REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Dacia Logan: opis modelu

Łukasz Szewczyk
Dacię Logan z pierwszych lat produkcji uda się kupić za 10-12 tysięcy złotych.
Dacię Logan z pierwszych lat produkcji uda się kupić za 10-12 tysięcy złotych.
Dacia

REKLAMA

REKLAMA

Używana Dacia Logan to dobry samochód za rozsądne pieniądze. Nie jest pozbawiona wad, ale niskie koszty eksploatacji rekompensują je z nawiązką. Warta uwagi jest także wersja MCV - jedno z największych kombi na rynku.

Należąca do koncernu Renault Dacia oferuje proste i funkcjonalne samochody ze sprawdzoną technologią. Plany zakładały, że produkty Dacii znajdą odbiorców przede wszystkim w krajach rozwijających się, jednak okazało się, że docenili je również kierowcy z lepiej sytuowanych państw. Trójbryłowa Dacia Logan jest produkowana od końca 2004 roku. Dwa lata później gamę uzupełniło kombi, czyli Logan MCV. W 2008 roku rumuński samochód przeszedł facelifting, który nieznacznie odmienił wygląd przedniej i tylnej części nadwozia oraz wystrój wnętrza.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że Dacia Logan powstała na płycie podłogowej Clio, w kabinie nie brakuje miejsca. Rekordowo przestronne są natomiast bagażniki. Kufer sedana pomieści 510 litrów, natomiast wersji MCV 200 litrów w 7-osobowej konfiguracji, 700 litrów przy dwóch rzędach siedzeń i maksymalnie 2350 litrów!

Zawieszenie Dacii Logan składa się z kolumn MacPhersona oraz belki skrętnej. Nie zapewnia wyjątkowych właściwości jezdnych, ale duży skok i miękkie zestrojenie owocują sporym komfortem podróżowania. Podwozie dzielnie znosi trudy jazdy po polskich drogach. Przebiegi rzędu 100 tysięcy kilometrów bez konieczności wymiany elementów nie należą do rzadkości. Atutem Logana są również wygodne przednie fotele. W wielu egzemplarzach dokuczają wyrobione mocowania fotela kierowcy, które skutkują "bujaniem" podczas zmian prędkości.

Co pod maską piszczy?

REKLAMA

Do napędu Logana użyto benzynowych i wysokoprężnych silników Renault. Pierwsze z wymienionych reprezentują jednostki 1.2 16V (75 KM), 1.4 (75 KM), 1.6 (87 i 105 KM). Bazowy silnik jest stosunkowo rzadko spotykany wśród polskich ofert, podobnie jak najmocniejszy motor. Z kolei popularna jednostka 1,4 zapewnia akceptowalne osiągi i - podobnie jak 87-konny 1.6 - dobrze współpracuje z instalacjami gazowymi. Użytek zrobiła z tego nawet Dacia, oferując na wybranych rynkach auta z seryjnymi instalacjami LPG. To ważne, gdyż w mieście zasilany benzyną Logan potrafi zużyć nawet 10 l/100km.

Diesle 1.5 dCi są znacznie bardziej oszczędne. W trasie można uzyskać rezultaty nieznacznie przekraczające 4 l/100km. W mieście zużycie ropy rośnie o dwa litry, co wciąż jest bardzo przyzwoitym wynikiem. Zakup Logana z jednostką 1.5 dCi warto jednak dokładnie przekalkulować. Turbodiesel z Common Railem jest oszczędny, ale użytkownicy samochodów z nimi sygnalizują, że bywa też kapryśny. Szczególnie podatny na uszkodzenia jest układ zasilania. Trwałością nie grzeszy również elektronika. W motorach 1.5 dCi zdarzały się również obrócone panewki na wale korbowym oraz szybko kapitulujące turbosprężarki. Dacia Logan otrzymała jednak udoskonalone wersje silników. Czas pokaże, na ile zdadzą się poprawki. Podwyższonych kosztów eksploatacji z pewnością należy oczekiwać w przypadku Loganów spełniających normę emisji Euro 5, których wyposażenie obejmuje filtr FAP.

Zobacz też: Opinie kierowców o Dacii Logan

Poza tym trudno wskazać większe wady Dacii Logan. Konstrukcja pojazdu została uproszczona do maksimum, co w przypadku używanych egzemplarzy ma niepodważalną zaletę - mniejszą liczbę części, które mogą ulec awarii. Samochód nie rozpieszcza ergonomią, dobrym wyciszeniem i atrakcyjną stylizacją. Trzeba mieć jednak na uwadze, że Logan jest produktem budżetowym, którego głównym zadaniem jest możliwie tanie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Realizację zadania ułatwiają niskie koszty serwisowania. Pod względem technicznym samochód jest bardzo blisko spokrewniony z Clio II. W rezultacie nabycie zamienników części oraz znalezienie warsztatu, który podejmie się naprawy nie będzie stanowiło większego wyzwania.

Doceniony przez ADAC

Rumuński samochód z francuską technologią zajmuje przyzwoite miejsce w statystykach awaryjności niemieckiego ADAC. Dacia okazała się mniej zawodna od Citroena C4, Peugeota 307, Opla Zafiry oraz Toyoty Corolli. ADAC podaje, że w Loganie najczęściej zawodzi osprzęt silników - m.in. czujniki położenia wału korbowego, wtryskiwacze, przewody zapłonowe oraz pompy paliwa.

Zobacz też: Limuzyna za dwie dychy

Dacię Logan z pierwszych lat produkcji uda się kupić za 10-12 tysięcy złotych. Najtańsze egzemplarze mają jednak często bujną historię lub straszą ubogim wyposażeniem. Dacia wymagała dopłat m.in. za ABS, wspomaganie kierownicy oraz poduszkę powietrzną pasażera. Samochody z klimatyzacją, elektrycznie sterowanymi szybami oraz instalacją gazową kosztują zazwyczaj 15-20 tysięcy złotych. Sprzedaż nowych Loganów w Polsce nie należy do wysokich, a klienci, którzy decydują się na zakup zazwyczaj planują dłuższą eksploatację pojazdu. W efekcie liczba używanych Dacii na rynku wtórnym jest ograniczona.

Ceny części: 

Komplet klocków hamulcowych przednich – 50-80 złotych
Tarcze hamulcowe – 70-110 zł
Reflektor – 150 zł
Kompletne sprzęgło – 200-400 zł
Tłumik – 90-120 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA