REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uciekający prąd w samochodzie: gdzie szukać?

Krzysztof Bednarz
Uciekający prąd w samochodzie - gdzie szukać?
Uciekający prąd w samochodzie - gdzie szukać?

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy okazuje się, że akumulator w naszym samochodzie jest rozładowany, podłączamy go pod prostownik i kiedy instalujemy z powrotem w samochodzie, auto bez problemu uruchamiamy. Jednak, kiedy przychodzimy następnego dnia rano, historia z słabym akumulatorem się powtarza... Cenny do rozruchu prąd gdzieś „ucieka”. Co należy zrobić? Czy to awaria akumulatora?

Czasem za winowajcę problemów z uruchomieniem silnika uznaje się słaby akumulator, ale jak się okazuje, nie tędy droga. Nie od razu należy wyrzucać kilkaset złotych na zamianę „baterii”. Jeżeli akumulator rozładował się tak szybko, może to oznaczać, że nasz samochód wykazuje zbyt duży pobór prądu na postoju. Aby to sprawdzić, musimy zaopatrzyć się w miernik uniwersalny z możliwością pomiaru prądów przepływających w obwodzie (czyli [A] amperomierz).

REKLAMA

Pamiętajmy, że mierząc natężenie prądu, miernik wpinamy w obwód szeregowo. Możemy to zrobić np. pomiędzy plusową klemą, a plusowym biegunem akumulatora. Odpinamy klemę, przykładamy czarną (minusową) sondę miernika do klemy, a czerwoną sondę do plusowego bolca akumulatora i odczytujemy wskazane wartości.

Za duży pobór prądu w aucie?

Wartość pobieranego prądu na postoju jest różna w zależności od wyposażenia, które posiadamy w samochodzie i jego zaawansowania technicznego. Za poprawne wartości można przyjąć maksymalnie do ok. 50mA, (0,5A) przy czym im mniej skomplikowany samochód, tym wartości te powinny być niższe. W nowszych samochodach w pierwszych minutach po zamknięciu samochodu te wartości mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe, ale jak tylko dezaktywują się systemy podtrzymujące niektóre funkcje samochodu, np. sterowania elektrycznymi szybami. Wtedy wartość prądu powinna znacznie się obniżyć.

Zobacz też: Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu

Przyczyną wyższego poboru prądu rozładowującego akumulator może być np. alarm samochodowy (doraźnym rozwiązaniem może być odłączenie zasilania sygnału dźwiękowego alarmu). Prąd może również „uciekać” przez zwarcia w układach. Zwarcia mogą być spowodowane nie tylko wadliwą instalacją lub kostkami łączącymi. Może pojawić się również na metalowych złączach masowych w różnych punktach samochodu lub w niesprawnych urządzeniach w samochodzie (np. oświetlenie bagażnika lub tablicy rozdzielczej). Czasem winne mogą być stare przerywacze kierunkowskazów lub przekaźniki np. centralnego zamka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjmujemy bezpieczniki

Aby sprawdzić, który obwód jest odpowiedzialny za zwiększony upływ prądu, obserwujemy wskazania amperomierza i wyjmujemy po kolei bezpieczniki. Wcześniej warto odłączyć również radio. Czasem może okazać się, że to właśnie nasz sprzęt grający jest odpowiedzialny za wysokie wartości pobieranego prądu (np. gdy posiadamy tanie radio, słabej jakości). Jeżeli radio nie jest winowajcą, a obwody zabezpieczone bezpiecznikami również nie wykazują po odłączeniu znacznego spadku poboru prądu, może okazać się, że problemem są styki masowe odchodzące bezpośrednio od akumulatora. Po wielu latach użytkowania samochodu możemy spodziewać się, że masy na skrzyni biegów lub podłużnicy samochodu są zaśniedziałe. W bardzo rzadkich przypadkach może okazać się, że to zabrudzony elektrolitem akumulator powoduje przebicia. Warto również sprawdzić klemy akumulatora, które również powinny być czyste i muszą dokładnie dolegać do bolca akumulatora.

Zobacz też: Jak dbać o elektrycznie sterowane szyby?

Czasem przyczyna zwiększonego poboru prądu na postoju może być naprawdę prozaiczna – na przykład źle przykręcona klema do akumulatora. Jednak zdarzają się również przypadki zupełnie odwrotne. Problem może tkwić głęboko w instalacji, np. na skutek mało profesjonalnej naprawy powypadkowej.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA