REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co daje posiadanie „żółtych” tablic?

Jakubowski Ryszard
Charakterystyczne żółte tablice rejestracyjne stanowią znak wyróżniający pojazdy zabytkowe; Fot. Fotolia
Charakterystyczne żółte tablice rejestracyjne stanowią znak wyróżniający pojazdy zabytkowe; Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Charakterystyczne żółte tablice rejestracyjne stanowią znak wyróżniający pojazdy zabytkowe spośród wszystkich poruszających się po drogach Polski. Choć status pojazdu zabytkowego daje właścicielowi oldtimera wiele przywilejów, niesie ze sobą także różnego rodzaju kłopoty.

Niewątpliwie największym udogodnieniem dla posiadaczy pojazdów zabytkowych i unikatowych jest możliwość zawierania krótkoterminowych umów ubezpieczeniowych bez konieczności zachowania ciągłości ubezpieczenia. Pojazdy takie nie są zazwyczaj eksploatowane stale lub przez dłuższe okresy, lecz najczęściej pojawiają się na drogach podczas zlotów, zjazdów i spotkań posiadaczy danej maki, rajdów i zawodów, organizowanych dla oldtimerów itp.

REKLAMA

Imprezy takie odbywają się kilka razy w roku, tak więc większość czasu pojazd zabytkowy spędza w garażu, a ponoszenie kosztów ubezpieczenia za ten czas niewiele by miało wspólnego z logiką oraz poczuciem sprawiedliwości.

Zobacz też: Jak kupić używane auto? – dokumenty

REKLAMA

Jak wspomniano wyżej, pojazdy zabytkowe mogą uczestniczyć w różnych imprezach, niedostępnych dla posiadaczy nowoczesnych, nowych lub kilkuletnich aut, eksploatowanych na co dzień. Na dodatek są to jedyna pojazdy, które wraz z wiekiem zyskują na wartości. Znane są przypadki osiągania zawrotnych cen przez auta produkowane w Polsce w latach wczesnego socjalizmu, wielokrotnie przekraczających ich pierwotną wartość, w przeliczeniu na siłę nabywczą pieniądza.

Na tym kończy się lista przywilejów dla posiadaczy leciwych aut. Podobnie krótka jest liczba problemów, z jakimi muszą się oni borykać. Największym jest zdobywanie oryginalnych części. Nie zawsze można je wydobyć z aut wycofanych z eksploatacji, zwłaszcza że takich aut jest coraz mniej i coraz rzadziej trafiają one na złomowiska. Trzeba więc albo stosować zamienniki, albo dorabiać brakujące części. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak sprawdzić, czy kupowany pojazd będzie spełniał kryteria pojazdu zabytkowego?

W obu przypadkach konieczna jest zgoda konserwatora zabytków. W niektórych przypadkach jest to bardzo kłopotliwe, np. gdy awaria nastąpiła daleko od województwa, w którym zarejestrowano dany pojazd. Zgodę na naprawę przy użyciu zamienników może wyrazić jedynie Wojewódzki Konserwator Zabytków, właściwy dla województwa, w którym został zarejestrowany dany pojazd. Pozostaje więc albo pozostawienie pojazdu tam, gdzie nastąpiła awaria do czasu uzyskania takiej zgody, albo kosztowne holowanie go lub transport lawetą do miejsca stałego pobytu i tam przeprowadzenie naprawy pod czujnym okiem konserwatora zabytków.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA