REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Daewoo Lanos: pomiar ciśnienia sprężania

Pomiar ciśnienia sprężania daje nam realny obraz stanu naszego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli ciśnienia sprężania w Daewoo Lanosie.

Daewoo Lanos: kontrola skrzyni biegów

W poniższym poradniku opisaliśmy czynności, jakie należy wykonać, żeby skontrolować stan skrzyni biegów w Daewoo Lanosie.

Daewoo Lanos: wymiana filtra paliwa i powietrza

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr powietrza i paliwa w Daewoo Lanos.

Daewoo Lanos: wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych w silniku benzynowym w Daewoo Lanosie nie jest skomplikowana. W poradniku opisaliśmy tę operację krok po kroku.

REKLAMA

Daewoo Lanos: kontrola układu hamulcowego

W poradniku tym dokonamy kontroli układu hamulcowego w Daewoo Lanosie. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją samodzielnie.

Daewoo Lanos: przegląd układu wydechowego

Usterki układu wydechowego skutkują głośną pracą silnika oraz zakłóceniami w pracy jednostki napędowej. W poniższym poradniku opisaliśmy kompleksową kontrolę układ wydechowego w Daewoo Lanos.

Daewoo Lanos: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Kontrola stanu układu kierowniczego ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu kierowniczego w Daewoo Lanos.

Daewoo Lanos: kontrola układu chłodzenia

O tym jak ważny jest układ chłodzenia dla prawidłowej eksploatacji silnika nie trzeba nikogo przekonywać. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu chłodzenia w Lanosie.

REKLAMA

Daewoo Lanos: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego ma kluczowe znaczenie dla żywotności każdego silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy w Daewoo Lanos.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana żarówek

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić wszystkie żarówki wewnętrzne jak i zewnętrzne w Oplu Astra G i Zafira A.

Dlaczego drzwi w samochodzie opadają? Gdzie szukać problemu?

Drzwi w naszym samochodzie nie zamykają się już tak dobrze, jak kiedyś? Zauważyliśmy, że opadły? A może wewnątrz samochodu słychać podczas jazdy szum opływającego powietrza wyraźniej niż dotychczas? To częsty problem w przypadku starszych aut, ale co można z tym zrobić?

Sprawny silnik też zużywa olej

Ubywający olej nie musi być znakiem, że silnik jest niesprawny lub nadmiernie zużyty. Nawet nowe silniki zużywają olej, co jest zjawiskiem normalnym. Ile oleju może spalić silnik, kiedy zużycie jest już nadmierne?

Obniż zużycie paliwa w samochodzie

Delikatne obchodzenie się z pedałem gazu - jedna z głównych zasad ecodrivingu - może dawać mizerne efekty, gdy nasze auto jest niesprawne. Żeby jeździć ekonomicznie i ekologicznie trzeba o samochód zadbać. Dawno nie serwisowane hamulce, brudny filtr powietrza, a nawet niedopompowane koła mogą negatywnie wpłynąć na spalanie.

Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – wady zalety, na co uważać?

Gdy zgubimy kluczyki samochodowe nie zawsze możemy sięgnąć po drugi komplet. Niestety okazuje się, że dorobienie kluczyków to spory kłopot i spore koszty, nawet gdy nie korzystamy z usług ASO.

Jak i po co przeliczać jednostki mocy?

Przelicznik jednostek mocy czasem bardzo się przydaje. Np. w dowodzie rejestracyjnym pojazdu moc podawana jest w kilowatach (kW), zaś najpopularniejszą jednostką wśród kierowców jest koń mechaniczny (KM).

5 zasad jazdy miejskiej

Kiedy nasz samochód najbardziej się zużywa? Odpowiedź wiele osób może zdziwić, ale prawda jest taka, że większość podzespołów doznaje największych obciążeń podczas jazdy w... mieście! Dlatego warto znać kilka podstawowych zasad jak jeździć, żeby oszczędzić samochód, a przy okazji nerwy i pieniądze na częstsze naprawy:

Im starsze tym lepsze? Auta nie starzeją się jak wino

Współczesne samochody bez problemu osiągają przebiegi, które jeszcze 10 lat temu były nie do pomyślenia. 300 tysięcy kilometrów na liczniku coraz rzadziej zniechęca do zakupu używanego auta i jest w tym wiele racji. Warto jednak pamiętać, ze nawet najlepiej utrzymany samochód z wiekiem i przebiegiem będzie jeździł inaczej niż salonowa „nówka”.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana świec żarowych

Świece żarowe to istotny element silnika Diesla, zwłaszcza zimą. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece żarowe w modelu Astra G i Zafira A.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego w Oplu astra i Oplu Zafira nie jest trudna. Czytając ten poradnik dowiesz się jak samemu dokonać wymiany płynu w modelu Zafira A i Astra G.

Opel Astra G/Zafira A: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Kontrola ciśnienia sprężania pozwala nam na ocenę faktycznego stanu silnika. W poradniku tym pokażemy jak dokonać takiego sprawdzenia w Astrze G i Zafirze A.

Opel Astra G/Zafira A: kontrola układu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu hamulcowego w Oplu Astra G i Zafira A. Cała operacja nie jest trudna i bez problemu wykonamy ją we własnym zakresie.

Opel Astra G/Zafira A: kontrola przedniego zawieszenia i układu kierowniczego

Regularny przegląd zawieszenia przedniego i układu kierowniczego pozwala zapobiec poważnym awariom. W poradniku tym dowiesz się jak to zrobić w modelu Zafira A i Astra G.

Opel Astra G/Zafira A: przegląd skrzyni biegów i półosi napędowych

W poradniku tym opiszemy czynności, jakie powinniśmy wykonać podczas sprawdzania szczelności skrzyni biegów w Astrze G i Zafirze A. Sprawdzimy poziom oleju w przekładni mechanicznej i automatycznej a na koniec skontrolujemy półosie napędowe.

Obciążone auto: czy prowadzi się inaczej?

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy jak bardzo zachowanie samochodu zmienia się w zależności od tego jaki ciężar wieziemy. Auto będzie inaczej przyspieszać, hamować, inaczej będzie reagowało na ruchy kierownicą. Ważne jest jak przewozimy nasz drogocenny – bo żywy – ładunek.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana świec zapłonowych

W poradniku tym dokonamy wymiany świec zapłonowych w modelu Astra G i Zafira A. Wymiana świec nie jest trudna i bez problemu poradzimy sobie we własnym zakresie.

Opel Astra G/Zafira A: kontrola układu wydechowego

W poradniku tym dowiesz się jak prawidłowo dokonać kontroli układu wydechowego w Oplu Astra G i Zafira A.

Opel Astra G/Zafira A: kontrola układu chłodzenia

Regularna kontrola układu chłodzenia pozwoli uniknąć kosztownych napraw. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu chłodzenia w Oplu Astra G i Zafira A.

Opel Astra G/Zafira A: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

Regularne wymiany filtrów przedłużają żywotność silnika. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany i odwodnienia filtru paliwa w Oplu Astra G i Zafira A.

Jak poprawić skuteczność hamulców?

Skutecznie działający układ hamulcowy ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo - zarówno nasze, jak i pozostałych użytkowników dróg. Warto dbać o jego kondycję, a nawet pokusić się o modyfikacje, które mogą skrócić drogę hamowania.

Jak utrzymać na chodzie auto terenowe?

Auto terenowe jest bardziej narażone na awarie i problemy, zwłaszcza, jeśli dużo jeździmy w terenie. Przyczyna jest prosta: konstrukcja terenówki z napędem na cztery koła jest o wiele bardziej skomplikowana niż zwykłego auta osobowego.

Volkswagen Golf IV/Bora: wymiana oleju silnikowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić wymianę oleju w modelu Golf IV/Bora. Poniżej znajduje się opis przedstawiający wymianę oleju silnikowego w tych modelach Volkswagena.

Uciekający prąd w samochodzie: gdzie szukać?

Kiedy okazuje się, że akumulator w naszym samochodzie jest rozładowany, podłączamy go pod prostownik i kiedy instalujemy z powrotem w samochodzie, auto bez problemu uruchamiamy. Jednak, kiedy przychodzimy następnego dnia rano, historia z słabym akumulatorem się powtarza... Cenny do rozruchu prąd gdzieś „ucieka”. Co należy zrobić? Czy to awaria akumulatora?

Samochód sam powiadomi służby ratownicze o wypadku. System eCall obowiązkowy już od 2014 roku?

Obecnie nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwają aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa. Z inicjatywy władz europejskich pojawi się jeszcze jeden, elektroniczny stróż: eCall, jako część wspólnotowej inicjatywy eSafety.

Volkswagen Golf MK2: kontrola rozdzielacza zapłonu

Kontrola rozdzielacza zapłonu w Volkswagenie Golfie Mk2 jest bardzo ważna. Jest to element odpowiedzialny za doprowadzanie napięcia do świec. Poniżej opis przeprowadzenia kontroli w Golfie MK2.

Volkswagen Golf MK2: obsługa gaźnika Pierburg 2E2

W poradniku tym przedstawimy całą charakterystykę i obsługę gaźnika Pierburg 2E2 w Volkswagenie MK2. Poniżej znajduje się opis poszczególnych czynności serwisowych w gaźniku Volkswagena Golfa drugiej generacji.

Używana Dacia Logan: opis modelu

Używana Dacia Logan to dobry samochód za rozsądne pieniądze. Nie jest pozbawiona wad, ale niskie koszty eksploatacji rekompensują je z nawiązką. Warta uwagi jest także wersja MCV - jedno z największych kombi na rynku.

Ford Mondeo MK3: wymiana rozrusznika

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany rozrusznika w Fordzie Mondeo MK3, czyli trzeciej generacji.

Wady i zalety opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe coraz częściej montowane są nawet w samochodach popularnych – klasy średniej. Niższy bok opony zdecydowanie poprawia wygląd auta, ale nie pozostaje bez wpływu na prowadzenie, komfort i trwałość zawieszenia. Czy w ostatecznym rozrachunku opony niskoprofilowe mają więcej zalet czy wad?

Samodzielna zamiana kół – czy można to zrobić samemu, czy lepiej jechać do warsztatu? Jak samemu zmienić koła?

Wieku kierowców wykonuje proste czynności serwisowe na własna rękę w przydomowym garażu lub pod chmurką na parkingu. Czy „domowym sposobem” można wymienić koła, czy to opłacalnie i przede wszystkim bezpieczne? Rozpatrzmy wszystkie za i przeciw.

Jak wybrać warsztat wulkanizacyjny? Jak powinien być wyposażony dobry warsztat wulkanizacyjny i jakie usługi powinien oferować?

Wybierając warsztat w którym wymieniamy opony – lub całe koła – nie zawsze opłaca się kierować jedynie dobrą ceną. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko zostało zrobione zgodnie ze sztuką i nasz samochód będzie bezpieczny warto sprawdzić jak wyposażony jest warsztat wulkanizacyjny i czy wulkanizator naprawdę wie co robi.

Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Coraz częściej zamiast samych opon kierowcy decydują się na komplet sezonowych kół, a wtedy rodzi się kolejny dylemat. Jakie felgi wybrać: klasyczne stalowe czy jednak lekkie i ładne aluminiowe i w końcu... Czy felgi aluminiowe nadają się do jazdy w zimie?

Co to jest ET? Jak można korygować ET felgi?

Przy kupnie nowych felg trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim rozstawie śrub montażowych. Kolejny ważny parametr to ET, czyli osadzenia. Jeśli o nim zapomnimy może się okazać, ze opona ociera o kolumnę zawieszenia albo całe koło wystaje poza obrys auta. ET możemy jednak w pewnym stopniu korygować.

Czy narzędzia dodawane w zestawie do auta wystarczą do bezpiecznej wymiany koła? Czy warto mieć dodatkowy sprzęt?

Kiedy najczęściej złamiemy gumę? Oczywiście podczas wyjazdów – czyli wtedy kiedy o problemach wolelibyśmy nie myśleć. Dlatego warto sprawdzić jak wygląda nasz komplet podstawowych narzędzi. Chodzi o prawdziwe minimum: lewarek, klucz do kół i uniwersalny śrubokręt.

Zestawy naprawcze w sprayu – czy to działa, kiedy można je stosować, kiedy nie uszczelnią opony

Zamiast 9 kilogramów gumy i stali 200-gramowy pojemnik z pianką i elektryczna pompka do kół. Zestawy do naprawy przebitej opony coraz częściej stanowią standardowe wyposażenie auta. Czy takie rozwiązanie się sprawdza? Jakie ma wady i zalety?

Wymiana opon parami – o czym warto pamiętać, kiedy można wymienić opony na osi, a kiedy trzeba wszystkie naraz?

Polskie przepisy dopuszczają jazdę z różnymi oponami na poszczególnych osiach pojazdu. To daje kierowcy możliwość wymiany opon/kół stopniowo – parami. Warsztaty wulkanizacyjne patrzą na taką formę „oszczędzania” bardzo nieprzychylnie. Dlaczego? Czy chodzi tylko o sprzedanie nam od razu czterech opon?

Jak wybrać ciche opony? Jakie opony są bardziej ciche i dlaczego?

Szum opon może stanowić nawet 1/3 niechcianych dźwięków docierających do uszu pasażerów w kabinie auta. Dobór odpowiednich opon może zmniejszyć natężenie nieprzyjemnych dźwięku nawet o 3-4 dB. Dla ludzkiego ucha to duża różnica – 3 dB mniej to blisko dwukrotnie ciszej!

Jak obniżyć spalanie – co zrobić, żeby samochód mniej palił – wyższe ciśnienie w oponach ile można zyskać?

Temat ograniczenia spalania przez zmianę ciśnienia w kołach to wykorzystanie czystych praw fizyki i... niestety łamanie zasady stosowania się do zaleceń producenta.

Indeks prędkości opon – jak odczytać, co oznaczają poszczególne znaki, jaki indeks powinny mieć opony do auta rodzinnego?

Indeks prędkości opony, podobnie jak indeks nośności, powinien być dostosowany do możliwości auta - do jego prędkości maksymalnej – nie do „założeń” kierowcy. Jeśli nasze auto może jechać ponad 200 km/h nie powinno się stosować opon z niższym indeksem prędkości niż H i nieważne czy korzystamy z pełni możliwości auta czy nie.

Czym grozi jazda z niewyważonymi kołami? Jak często trzeba wyważać koła?

Niewyważone koło daje nieprzyjemne efekty akustyczne i drgania na kierownicy, ale nie tylko! Niewyważone koło daje podobny efekt, jakby ktoś systematycznie walił młotkiem w zawieszenie naszego auta. Dlatego warto wyważać koła przynajmniej raz w sezonie. To może nam oszczędzić wydatków na remont zawieszenia.

Opony wzmacniane XL. Kto musi je kupować i dlaczego?

Opony wzmacniane na pierwszy rzut oka mogą niczym nie różnić się od tych „normalnych”, a zazwyczaj są od nich wyraźnie droższe. Dlaczego? I kiedy bezwzględnie trzeba stosować ogumienie z oznaczeniem XL, a kiedy jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto?

REKLAMA