie (średnio 6 litrów na 100 km). Silnik równie trwały co wersja 75-konna, choć ze względu na szesnastozaworową głowicę jego konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana, przez co droższa w naprawie.

1,6 16V 110 KM - najszybsza wersja, 110 KM mocy. Auto setkę osiąga w 9,7 sekundy.

Diesle

REKLAMA

Silniki Diesla cieszą się w Citroenie C3 ogromnym zainteresowaniem. Są dynamiczne i oszczędne. Niestety trzeba też być przygotowanym na wysokie wydatki w przypadku awarii. A o tą niestety łatwiej niż w przypadku silników benzynowych. Najczęściej w Dieslach zawodzi turbosprężarka, układ wtrysku i dwumasowe koło zamachowe. Silniki Diesla nie różnią się od siebie znacząco. Dostępne są następujące wersje: 1,4 HDi 68 KM (wersja ośmiozaworowa), 1,4 HDi 16V 92 KM (wersja szesnastozaworowa) oraz 1,6 HDi 16v 92 KM (najmniej trwały wariant). Zdecydowanie najlepszym wyborem jest 68-konny Diesel HDi o pojemności 1,4 litra.

Jak to w przypadku aut francuskich, Diesle w Citroenie C3 pełne są różnego rodzaju technologicznych innowacji. Dopóki działają to dobrze, ale jeśli przestaną, musimy liczyć się z wysokimi kosztami napraw. Kupując Diesla koniecznie odwiedźmy autoryzowany serwis i przeprowadźmy kontrolę silnika i kupujmy auto dopiero kiedy otrzymamy potwierdzenie, że wszystko jest w porządku. Bardzo wrażliwe w tych silnikach są zwłaszcza układy wtryskowe. Osprzęt do Diesli to właściwie jedyne drogie części zamienne. Przy regularnym serwisowaniu i kulturalnej jeździe nie powinno być jednak zbyt wiele problemów.

Na co uważać?

Zawieszenie: niestety nie jest zbyt trwałe. Warto sprawdzić, czy nie ciekną tylne amortyzatory (a lubią). Szybko też zużywają się sworznie przednich wahaczy i łaczniki stabilizatora.

Zobacz też: Test Citroen C3: pojazd dla artysty

Elektryka i elektronika: pięta achillesowa Citroena C3. Części mechaniczne są tanie i łatwo dostępne, jednak naprawy układów elektrycznych są po prostu bardzo trudne i mało warsztatów potrafi je wykonać. Zawodne są tu zwłaszcza elementy wyposażenia (klimatyzacja), a im bogatsza wersja, tym większe prawdopodobieństwo, że coś będzie "nie tak". Układ elektryczny w Citroenie C3 nie lubi też wilgoci.

Cena

Citroeny C3 z początku produkcji są tanie. Wersję z silnikiem benzynowym można kupić już za 8 tysięcy złotych. O ile silniki benzynowe są raczej bezproblemowe i można pokusić się o oszczędności (zwłaszcza w przypadku aut słabo wyposażonych), to jednak już na wersję z silnikiem Diesla powinniśmy przygotować 15 tysięcy złotych i koniecznie sprawdzić auto w autoryzowanym serwisie. Najlepiej celować jest w egzemplarze maksymalnie trzyletnie, wydamy wtedy jednak nawet 20 tysięcy złotych.

Przykładowe ceny części

  • Filtr oleju: od 20 złotych
  • Filtr powietrza: od 30 złotych
  • Klocki hamulcowe komplet na przód: 65 złotych
Citroen C3 Pluriel kabriolet
Citroen
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA