REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kultowy zabytkowy roadster, czyli Alfa Romeo Spider

Dominik Sowiński
Alfa Romeo Spider to mały samochodzik z zacięciem sportowym.fot.Lancia
Alfa Romeo Spider to mały samochodzik z zacięciem sportowym.fot.Lancia

REKLAMA

REKLAMA

Spider to dwumiejscowy roadster z napędem na tylne koła firmy Alfa Romeo. Pierwsza generacja Alfy Romeo Spider była produkowana w latach 1966-1969. Dziś Alfę Romeo Spider możemy spotkać na zlotach samochodów zabytkowych.

Alfa Romeo Spider została zaprojektowana jako mały roadster. Posiada tylko dwa siedzenia z przodu, ławeczkę z tyłu oraz bagażnik o bardzo ograniczonej pojemności.  W gamie producenta znalazły się trzy silniki benzynowe. Najmniejszy z nich miał 1,3 litra pojemności i moc 87KM, średni 1,6 litra i moc 109KM oraz największy i najmocniejszy 1,8 litra generujący moc 118KM. Jak na sportowy samochód moc jaką osiągały silniki pod jego maską nie są wysokie ale nie należy zapominać o niskiej masie pojazdu wynoszącej 1040 kilogramów.  Za przeniesienie napędu bezpośrednio na tylną oś pojazdu odpowiada manualna skrzynia biegów z pięcioma przełożeniami. Prędkość maksymalna jaką samochód osiąga na prostej drodze to niecałe 200km/h. Hamulce są tarczowe, zarówno z przodu jak i z tyłu.

REKLAMA

Zobacz też: Test Alfa Romeo Giulietta: Piękna Włoszka

Trochę o historii

REKLAMA

Pierwszą generacje Alfy Romeo Spider można było zobaczyć już w 1961 roku na wystawie samochodów w Turynie, ale tylko jako prototyp. Do seryjnej sprzedaży wszedł po pięciu latach od premiery prototypu. Rocznie włoska firma produkowała około kilku tysięcy sztuk swojego roadstera. To niewielkich rozmiarów auto okazało się bardzo popularne. Alfa Romeo stworzyła aż cztery generacje Spidera. Pierwsza z nich nazywała się „Duetto”.

Następnie w 1970 roku na rynek weszła druga generacja, czyli Giulia Spider. Klient oprócz poprzednich modeli silników mógł wybrać też silnik o pojemności dwóch litrów i 133KM. Następna w kolejności była generacja trzecia. Pojawiła się ona w salonach Alfy Romeo w 1982 roku. Klient gdy był zdecydowany na kupno Spidera „trójki” miał do wyboru motor o pojemności 1,6 litra lub 2 litry. Ten pierwszy dysponował mocą 104KM a drugi dwulitrowy w zależności od wersji miał 128 lub 132KM.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią już serią kultowego Spidera okazała się czwarta. Można było ją nabyć w salonie od 1990 roku. Tak samo jak w przypadku serii trzeciej byłą dostępna z silnikami o pojemności 1,6 litra bądź 2 litrów. Moce jakimi mogą się pochwalić jednostki napędowe to 109 i 126KM.  Auto było produkowane w czterech seriach ale linia nadwozia pozostawała prawie ta sama.

Zobacz też: Alfa Romeo na Salonie Samochodowym w Paryżu

W uzyskaniu statusu samochodu kultowego na pewno pomógł film pod tytułem „Absolwent” w którym Dustin Hoffman poruszał się słynnym kabrioletem.

Alfa Romeo Spider to kultowy mały roadster.fot.Lancia
Alfa Romeo Spider zagrała w filmie "Absolwent".fot.Lancia
Stylistyka nadwozia Alfy Romeo Spider przez lata nei została niezmieniona.fot.Lancia
Alfa Romeo Spider z napedem na tylną oś.fot.Lancia
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

REKLAMA

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA