REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Golf IV/Bora: wymiana oleju silnikowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Wymiana oleju silnikowego w Volkswagenie Bora. Fot.Newspress
Wymiana oleju silnikowego w Volkswagenie Bora. Fot.Newspress

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić wymianę oleju w modelu Golf IV/Bora. Poniżej znajduje się opis przedstawiający wymianę oleju silnikowego w tych modelach Volkswagena.

Wymianę oleju w Volkswagenie Golfie IV lub Volkswagenie Bora (mechanicznie to te same samochodu) należy przeprowadzać co roku. Producenci podają różne przebiegi lub lata co ile wykonywać taką czynność. My jednak standardowo zalecamy robić to co roku. Częste wymiany pozwolą nam zachować silnik w bardzo dobrym stanie. Kosz zakupu filtrów to wydatek około 30 złotych. Cena oleju uzależniona jest od tego jaki był wcześniej użyty. Zalecamy stosować ten sam. Zbyt częste zmiany lub przypadkowe mieszanie nie jest dobre dla silnika.

REKLAMA

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: kontrola układu chłodzenia

Na początku przedstawimy potrzebną ilość płynów do wymiany:

  • Silnik benzynowy 1.4 – 3.5L
  • Silnik benzynowy 1.6, 1.8 oraz Diesel 1.9 (90km), 1.9 (110km) – 4.5L
  • Silnik benzynowy 2.0, 2.3 – 4.0L
  • Silnik benzynowy 2.8 – 5.5L

REKLAMA

Przechodzimy do wymiany. Na początku musimy dobrze rozgrzać silnik w Golfie/Borze. Prowadzimy jazdę do momentu aż silnik nie osiągnie temperatury roboczej. Następnie podnosimy samochód. Możemy użyć do tego podnośnika warsztatowego, zwyczajnego lewarka lub ustawiamy samochód na kanale.

Jeśli w naszym modelu występuje osłona silnika musimy ją bezwzględnie zdemontować. Oglądamy ją dokładnie w celu zlokalizowania mocowań. Odkręcamy je i odkładamy osłonę silnika na bok. Teraz ustawiamy puste naczynie pod miską olejową. W zależności od ilości oleju dobieramy pojemność naczynia. Za pomocą klucza nasadowego odkręcamy korek. Robimy to bardzo powoli. Olej jest rozgrzany i łatwo może dojść do poparzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odkręcamy filtr za pomocą specjalnego klucza. W przypadku jego braku przebijamy obudowę filtra śrubokrętem i wykręcamy go. Pamiętajmy, że nie można wyrzucić go gdziekolwiek. Olej wraz z filtrem musi być oddany do specjalnego punktu utylizacji. Teraz wkręcamy nowy filtr, smarując przedtem pierścień uszczelniający olejem silnikowym. Dokręcamy go ręcznie.

Zobacz też: Volkswagen Golf IV/Bora: pomiar ciśnienia sprężania

Następnie wkręcamy korek spustowy w miskę olejową używając do tego nowej uszczelki. Tera wlewamy nowy olej. Zalecamy uzupełnić stan o ¾ nominalnej objętości. Teraz uruchamiamy silnik i czekamy aż zostanie dobrze rozprowadzony. Sprawdzamy stan oleju i dolewamy brakującą ilość. Pamiętajmy, żeby nie przelać ponad oznaczenie MAX. Zbyt wysoki poziom nie jest dobry dla silnika. Na koniec możemy udać się na dłuższą jazdę próbną i po powrocie dokonać ostatecznej kontroli.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA