REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są ograniczenia w eksploatacji pojazdów zabytkowych?

Jakubowski Ryszard
Pojazdy zabytkowe, jak każdy zabytek, powinny być otoczone należytą troską; Fot. Fotolia
Pojazdy zabytkowe, jak każdy zabytek, powinny być otoczone należytą troską; Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojazdy zabytkowe, jak każdy zabytek, powinny być otoczone należytą troską, aby przez długie lata dawały świadectwo stanu motoryzacji i techniki w latach kiedy powstawały.

Istnieje wiele ograniczeń, związanych z eksploatacją takich pojazdów. Nie wszystkie mają charakter formalny, ujęty w przepisach. Z tych skodyfikowanych najważniejszym jest obowiązek prowadzenia napraw i remontów dopiero po uzyskaniu akceptacji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ma to na celu uniemożliwienie dokonywania przeróbek lub stosowania części podzespołów zastępczych, co mogłoby prowadzić do utraty pierwotnego charakteru lub nawet wyglądu danego pojazdu. 

REKLAMA

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – formalności

REKLAMA

Trudno sobie wyobrazić pojazd z karoserią z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w której zainstalowana jest jednostka napędowa najnowszej generacji. Pojazd zabytkowy musi posiadać minimum 75% części oryginalnych, przy czym silnik nie jest kwalifikowany jako niepodzielna część.

Z uwagi na to, że pojazdy produkowane przed pół wiekiem i dawniej miały zupełnie inne parametry eksploatacyjne i walory, ich eksploatacja bardzo różni się od eksploatacji pojazdów współczesnych. Najczęściej mają one silniki o mocy niewielkiej w stosunku do masy pojazdu, nie pozwalające na uzyskiwanie przyspieszeń, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Na dodatek nie mają one żadnych udogodnień elektroniczno-mechanicznych w rodzaju ABS, ASR itp. więc jazda nimi wymaga dużych umiejętności i wzmożonej uwagi.

Nie wszystkie pojazdy pochodzące z minionej epoki mają wspomaganie hamulców, więc podczas jazdy należy liczyć się ze znacznie dłuższą drogą hamowania, niż w przypadku samochodów z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – dokumenty

REKLAMA

Niewątpliwie bardzo istotnym czynnikiem, mającym wpływ na eksploatację leciwych pojazdów, jest problem ze zdobywaniem części zamiennych i znajdowaniem warsztatów, które potrafią obsługiwać i naprawiać takie pojazdy. Dlatego ich eksploatacja musi być nacechowana ostrożnością a nawet, rozwagą i w dużym stopniu ostrożnością, aby niepotrzebnie nie powodować uszkodzeń lub przyspieszonego zużycia elementów i podzespołów, zwłaszcza odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu napędowego, kierowniczego i hamulcowego.

Z tego powodu nie należy stosować nowoczesnych syntetycznych olejów i płynów eksploatacyjnych, lecz oryginalne lub o właściwościach i składzie chemicznym zbliżonym do oryginalnych. Np zastosowanie współczesnego płynu hamulcowego zamiast typowego, a nie produkowanego od kilkudziesięciu lat DA-1, może doprowadzić do zniszczenia gumowych elementów układu hamulcowego, jeżeli oryginalne nie zostały zastąpione produkowanymi w ostatnich latach zamiennikami.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA