REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Keihin

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Obsługa gaźnika w Volkswagenie Golfie MK2. Fot.Newspress
Obsługa gaźnika w Volkswagenie Golfie MK2. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym przedstawimy całą charakterystykę i obsługę gaźnika Keihin w Volkswagenie Golfie MK2. Poniżej znajduje się opis poszczególnych czynności serwisowych w gaźniku Volkswagena Golfa drugiej generacji.

Zanim przejdziemy do wymontowania gaźnika Keihin warto przedstawić jego krótką charakterystykę. Występował on w silnikach dedykowanych na rynek szwajcarski. Oczywiście na naszych drogach często spotkamy Golfa „dwójkę” sprowadzanego właśnie z tamtego kraju. Teraz przedstawimy krótką charakterystykę tego gaźnika.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że ma on na swoim wyposażeniu siłowniki, które są potrzebne głównie do otwierania przepustnicy przelotu oraz w wyłącznik cieplny ogrzewania kolektora ssącego. W jego dolnej części znajduje się grzałka podgrzewania. Gaźnik tego typu jest podłączony do termostatu w filtrze powietrza. Zastosowano również tutaj oddzielny podciśnieniowy zbiornik powierza. Znajdujące się w nim powietrze jest potrzebne do sterowania działaniem siłowników. Cała zasada działania oparta jest na szczelności przewodów ciśnieniowych. Bezwzględnie muszą być w nienagannym stanie.

Zobacz też: Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Pierburg 2EE

REKLAMA

Przechodzimy do demontażu gaźnika Keihin. Operacja ta jest niezbędna jeśli wymagana jest wymiana bądź naprawa tego typu gaźnika. Pierwszy krok jaki musimy zrobić to demontaż filtru powietrza. Odpinamy zaciski pokrywy i wyjmujemy wkładkę powietrza. Zalecamy przyjrzeć się dokładnie jak biegną wszystkie przewody powietrza, żeby podczas montażu nie pomylić kolejności.

Następnie odpinamy od gaźnika dwa przewody: zasilający i odprowadzający. Teraz wyjmujemy wtyczkę przewodów elektrycznych zaworu odcinającego dopływ paliwa do układu biegu jałowego. Kolejny krok to demontaż samej linki sterującej gaźnikiem. Nie jest to trudna operacja. Na początku wykręcamy dwie nakrętki wspornika znajdujące się bezpośrednio przy gaźniku. W tym momencie możemy wyjąć linkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz demontujemy przewody podciśnieniowe od siłowników sterujących przepustnicą i taki sam (podciśnieniowy) idący do rozdzielacza zapłonu. W tym momencie możemy odłączyć przewód elektryczny łączący gaźnik z grzejnikiem kolektora ssącego. Pozostaje nam sama końcówka. Demontujemy go z kolektora i zabezpieczamy pozostający po nim otwór. Wszystko po to, żeby nie doprowadzić do przypadkowego zabrudzenia. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

REKLAMA

Teraz przedstawimy wytyczne odnośnie naprawy gaźnika. Są one identyczne jak dla gaźniku Pierburg 2E2. Nie stosując się do poniżej wymienionych wytycznych można doprowadzić do jego uszkodzenia. Pierwsza i najważniejsza uwaga tyczy się czyszczenia dysz. Nie należy stosować do tego wszelkiego rodzaju drutów i szpilek. Tyczy się to również innych otworów.

Używamy tylko oryginalnych części zamiennych. Zamienniki niewiadomego pochodzenia mogą okazać się innych wymiarów lub mało wytrzymałe. Często zdarza się, ze oryginalny używany element ma znacznie lepsze właściwości niż nowy ze sklepu. Do wymontowania dysz stosujemy tylko i wyłącznie śrubokręty o zaostrzonych krawędziach. Działanie mało solidnym sprzętem może doprowadzić do zatkania otworów w dyszach.

Jeżeli zdecydujemy się na wymian dysz to tylko na takie, które mają identyczne oznaczenia jak nasze stare. Pamiętajmy o tym, że są one odpowiednio dobierane do każdej wersji silnikowej. Montaż większej dyszy nie zmieni charakterystyki pracy silnika jeśli nie wymienimy całego kompletu. Dlatego radzimy wymieniać pod komplet lub całkowicie na inne.

Na sam koniec kilka uwag odnośnie czyszczenia powierzchni i montażu. Nie zaleca się wykonywania tego za pomocą ostrych i twardych narzędzi. Jest to bardzo szkodliwe dla aluminiowych części. Podczas montażu nie przykręcajmy śrub z nadmierną siłą, gdyż łatwo jest uszkodzić gwinty. Połączenia nieszczelne wprowadzają niepożądane powietrze co negatywnie wpływa na pracę silnika.

Jeśli chodzi o rozdzielenie go na elementy pierwsze musimy wykonywać to w następującej kolejności. Na początku demontujemy zacisk sprężysty cięgna dźwigni. Znajduje się on w pobliżu pokrywy. Pamiętajmy, żeby zdemontować z cięgna wszystkie elementy. Teraz odkręcamy wspomnianą wcześniej pokrywę i zdejmujemy ją. Pamiętajmy, żeby podczas demontażu użyć nowej uszczelki.

Po zdjęciu wkręcamy z niej zawór iglicowy i wyjmujemy zawleczki z cięgien membran (są dwie). Teraz wyjmujemy podkładki i odczepiamy cięgna. Z gaźnika demontujemy membrany podciśnieniowego. Kolejny krok to wykręcenie dyszy paliwa biegu jałowego (znajduje się pod zaślepką). W dolnej części gaźnika znajduje się pompka przyspieszająca, którą również musimy zdemontować.

Pozostaje nam demontaż zaworu elektromagnetycznego odcinającego bieg jałowy, wkrętu regulacyjnego prędkości biegu jałowego oraz oś pływaka wraz z pływakiem. Jeżeli nie znamy budowy gaźnika, nie mamy ewentualnych rysunków poglądowych lub nie jesteśmy pewni co do swoich umiejętności należy poprosić o pomoc osobę, która podejmowała się tego typu czynności. Jak widać nie jest to łatwa praca. Bardo ważna jest kolejność montowanych elementów. Pominięcie któregoś z nich może doprowadzić do uszkodzenia.

Przechodzimy do regulacji gaźnika Keihin. Zaczynamy od sprawdzenia wydatku pompy przyśpieszającej. Do tej czynności będzie nam potrzebny lejek wraz z menzurką. Na początku musimy zdemontować gaźnik jak zostało to pokazane z znajdującym się wyżej opisie. Następnie zdejmujemy pokrywę gaźnika i napełniamy komorę pływaka paliwem. Teraz montujemy ponownie pokrywę i zamykamy przepustnicę przelotu za pomocą wkrętu regulacyjnego.

Teraz podsuwamy menzurkę razem z lejkiem pod dół gaźnika. Otwieramy ręcznie przepustnicę i obracamy dźwignią około 10 razy. Jeśli chodzi o długość obrotu to jeden powinien trwać 3 sekundy. Po tym zabiegu sprawdzamy ilość paliwa w naczyniu pomiarowym – menzurka. Interesuje nas dokładnie, jaka jest objętość na jeden obrót. Nominalnie jest to 0.78cm3. oczywiście jest na to pewna tolerancja wynosząca 0.15cm. Oczywiście takie położenie można sterować za pomocą zderzaka. Ustawiając go ku górze zwiększamy wydatek, do dołu zmniejszamy. Ułożenie wtryskiwacza pompki nie jest regulowane.

Dodatkową pracą, którą możemy wykonać jest sprawdzenie i regulacja biegu jałowego. Pierwszy krok to prawidłowe nagrzanie silnika. Najlepiej wykonać jazdę próbną w celu osiągnięcia nominalnej temperatury pracy. Teraz sprawdzamy czy przepustnica rozruchowa jest w całości otwarta. Cięgno ssania powinno być wepchnięte do oporu. Przy filtrze powietrza zdejmujemy przewód odpowietrzania skrzyni korbowej (ściągamy z króćca). Pamiętajmy o zabezpieczeniu wylotu.

Zobacz również: Jak usunąć nieszczelności pomiędzy gaźnikiem i kolektorem ssącym?

Przechodzimy do sprawdzenia prędkości obrotowej biegu jałowego. Powinno ona oscylować na poziomie ok. 950 obr/min. Dodatkową opcją jest sprawdzenie stężenie tlenku węgla w spalinach. Potrzebny jest do tego specjalny analizator spalin (dostępny w serwisach aukcyjnych). Stężenie tlenku węgla powinno być ok. 1 do 1.5%. Prędkość obrotowa biegu jałowego jest mocno związana z zawartością tlenku węgla w spoinach. Dlatego warto się postarać, żeby dokonać pomiaru na analizatorze spalin.

Jak widać obsługa gaźnika Keihin w niektórych punktach jest zupełnie inna od Pierburg 2E2. Należy mieć na uwadze, ze rodzaj gaźnika opisywanego w tym poradniku dotyczy aut dedykowanych na rynek Szwajcarski. Oczywiście na naszym rynku będą one występować w zdecydowanej mniejszości. Czy to w przypadku Pierburga 2E2 lub Keihina, wymagane są pewne umiejętności manualne oraz podstawy budowy gaźnika.

Chcąc dowiedzieć się czy mamy auto ze Szwajcarii wystarczy rozkodować numer nadwozia.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA

Szok: 85-latek wjechał do galerii handlowej. Czy seniorzy powinni mieć badania, by zachować prawo jazdy? Tak wyglądają przepisy 2025

Incydent w Gdyni, gdzie 25 czerwca 85-letni kierowca wjechał samochodem do wnętrza centrum handlowego Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego, wywołał lawinę pytań o bezpieczeństwo na drogach i zdolność osób starszych do prowadzenia pojazdów. Zdarzenie to, choć na szczęście bez poważniejszych obrażeń, zakończyło się mandatem dla mężczyzny i wnioskiem policji o skierowanie go na badania zdrowotne. To nietypowe zdarzenie ponownie stawia kluczowe pytanie: czy badania lekarskie dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe? Czy seniorzy mogą prowadzić auto po 80-tce bez dodatkowych wymogów? Sprawdzamy, jak wyglądają przepisy dla kierowców seniorów 2025.

500 zł kary za przejazd autostradą. Ty też możesz dostać wezwanie

Choć system e-TOLL przeszedł już do historii, konsekwencje jego działania wciąż odczuwają tysiące kierowców. Od miesięcy z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi wysyłane są pisma wzywające do zapłaty 500 zł kary za przejazd autostradą bez opłaty. Nie są to oszustwa, to realne działania urzędów skarbowych. Kogo dotyczą wezwania? Jak się odwołać? Sprawdź, zanim będzie za późno.

Wakacje 2025. Czerwiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na drogach – sprawdź dlaczego

Latem rośnie liczba wypadków drogowych. Jazda na zderzaku, zajeżdżanie drogi i pośpiech to wciąż najczęstsze błędy kierowców. Kampania społeczna "Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie" przypomina, jak ich unikać i dlaczego warto jeździć z głową.

KGP: 121 594 interwencji, 527 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 121 594 interwencji. Byli wzywani do 527 wypadków drogowych.

REKLAMA

Badanie techniczne pojazdu w 2025 roku – nowe kary, podwyżki i zmiany. Sprawdź, co się zmieni

Rząd szykuje rewolucję w badaniach technicznych pojazdów. Choć ceny formalnie się nie zmieniły, kierowcy muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami: za spóźnienie zapłacisz nawet trzykrotność standardowej stawki, a diagnosta może elektronicznie zatrzymać Ci dowód rejestracyjny. Na horyzoncie natomiast pojawiają się wysokie podwyżki cen badań technicznych. Sprawdzamy, ile kosztuje przegląd techniczny w 2025 roku i jakie zmiany są planowane.

Auto dla seniora: hybryda czy benzyna? Sprawdź, jak zaoszczędzić nawet 35 tys. zł

Samochody hybrydowe reklamowane są jako oszczędne, ciche i przyjazne środowisku. Wydają się idealne dla kierowców 50+, którzy szukają wygodnego i ekonomicznego auta na co dzień. Ale uwaga: mimo niższej akcyzy i korzyści dla producentów, to klient – często senior – musi dopłacić nawet 10 tysięcy złotych. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

REKLAMA