REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Daewoo Lanos: wymontowanie kolumny przedniego zawieszenia

Robert Kuśpiel
Daewoo Lanos wymontowanie kolumny przedniego zawieszenia
Daewoo Lanos wymontowanie kolumny przedniego zawieszenia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana przedniego amortyzatora lub sprężyny w Lanosie wymaga demontażu kolumny przedniego zawieszenia.

Polecamy wykonać taką pracę we własnym zakresie. Koszt wymiany amortyzatora w Lanosie, w warsztacie może osiągać poziom nawet 150 zł (od jednej strony). Przy odrobinie chęci i zapasie czasu możemy na spokojnie wykonać taką wymianę sami. Pamiętajmy, że decydując się na wymianę amortyzatora lub sprężyny robimy to parami. Nie zaleca się wymiany tylko po jednej stronie. Właściwości jezdne naszego auta ulegną znacznemu pogorszeniu.

REKLAMA

Zobacz też: Daewoo Lanos: kontrola układu hamulcowego

REKLAMA

Przechodzimy do wymontowania kolumny. Zaczynamy od wybranej przez nas strony. Całą operację będziemy wykonywać z pozycji tradycyjnego podnośnika z podstawkami. Zalecamy zachować szczególną ostrożność. Na początku zaciągamy hamulec ręczny i dodatkowo podkładamy kliny pod tylne koła. Dodatkowo można pozostawić auto a biegu. Każde dodatkowe zabezpieczenie jest wskazane.

Teraz luzujemy nakrętkę zabezpieczającą półosi i luzujemy śruby koła. Podnosimy samochód i zdejmujemy koło. Kolejnym krokiem jest odkręcenie mocowań zacisku hamulcowego od zwrotnicy. Musimy go podwiesić do nadwozia gdyż jego swobodne zwisanie na przewodzie hamulcowym jest absolutnie zabronione. Jeżeli nasz Lanos jest wyposażony w system ABS to należy odpiąć wtyczkę od czujnika prędkości koła.

Następnie zdejmujemy zawleczkę i odkręcamy nakrętkę mocującą przegub wahacza do zwrotnicy. Do jego kompletnego wyjęcia możemy posłużyć się młotkiem. Uderzamy delikatnie, żeby nie uszkodzić przegubu. Jeżeli mamy dostęp do ściągacza to demontaż będzie znacznie łatwiejszy. W identyczny sposób postępujemy z końcówką drążka kierowniczego, ją również należy odłączyć od kolumny zawieszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Teraz odsuwamy zwrotnicę i wyjmujemy półoś. Podobnie jak w przypadku zacisku hamulcowego niedozwolone jest swobodne zwisanie. Zalecamy podłożyć jakiś przedmiot lub podwiązać ją do nadwozia. Pozostaje nam odkręcenie górnego mocowania. Możemy poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma nam kolumnę od dołu a my odkręcimy górne nakrętki. Po wyjęciu z auta możemy przystąpić do wymiany amortyzatora lub sprężyny.

Zobacz też: Daewoo Lanos: wymiana filtra paliwa i powietrza

Będzie nam potrzebny ściągacz do sprężyn. Dostępny za około 30 złotych. Montujemy w nim całą kolumnę i ściskamy. Następnie odkręcamy górne mocowanie amortyzatora i wyjmujemy wszystkie elementy. Jeżeli wymieniamy samą sprężynę to musimy poluzować ściągacz i zamocować w nim nową. W przypadku samego amortyzatora wyjmujemy stary, wkładamy nowy razem z elementami montażowymi i skręcamy go. Pozostaje nam odkręcenie blokady ściągacza w celu uwolnienia sprężyny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

REKLAMA

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA