Daewoo Lanos: wymiana filtra paliwa i powietrza
REKLAMA
REKLAMA
Koszt zakupu filtrów powietrza i paliwa do Daewoo Lanosa nie jest duży. W przypadku filtra paliwa jest to wydatek około 20 złotych. Jeśli chodzi o filtr paliwa, cena jest podobna. Warto zdecydować się na zakup materiałów eksploatacyjnych lepszych firm. Zalecamy wymieniać te filtry co roku, chociaż producent, w przypadku Lanosa przewiduje wymianę filtru powietrza co 45 000 kilometrów.
REKLAMA
Zobacz też: Daewoo Lanos: kontrola skrzyni biegów
REKLAMA
Przystępujemy do wymiany. Filtra powietrza. Znajduje się on pod maską po prawej stronie. Pierwszy krok to odpięcie zatrzasków mocujących pokrywę. Następnie wyjmujemy stary wkład. Jak da się zauważyć będzie on wyraźnie zabrudzony. Jeżeli chcemy się stosować do wytycznych producenta to warto przeczyścić wkładkę powietrza. Robimy to za pomocą sprężonego powietrza. Dmuchając w przeciwnym kierunku do wlotu powietrza.
Robimy to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić żeberek filtru. W tym przypadku oraz podczas wymiany należy pamiętać o wyczyszczeniu wnętrza obudowy filtru. Robimy to za pomocą wilgotnej szmatki. Najlepiej jakby nie pozostawiała włókien. Montujemy wkładkę na swoje miejsce i przechodzimy do montażu filtru. Instalujemy go na swoje miejsce i zakładamy górną pokrywę.
Przechodzimy do wymiany filtra paliwa. Znajduje się on pod maską za serwem hamulcowym, nad przekładnią kierowniczą. Cały układ pozostaje pod ciśnieniem nawet po wyłączeniu zapłonu dlatego musimy je zredukować. Robimy to wyjmując bezpiecznik F16 (lub Ef 16) ze skrzynki bezpieczników. Znajduje się ona pod przednią maską. Odpalamy silnik i czekamy aż sam zgaśnie. Dopiero teraz możemy zabrać się za wymianę.
Odpinamy przewody znajdujące się bezpośrednio przy filtrze paliwa. Zdejmujemy opaski zaciskowe i wyjmujemy filtr. Podczas montażu należy uważać na kierunek przepływu paliwa. Specjalne oznaczenie jest na obudowie nowego filtru. Montujemy wszystko w odwrotnej kolejności i przechodzimy do uruchomienia samochodu. Wkładamy bezpiecznik na swoje miejsce i przekręcamy kluczyk na zapłon.
Zobacz też: Daewoo Lanos: pomiar ciśnienia sprężania
Czekamy około 15 sekund wyjmujemy go i ponownie wkładamy, przekręcając go na zapłon. Uruchamiamy silnik. Jeżeli będą problemy to podejmujemy kolejną próbę. Dajemy silnikowi popracować chwilę na biegu jałowym i udajemy się na jazdę próbną. Po powrocie kontrolujemy, czy nie ma żadnych wycieków. Jak widać wymiana nie jest trudna i można ją przeprowadzać raz na rok.
REKLAMA
REKLAMA