REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uciekający prąd w samochodzie: gdzie szukać?

Krzysztof Bednarz
Uciekający prąd w samochodzie - gdzie szukać?
Uciekający prąd w samochodzie - gdzie szukać?

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy okazuje się, że akumulator w naszym samochodzie jest rozładowany, podłączamy go pod prostownik i kiedy instalujemy z powrotem w samochodzie, auto bez problemu uruchamiamy. Jednak, kiedy przychodzimy następnego dnia rano, historia z słabym akumulatorem się powtarza... Cenny do rozruchu prąd gdzieś „ucieka”. Co należy zrobić? Czy to awaria akumulatora?

Czasem za winowajcę problemów z uruchomieniem silnika uznaje się słaby akumulator, ale jak się okazuje, nie tędy droga. Nie od razu należy wyrzucać kilkaset złotych na zamianę „baterii”. Jeżeli akumulator rozładował się tak szybko, może to oznaczać, że nasz samochód wykazuje zbyt duży pobór prądu na postoju. Aby to sprawdzić, musimy zaopatrzyć się w miernik uniwersalny z możliwością pomiaru prądów przepływających w obwodzie (czyli [A] amperomierz).

REKLAMA

Pamiętajmy, że mierząc natężenie prądu, miernik wpinamy w obwód szeregowo. Możemy to zrobić np. pomiędzy plusową klemą, a plusowym biegunem akumulatora. Odpinamy klemę, przykładamy czarną (minusową) sondę miernika do klemy, a czerwoną sondę do plusowego bolca akumulatora i odczytujemy wskazane wartości.

Za duży pobór prądu w aucie?

Wartość pobieranego prądu na postoju jest różna w zależności od wyposażenia, które posiadamy w samochodzie i jego zaawansowania technicznego. Za poprawne wartości można przyjąć maksymalnie do ok. 50mA, (0,5A) przy czym im mniej skomplikowany samochód, tym wartości te powinny być niższe. W nowszych samochodach w pierwszych minutach po zamknięciu samochodu te wartości mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe, ale jak tylko dezaktywują się systemy podtrzymujące niektóre funkcje samochodu, np. sterowania elektrycznymi szybami. Wtedy wartość prądu powinna znacznie się obniżyć.

Zobacz też: Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu

Przyczyną wyższego poboru prądu rozładowującego akumulator może być np. alarm samochodowy (doraźnym rozwiązaniem może być odłączenie zasilania sygnału dźwiękowego alarmu). Prąd może również „uciekać” przez zwarcia w układach. Zwarcia mogą być spowodowane nie tylko wadliwą instalacją lub kostkami łączącymi. Może pojawić się również na metalowych złączach masowych w różnych punktach samochodu lub w niesprawnych urządzeniach w samochodzie (np. oświetlenie bagażnika lub tablicy rozdzielczej). Czasem winne mogą być stare przerywacze kierunkowskazów lub przekaźniki np. centralnego zamka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjmujemy bezpieczniki

Aby sprawdzić, który obwód jest odpowiedzialny za zwiększony upływ prądu, obserwujemy wskazania amperomierza i wyjmujemy po kolei bezpieczniki. Wcześniej warto odłączyć również radio. Czasem może okazać się, że to właśnie nasz sprzęt grający jest odpowiedzialny za wysokie wartości pobieranego prądu (np. gdy posiadamy tanie radio, słabej jakości). Jeżeli radio nie jest winowajcą, a obwody zabezpieczone bezpiecznikami również nie wykazują po odłączeniu znacznego spadku poboru prądu, może okazać się, że problemem są styki masowe odchodzące bezpośrednio od akumulatora. Po wielu latach użytkowania samochodu możemy spodziewać się, że masy na skrzyni biegów lub podłużnicy samochodu są zaśniedziałe. W bardzo rzadkich przypadkach może okazać się, że to zabrudzony elektrolitem akumulator powoduje przebicia. Warto również sprawdzić klemy akumulatora, które również powinny być czyste i muszą dokładnie dolegać do bolca akumulatora.

Zobacz też: Jak dbać o elektrycznie sterowane szyby?

Czasem przyczyna zwiększonego poboru prądu na postoju może być naprawdę prozaiczna – na przykład źle przykręcona klema do akumulatora. Jednak zdarzają się również przypadki zupełnie odwrotne. Problem może tkwić głęboko w instalacji, np. na skutek mało profesjonalnej naprawy powypadkowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA