REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarejestrować auto zabytkowe kupione za granicą?

Jakubowski Ryszard
Kupując pojazd należy sporządzić odpowiednią umowę ze sprzedającym; Fot. Fotolia
Kupując pojazd należy sporządzić odpowiednią umowę ze sprzedającym; Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Formalności związane z zarejestrowaniem auta zabytkowego zarejestrowanego i zakupionego poza granicami Polski są o wiele bardziej skomplikowane i kosztowne niż w przypadku samochodu już zarejestrowanego w Polsce.

Kupując pojazd należy sporządzić odpowiednią umowę ze sprzedającym lub poprosić o wystawienie faktury (invoice), gdy sprzedającym jest firma. W umowie muszą być kompletne dane osobowe sprzedającego i kupującego, z jego adresem na terenie Polski. Musi być także podana cena, za jaką sprzedano auto, najlepiej w euro, zwłaszcza gdy pojazd nabyto w kraju należącym do strefy euro. Należy także zadbać o to, aby zaraz po transakcji pojazd został wyrejestrowany we właściwym urzędzie, co zostanie odnotowane w książce pojazdu lub potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem. Ta część formalności nie jest we wszystkich krajach identyczna, dlatego przed podpisaniem umowy należy się upewnić co do dalszych kroków, aby potem uniknąć problemów.

REKLAMA

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – formalności

REKLAMA

Po wyrejestrowaniu pojazdu lub po zgłoszeniu i odnotowaniu przez odpowiedni urząd faktu nabycia pojazdu, zwykle nabywca otrzymuje rejestrację tymczasową, uprawniającą do korzystania z pojazdu przez kilka dni. Niektóre kraje dołączają do niej specjalne tablice rejestracyjne. Na tym kończą się w zasadzie formalności za granicą.

Po przekroczeniu granicy posiadacz takiego pojazdu powinien przeprowadzić jak najszybciej badania techniczne, ponieważ wykonane za granicą nie są w Polsce honorowane. Następnie należy udać się do właściwego terytorialnie urzędu celnego i przedłożyć w nim kopie dokumentów związanych z pojazdem, w tym fakturę lub umowę kupna, książkę pojazdu, dowód wyrejestrowania go i zaświadczenie o jego dobrym stanie technicznym z polskiej stacji diagnostycznej. Trzeba mieć przy sobie oryginały dokumentów. Ponadto należy uiścić odpowiedni podatek konsumpcyjny, a także cło i VAT, jeżeli pojazd był ostatnio zarejestrowany poza Unią Europejską. O tym, jakie opłaty i w jakiej wysokości są konieczne, poinformują pracownicy Urzędu Celnego.

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – dokumenty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie należy zapomnieć o przetłumaczeniu wszystkich dokumentów na język polski i o uwierzytelnieniu tych tłumaczeń. Najlepiej zlecić to od razu tłumaczowi przysięgłemu. Tłumaczenia będą niezbędne w urzędzie skarbowym i w wydziale komunikacji.

Po uzyskaniu odpowiednich zaświadczeń z urzędu celnego i urzędu skarbowego, można udać się do wydziału komunikacji, aby tam zakończyć wszystkie formalności. Od tego momentu są one identyczne z formalnościami w przypadku nabycia samochodu zarejestrowanego w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA