Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Ford Focus III: łączy cechy poprzedników

Jakub Tujaka
Ford Focus to jeden z najpopularniejszych modeli aut na naszym rynku, zajmuje on zwykle jedno z czołowych miejsc w rankingach sprzedaży samochodów osobowych. Kilka miesięcy temu pojawiła się trzecia generacja Forda Focusa, która ma za zadanie podbić niemal cały świat.

Ford Focus to najważniejszy model marki, którego dwie poprzednie generacje kupiło prawie 10 milionów klientów. W najnowszej odsłonie ma być oferowany na około 120 rynkach świata i to w prawie niezmienionej formie.

Kilka miesięcy temu mieliśmy okazją zapoznać się z najnowszym Focusem wyposażonym w silnik EcoBoost o pojemności 1,6 i mocy 182 KM (Pierwsza jazda: Ford Focus III: symbol przemian), a tym razem sprawdzaliśmy, jak radzi sobie Focus napędzany turbodieslem TDCi o mocy 115 KM.

Nadwozie

Pięciodrzwiowy hatchback ma kształt typowy dla aut kompaktowych. Auto ma 4358 mm długości, to prawie 16 cm więcej od najnowszego Volkswagena Golfa, i prawie 3 cm więcej od najnowszego Citroena C4. Z szerokością 1823 Focus jest o ponad 20 cm węższy od Golfa VI, ale szerszy od C4 o około 3 cm.

Nadwozie zaprojektowano zgodnie ze stylem Forda znanym jako „Kinetic Design”, który charakteryzuje się dynamicznymi liniami. Przedni zderzak ma duży centralny wlot powietrza, pod którym znajduje się aktywna żaluzja (dawkuje ona ilość powietrza dopuszczanego do silnika).

W tylnej części nadwozia nie znajdziemy już lamp umieszczonych na słupkach, ale zachodzące na boki światła o nieregularnych kształtach. Zarówno przednie światła do jazdy dziennej jak i tylne lampy są wykonane w technologii LED.

Zobacz też: Opinie kierowców o Ford Focus

Całość wygląda spójnie i nowocześnie, a pozytywne wrażenie spotęgował widoczny na zdjęciach lakier Candy Red (za 2800zł), przyciemniane tylne szyby i 17 calowe aluminiowe obręcze kół.

Wnętrze i wyposażenie

Deska rozdzielcza nowego Focusa została zapożyczona z nieco większego modelu C-max. Jasne wstawki kontrastują z ciemnymi plastikami, a całość wygląda nieźle. Materiały użyte do wykonania kokpitu robią dobre wrażenie.

Komputer pokładowy, którego wyświetlacz znajduje się na tablicy przyrządów, a także system audio obsługuje się za pomocą przycisków umieszczonych na obszytej skórą kierownicy. Wyświetlacz nawigacji mógłby być trochę większy, bo przekątna 4,5 cala nie zrobi na nikim wrażenia, ale sam system działa bez zarzutu, a jego obsługa nie wymaga zagłębiania się w instrukcję.

Wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa obejmuje poduszkę powietrzną kierowcy i pasażera, boczne poduszki i kurtyny oraz szereg systemów wspomagających, m.in. ABS, ESP, TVC (układ poprawiający stabilność na zakrętach), HSA (układ wspomagający ruszanie pod górkę).

Testowany Focus dodatkowo był także wyposażony w m.in. tempomat z funkcą regulowanego układu ograniczenia prędkości ASLD, Ford Eco Mode (system informujący o ekonomice jazdy), automatyczne wycieraczki z czujnikiem deszczu i wiele innych opcji, które jeszcze kilka lat temu były dostępne we flagowych limuzynach prestiżowych marek.

Wygodną pozycje za kierownicą zapewni wystarczająco duży i wygodny fotel, który ma szeroki zakres regulacji. Komplet dwóch takich foteli częściowo wykończonych skórą, które są podgrzewane i regulowane elektrycznie to koszt 3800 złotych. Tylna kanapa zmieści trzy osoby, ale o ile miejsca na nogi nie powinno zabraknąć, to opadająca linia dachu ogranicza ilość miejsca na głowę. W czasie dłuższej podróży w tylnej części kabiny można odczuć zbyt pionowe ustawienie oparcia tylnej kanapy. Taka konfiguracja miała na celu powiększenie i uregulowanie kształtów bagażnika, który ma pojemności 363 litrów (jeśli zdecydujemy się na zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego).

Napęd i zawieszenie

Jednostka napędowa, która pracowała pod maską opisywanego egzemplarza to turbodiesel TDCi o pojemności 1,6 litra i mocy 115 KM. Silnik ten charakteryzuje się wysoką kulturą pracy i dobrą elastycznością. Nie można wymagać od niego zapierających dech w piersiach przyspieszeń, ale do codziennej jazdy wystarczy z pewnością. Według danych producenta Focus ten przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 193 km/h. W przełożeniu na rzeczywistość kompaktowy Ford wyposażony w ten silnik sprawdzi się zarówno w ruchu miejskim, jak i podczas dłuższej podróży.

Producent podaje, że Focus spala średnio 4,2 litra oleju napędowego na 100 kilometrów, a na ten wynik składa się spalanie w cyklu miejskim (5,1 l/100km) i spalanie poza miastem (3,7 l/100km). Niestety nie udało nam się osiągnąć takiego rezultatu. W czasie testu poza miastem osiągnęliśmy wynik około 5,3 litra na 100 km, a w mieście Focus 1,6 TDCi palił około 6,5 litra. Co i tak jest niezłym wynikiem.

Jednak bogate wyposażenie i niezłe silniki to nie wszystko, co oferuje Focus. Auto przede wszystkim bardzo dobrze się prowadzi. Jest to zasługa znacznie zmodernizowanego zawieszenia. Z przodu zastosowano kolumnę McPhersona, do której dołożono ramę pomocniczą zawierającą elementy amortyzujące. Aby poprawić komfort zmniejszono masę ramy, a także zastosowano lżejsze wahacze dolne.

Zobacz też: Test Ford Kuga: ukłon w stronę Europejczyków

Niezależne zawieszenie tylne otrzymało wahacz ustalający Control Blase, zwiększono łożyska piast oraz zamontowano nowe tuleje metalowo-gumowe. Wszystkie te zabiegi poprawiły i tak bardzo dobre zachowanie Focusa w zakrętach. Elektryczny układ wspomagania kierownicy pracuje niezwykle precyzyjnie. Jazda Focusem to sama przyjemność.

Podsumowanie i ceny

Focus to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie aut kompaktowych. Testowany egzemplarz, który był wyposażony w tyle systemów i dodatków, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Pomimo ich przydatności pozostają w cieniu jakości prowadzenia Focusa i czerpanej przyjemności z jazdy. Popularność poprzednich generacji, które były tak różne (pierwsza nowatorska stylizacyjnie, a druga nieco bardziej stonowana) dobrze rokuje dla Focusa III generacji, ponieważ on łączy najlepsze cechy poprzedników.

Ford Focus 1,6 TDCi Titanium kosztuje obecnie około 85 tysięcy złotych. Auto, którym mieliśmy okazję jeździć miało kilka dodatków w listy płatnych opcji i jego cena wzrosła do 96 tysięcy złotych.

Dane techniczne

Długość: 4358 mm

Szerokość: 1823 mm

Wysokość: 1484 mm

Rozstaw osi: 2648 mm

Masa: 1368 kg

Pojemność bagażnika: 363 litrów

Pojemność bagażnika po złożeniu siedzeń: 1344 litrów

Skrzynia biegów: 6-biegowa, manualna

Napęd: przód

Typ silnika: turbodiesel common rail

Liczba cylindrów: 4

Pojemnośc silnika: 1560 ccm

Moc silnika: 115 KM/3600 obr/min

Maksymalny moment obrotowy: 285 Nm/1750 obr/min

Prędkość maksymalna: 193 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h: 10,9 sekundy

Zużycie paliwa: 5,1/3,7/4,2 (miasto/trasa/średnia)

Test zderzeniowy – wynik ogólny: 5 gwiazdek (EuroNCAP)

Ford Focus III generacji wysępuje w trzech wersjach nadwoziowych; jako hatchaback, sedan i kombi.. Moto.wieszjak.pl
Ford Focus to jeden z najpopularniejszych modeli aut na naszym rynku. Moto.wieszjak.pl
Ford Focus zajmuje zwykle jedno z czołowych miejsc w rankingach sprzedaży samochodów osobowych. Moto.wieszjak.pl
Ford Focus w najnowszej odsłonie ma być oferowany na około 120 rynkach świata. Moto.wieszjak.pl
Nadwozie Forda Focusa zaprojektowano zgodnie ze stylem Forda znanym jako „Kinetic Design”. Moto.wieszjak.pl
Na tablicy przyrządów znajdują się czytelne zegary i wyświetlacz komputera pokładowego. Moto.wieszjak.pl
System nawigacji w nowym Fordzie Focusie wymaga dopłaty. Moto.wieszjak.pl
Obsługa panelu klimatyzacji nie powinna sprawić nikomu problemów. Moto.wieszjak.pl
Przyciski na kierownicy służą do sterowania komputerem pokładowym i systemem audio. Moto.wieszjak.pl
Deska rozdzielcza Forda Focusa III została zapożyczona z modelu C-Max. Moto.wieszjak.pl
Przednie fotele Forda FOcusa III są wygodne i wysterczająco duże. Moto.wieszjak.pl
W tylnej części kabiny Forda Focusa jest wystarczająco dużo miejsca na nogi, ale opadająca linia dachu ogranicza przestrzeń nad głową. Moto.wieszjak.pl
Bagażnik Forda Focusa ma 363 litry pojemności. Moto.wieszjak.pl
Ford Focus III ma w swojej ofercie silniki benzynowe i wysokoprężne. Moto.wieszjak.pl
Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jeep Compass 1.5 e-Hybrid w wersji S. Amerykańskiego stylu mu nie brakuje!

    Jeep Compass 1.5 e-Hybrid jest napędzany 130-konnym benzyniakiem i 20-konnym elektrykiem. A do tego naprawdę dobrze wygląda. Iście amerykańsko! Zobaczcie sami.

    Używane Audi A3 8V (2013 - 2020). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A3 8V to model chętnie wybierany przez polskich kierowców. Tak, cztery koła na grillu i bardziej luksusowy charakter z pewnością stanowią afrodyzjak. A jak wypada awaryjność tego auta? Sprawdźmy to.

    Przejście sugerowane: co to jest, jak wygląda, przepisy

    Pieszy może tu legalnie przejść przez jezdnię, ale punkt ten tak właściwie przejściem dla pieszych nie jest. Przejście sugerowane to dziwna konstrukcja, która nakłada na przechodzącego przez jezdnię nowe obowiązki.

    70 lat temu zbudowano polski samochód Pionier

    70 lat temu powstał prototyp samochodu Pionier. Po wojnie była to jedna z pierwszych prób stworzenia auta rodzimej konstrukcji.

    Na wakacje samochodem po Europie. Gdzie jest najwięcej fotoradarów?

    Wyjazd autem na wakacje za granicę jest coraz bardziej popularny. Polscy kierowcy mogą jednak przeżyć szok w poszczególnych państwach UE. Wszystko za sprawą fotoradarów, których jest znacznie więcej niż w Polsce.

    Jakich samochodów elektrycznych szukają Polacy?

    Dziś mamy listę 20 najbardziej poszukiwanych aut elektrycznych. I choć kluczowym warunkiem zakupu jest uzyskanie dotacji, nabywcy aut elektrycznych mają trudny wybór. Czasami bowiem warunki programu "Mój elektryk" wykluczają mocniejszą baterię.

    Biurowa sieć ładowania aut elektrycznych. Zachęta do zakupu elektryka?

    Budowa biurowej sieci ładowania aut elektrycznych może się stać zachętą do zakupu elektryka, ale i pozapłacowym benefitem dla pracownika. Firmowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych natomiast warto planować perspektywicznie. To ogranicza koszty.

    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8 (2007 – 2015). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K (2015 – 2021). Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?